Skip to content

Facebook Messenger: Ücretsiz Sesli Arama ve Metin Mesajlaşma

4 de Haziran de 2021

Messenger, hem Facebook’un tarayıcı sürümünün içinde ayrı bir pencere hem de bağımsız bir mobil uygulamadır. Mobilde, metin tabanlı mesajlaşma, sesli aramalar ve görüntülü aramalar yoluyla Facebook arkadaşlarınızla iletişim kurmak için bir platform olarak öne çıkıyor. İşte nasıl çalıştığına dair bir genel bakış.

Facebook’un Messenger Uygulaması Nasıl Çalışır?

Çoğu kişi Facebook Messenger’ı mobil cihazlarında kullanır. Çoğu mobil mesajlaşma hizmetine benzer şekilde çalışır ve Facebook’un ağ grafiğiyle derinden bütünleşir. Messenger, Facebook mobil uygulaması üzerinden kullanılamaz. Bir mobil cihazda kullanmak için ayrı bir Messenger uygulaması yüklemeniz gerekir. Uygulamayı açtığınızda, tanıdık bir Facebook tasarımı ve işleri yapmanın tanıdık bir yolunu görürsünüz. Mesaj geçmişinizi görüntülemek, sohbetler başlatmak, grup sohbetlerine katılmak, arkadaşlarınızla çevrimiçi oyunlar oynamak ve sosyal ağda yeni arkadaşlar edinmek istediğinizde tercihiniz budur.

Sohbet geçmişleri, mobil ve masaüstü sürümleri arasında senkronize edilerek sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sağlar. Ancak bu deneyim, kullandığınız platforma göre değişebilir. iOS ve Android sürümleri, telefonun temel mesajlaşma yardımcı programlarına (çevirici gibi) biraz farklı erişim seviyeleri gerektirir. Messenger uygulaması ve telefonunuzun işletim sistemi arasındaki göreceli entegrasyona rağmen, IP üzerinden Ses aramaları, görüntülü sohbetler, grup metin sohbetleri ve benzer özellikleri başlatmak için her zaman uygulamayı kullanabilirsiniz.

Bir Tarayıcıda Facebook Messenger Nasıl Çalışır?

Facebook’a bir web tarayıcısı üzerinden erişirseniz, sağ tarafta kişilerinizin bir listesini görebilirsiniz. Bunlardan birine tıklamak, Messenger sohbet pencerelerini ve konu geçmişini getirir. Alternatif olarak, haberci simgesi Ters kronolojik sırada görünen mesaj geçmişinizi açmak için ekranın sağ üst köşesindeki

Sağ üstteki simgeyi seçerek bir tarayıcıda Facebook Messenger'a erişebilirsiniz.

Bu pencereden bir mesaj girebilirsiniz. Ayrıca çıkartma gönderme, para gönderme, oyun oynama ve fotoğraf gönderme seçeneğine de sahipsiniz. Bilgisayarınızın hoparlörlerini ve mikrofonunu kullanarak sesli arama veya web kameranızı kullanarak görüntülü arama başlatmak için sohbet penceresinin üst kısmındaki simgeleri seçin.

Facebook Messenger’ın Artıları ve Eksileri

Sevdiklerimiz

  • Ücretsiz ve kullanımı kolay.
  • Dünyanın en büyük sosyal platformunun bir parçası.
  • Mesajları arşivleyin ve bireysel sohbetleri kişiselleştirin.

Sevmediklerimiz

  • Gizlilik ihlalleri.
  • Sahne arkası konum takibi, pil gücünü kullanır.
  • Facebook hesabınızla aynı izinleri kullanmaz.

Facebook’un ana akım basında ilgi gören 2018’deki sayısız gizlilik ve güvenlik kesintisinden sonra, uzman kullanıcılar platforma ve her ne pahasına olursa olsun büyüme stratejisine şüpheyle yaklaştılar. Ancak pek çok kişinin Messenger’ı kullanmasını engellemedi. Uygulamanın avantajları var. Ücretsizdir ve kullanımı kolaydır. Çıkartmalar ve emoji gibi eğlenceli şeylerin yanı sıra sesli ve görüntülü oturumlar aracılığıyla sohbet etmenin kolay bir yolunu sunar. Ayrıca arkadaşlarınıza para göndermenin uygun bir yolu. Messenger’ın yaptığı her şeyle, kendisini benzer hizmetlerden ayırır. Metin sohbeti, MMS’in yerini alır. Görüntülü sohbet, iMessages ve Hangouts’un yerini alıyor. Sesli aramalar, telefonunuzun yerleşik çeviricisinin yerini alır. Nakit göndermek Venmo, Paypal ve Zelle’nin yerini alıyor. Tüm bu özelliklerin tek bir yerde olması uygundur, ancak Facebook platformunda oturum açtığınızda şirket faaliyetlerinizden veri toplar. Ardından, gördüğünüz reklamları kişiselleştirmek için bu verileri kullanır. Teknik açıdan bakıldığında, Messenger pek çok şeyi yetkin bir şekilde yapabilen kullanışlı bir hizmettir, ancak herhangi bir özel iletişim görevi için gerçekten en iyisi değildir. MMS, nakit gönderme ve video konferans gibi belirli özellikler için optimize edilmiş daha iyi uygulamalar mevcuttur.