Skip to content

Facebook Nasıl Kurulur

28 de Mayıs de 2021

Facebook’ta yeni misiniz veya denemek mi istiyorsunuz? Bu adım adım öğretici, Facebook’un nasıl çalıştığının temellerini açıklar ve her yeni Facebook kullanıcısının bilmesi gereken önemli noktaları sunar.

Facebook Temelleri

Facebook, internetin en yaygın kullanılan sosyal ağıdır ve yaklaşık üç milyar insan, arkadaşlarıyla ve ailesiyle bağlantı kurmak ve yeni insanlarla tanışmak için onu kullanır. Misyonu, insanları birbirine bağlayarak ve aralarındaki iletişimi kolaylaştırarak dünyayı daha açık ve bağlantılı hale getirmektir.

İnsanlar Facebook’u kişisel profiller oluşturmak, diğer kullanıcıları Facebook arkadaşları olarak eklemek ve onlarla bilgi paylaşmak için kullanır. Facebook’un nasıl çalıştığı yeni kullanıcılar için gizemli olabilir, ancak her şey iletişimle ilgilidir, bu nedenle ağın temel iletişim araçlarını öğrenmek çok önemlidir. Kaydolduktan ve arkadaş ekledikten sonra, özel, yarı özel veya genel mesajlar göndererek Facebook arkadaşlarınızın bir kısmı veya tamamı ile iletişim kurabilirsiniz. Mesajlar durum güncellemesi (yayın olarak da adlandırılır), özel bir Facebook Messenger mesajı, bir arkadaşın gönderisi veya durumu hakkında yorum veya yanıt ya da Sevmek Bir arkadaşınızın güncellemesine veya bir şirketin Facebook sayfasına desteği göstermek için düğme. Gönderilerinizde veya Haber Kaynağınızdaki gönderilerde beğeni görmenin büyük bir hayranı değilseniz, Facebook Mayıs 2021’de daha fazla kontrol sundu. hiç ayarlarınızı değiştirerek beğenme veya görüntüleme sayıları. Facebook uygulamasında Ayarlar ve Gizlilik > Ayarlar > Haber Kaynağı Ayarları ve seçin Reaksiyon Sayımları. Gönderileriniz veya gördüğünüz her gönderi için tepki sayılarını kapatmayı seçin. Ayrıca, üç noktalı menüyü kullanarak her gönderi temelinde tepkileri gizleyebilirsiniz. Facebook’u öğrendikten sonra fotoğraflar, videolar, müzik, haber makaleleri ve daha fazlası dahil olmak üzere her türlü içeriği paylaşabilirsiniz. Ayrıca, başka türlü tanımayacağınız, sizin gibi düşünen insanlarla iletişim kurmak için Facebook Gruplarına katılabilirsiniz. Facebook’un nasıl çalıştığını öğrendikten sonra, etkinlikleri planlamak, oyun oynamak ve diğer etkinliklere katılmak için özel Facebook uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Yeni Facebook Hesabı Kurulumu

İlk adım kaydolmak ve yeni bir Facebook hesabı oluşturmaktır. Herhangi bir web tarayıcısından www.facebook.com adresine gidin, seçin Yeni hesap oluşturve formu doldurun. E-posta adresinizle birlikte gerçek adınızı ve soyadınızı girin. Seçiniz Kaydol işiniz bittiğinde altta.

Facebook'a Kaydol

Facebook, verdiğiniz e-posta adresine, e-posta adresinizi onaylamanızı isteyen bir bağlantı içeren bir mesaj gönderir. Facebook’un özelliklerine tam erişim elde etmek için bunu yapmanız gerekecek.

Facebook Zaman Çizelgeniz ve Profiliniz

Facebook’a kaydolduktan sonra, arkadaş listenizi oluşturmak için e-posta kişilerinizi içe aktarmanızı istediği sonraki bölümü atlayın. Bunu daha sonra yapabilirsiniz. İlk olarak, arkadaşlarınızla bağlantı kurmadan önce Facebook profilinizi doldurun, böylece onlara bir arkadaşlık isteği gönderdiğinizde görecekleri bir şeyler olsun.

Facebook'un Temelleri

Facebook profil alanını Zaman Tüneliniz olarak adlandırır çünkü hayatınızı kronolojik sıraya göre düzenler ve Facebook’ta etkinliklerinizin hareketli bir listesini görüntüler. Zaman Çizelgesi’nin üst kısmında büyük bir yatay başlık resmi görünür. Facebook bu pankartı kapak fotoğrafınız olarak adlandırır. Kapak fotoğrafınızı istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Kapak fotoğrafınızın altında, küçük, yuvarlak bir profil fotoğrafınız için ayrılmış bir alandır. Seçtiğiniz görseli yükleyebilirsiniz; bunu yapana kadar gölgeli bir avatar belirir. Profil sayfanız aynı zamanda eğitim, iş, hobiler, ilgi alanları gibi kendinizle ilgili temel biyografik bilgileri yüklediğiniz yerdir. İlişki durumu Facebook’ta çok önemlidir, ancak böyle hissetmiyorsanız ilişki durumunuzu duyurmanız gerekmez. Bu Zaman Çizelgesi ve profil alanı, diğer kişilerin Facebook’ta sizi kontrol etmeye gittiği yerdir. Aynı zamanda arkadaşlarınızı kontrol edebileceğiniz yerdir çünkü her birinin bir Zaman Tüneli ve profil sayfası vardır. Facebook Profilinizi, Zaman Tünelinizi ve Haber Kaynağınızı nasıl yöneteceğinize dair eğitimimize göz atın.

Facebook’ta Arkadaşlarınızı Bulun ve Bağlanın

Profilinizi doldurduktan sonra, dahili bir Facebook mesajı yoluyla veya biliyorsanız e-posta adreslerine arkadaşlık isteği göndererek arkadaşlarınızı ekleyin. Arkadaşlık isteğinizi kabul ettiklerinde, isimleri ve profillerine ve Zaman Çizelgesi sayfasına bir bağlantı Facebook arkadaş listenizde görünür. Facebook, e-posta hesabınıza erişim izni verirseniz mevcut e-posta kişi listenizin taranması da dahil olmak üzere arkadaş bulmak için çeşitli yollar sunar.

Facebook Arkadaş Önerileri

Kişileri adıyla aramak başka bir seçenektir, böylece Facebook’ta tanıdığınız kişileri arayabilirsiniz. Birkaç arkadaşınız olduğunda ve bazı şirketleri, kuruluşları, yorumları veya ürünleri beğendiğinizde, Facebook’un otomatik arkadaş tavsiye aracı tanıyor olabileceğiniz kişilere bağlantılar gösterir. Facebook sayfanızda profil resmi göründüğünde yüzlerini tanıyorsanız, onlara arkadaşlık isteği göndermek için bağlantıya tıklayın.

Facebook Arkadaşlarınızı Organize Edin

Çok sayıda arkadaş bağlantınız olduğunda, arkadaşlarınızı bir Arkadaş Listesine ekleyin, böylece farklı gruplara farklı türlerde mesajlar gönderebilirsiniz. Mesajlarını görmek istemediğiniz Facebook arkadaşlarınızı gizleyebilirsiniz. Gizle özelliği, mesajlarının günlük Facebook güncelleme akışınızı karıştırmasını engellerken, biriyle Facebook arkadaşlığınızı korumanıza olanak tanır.

Facebook Haber Akışı

Giriş yaptığınızda, Facebook’un haber beslemesini veya akışını aradığı kişiselleştirilmiş bir bilgi akışını içeren bir ana sayfa gösterilir. Arkadaşlarınız ve takip ettiğiniz gruplar veya kuruluşlar tarafından gönderilen bilgilerle dolu. Haber akışı, ana sayfanızın orta sütununda görünür. seçerek ana sayfanıza dönebilirsiniz. Profil Sol üst ve sağ köşelerde adınızla gösterilen simge.

Facebook Haber Akışı

Haber akışınız, arkadaşlarınızın ağda yayınladığı gönderileri veya durum güncellemelerini gösterir ve genellikle yalnızca Facebook arkadaşlarına gösterilir. Beslemeniz kısa mesajlardan fazlasını içerebilir. Ayrıca her türlü içerik ve makaleye fotoğraflar, videolar ve bağlantılar içerebilir.

Facebook Hikayeleri

Hikayeler, Facebook’un arkadaşlarınız hakkında farklı bir bilgi akışına verdiği isimdir. Hikayeler, durum güncellemeleri veya gönderiler yerine, tıpkı Instagram ve Snapchat’ta olduğu gibi arkadaşlarınızın yayınlanan Hikayelerini gösterir. Hikayeler genellikle birkaç saniyelik video veya fotoğraflardan oluşur. Bir Facebook hikayesi oluşturabilirsiniz. Artı sağ üst köşedeki simgesine dokunun ve ardından Hikaye.

Facebook Hikayeleri

Gönderiler ve Messenger

İletişim Facebook’un kalbidir (arkadaşlarınızla görüntülü iletişimleri paylaşmanıza izin veren bir Facebook Portal cihazı bile vardır) ve çeşitli şekillerde gerçekleşir. Bir gönderi, “Aklınızda ne var?” Yazan yayın kutusu aracılığıyla paylaştığınız bir mesaj veya içerik parçasıdır. Yayın kutusu, ana sayfanızın ve Zaman Çizelgesi sayfanızın üstünde görünür. Faaliyetlerinizi iletmek, haberlere bağlantılar göndermek, fotoğraf ve videolar paylaşmak ve genel olarak yaşam hakkında yorum yapmak için gönderileri kullanın.

Facebook Gönderi Oluştur

Messenger, Facebook’un anlık mesajlaşma sistemidir. Çevrimiçi olan ve sizinle aynı anda oturum açan Facebook arkadaşlarınızla gerçek zamanlı, özel görüşmeler yapabilirsiniz. Facebook profil sayfanızdan veya Haber Kaynağınızdan Messenger’a erişmek kolaydır. Orada bir Yeni MesajBir kalem ve kağıt gibi görünen sağ alttaki e simgesi. Veya tıklayın Messenger Messenger arayüzüne erişmek ve yeni mesajları okumak ve mesaj göndermek için sağ üstteki simge. Facebook Messenger, çevrimiçi olduğunuzu kimin ve ne zaman görebileceğini belirlemek için değiştirebileceğiniz ayarlara sahip bir dişli simgesine sahiptir.

Facebook haberci

Facebook Gizlilik Nasıl Çalışır?

Kişisel bilgilerinizi ve ağa gönderdiğiniz her bir içerik parçasını kimin göreceğini kontrol edebilirsiniz. Başkalarının sizin hakkınızda neler görebileceğini kontrol etmek için gizlilik ayarlarını konfor düzeyinize göre ayarlayın. Ayrıca, yayınlama kutusunun altındaki hedef kitle seçici düğmesi aracılığıyla bireysel kontroller de vardır. Örneğin, gönderilerin görüntüleme iznini duruma göre değiştirebilirsiniz. Bu gönderileri iş arkadaşlarınızdan ve ebeveynlerinizden gizli tutarken, yalnızca en yakın arkadaşlarınızın vahşi ve saçma aktivitelerinizi görmesine izin vermek isteyebilirsiniz. Arkadaşlarınızı kaldırarak veya güncellemelerini erteleyerek Zaman Tünelinizde kimin güncellemelerini göreceğinizi de kontrol edebilirsiniz.

Facebook Gizlilik Ayarları