Skip to content

Facebook Profilinizi Kimlerin Görüntülediğini Görebiliyor musunuz?

10 de Mayıs de 2021

Kısa cevap: Hayır, Facebook profilinizi kimin görüntülediğini görmek mümkün değil. İşte bu yüzden yapılamaz. Facebook’un şu anda açıkta kullanıcıları hakkında topladığı veri miktarıyla, şirketin sayfalarımızı ve profillerimizi kimin ve ne zaman ziyaret ettiğinin farkında olduğunu düşünmemiz doğaldır. Ve yaparlar. Ancak, Facebook’un bu verilere sahip olması, onu herhangi biriyle paylaşmaya istekli olduğu anlamına gelmez. Aslında Facebook, bu bilgileri kesinlikle gizli kabul eder ve bu bilgileri sağlayabileceğini iddia eden üçüncü taraf uygulamaları veya şirketleri bildirmenizi ister.

Facebook Profilinizi Kimlerin Görüntülediğini Gördünüz mü

Cankurtaran / Derek Abella
Şirketin konuyla ilgili resmi duruşuyla ilgileniyorsanız, bulmanız beklediğinizden daha zor olabilir. Çok sayıda aramadan sonra, bu soruyu doğrudan ele alan tek bir yardım merkezi sayfası bulabildik. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, oldukça kafa karıştırıcı ve çok kısaydı.

Hayır, Facebook, kullanıcıların profillerini görüntüleyenleri takip etmelerine izin vermez. Üçüncü taraf uygulamalar da bu işlevi sağlayamaz. Bu yeteneği sunduğunu iddia eden bir uygulama ile karşılaşırsanız, lütfen uygulamayı bildirin.

Profilinizi Kimin Görüntülediğini Görmek İçin Üçüncü Taraf Uygulamalarını Kullanma

Söylediğimiz gibi, Facebook’un resmi yardım merkezi, bu işlevin “sağlanmadığını” belirtmenin ötesinde, bu konuda çok yardımcı olduğunu kanıtlamıyor. Elbette, bunun hemen ardından, bu hizmeti sunduğunu iddia eden üçüncü taraf uygulamaların olduğunu öne süren uğursuz bir açıklama geliyor. Ama gerçek mi? Basit bir Google araması, size bir dizi üçüncü taraf teklifinin olduğunu gösterecektir: Facebook uygulamaları, Chrome uzantıları ve Android uygulamaları, birisi Facebook profilinizi görüntülediğinde bunu size söyleyebileceklerini iddia ediyor. Elbette bir değiş tokuş var. Bu şirketler hizmetlerini kullanabilmeleri için onlara kişisel profilinize ve özel bilgilerinize erişim sağlamanızı istiyor, hatta bazen para bile istiyorlar. Ne de olsa baştan çıkarıcı görünüyor, size her gün devasa bir sosyal medya devini kandırma ve sosyal medya hesabınıza kimin ve ne amaçla eriştiğine dair önemli bilgilerden kurtulma fırsatı verilmez. Alt çizgi? Diren!

Bu Üçüncü Taraf Uygulamalarını Kullanmak Güvenli mi?

Facebook’u atlatmak ve profilinizi kimin görüntülediğini öğrenmek için üçüncü taraf bir uygulama kullanmak kulağa cazip bir teklif gibi geliyor. Ancak, bunun ücretsiz olmadığını bilin. Hizmetlerini kullanmanıza izin vermeleri karşılığında, bu üçüncü taraf uygulamaları, hesabınızı özel bilgilerinizi kullanmak, çoğu kişinin spam olarak değerlendireceği şeyleri dağıtmak ve hatta cihazınıza kötü amaçlı yazılım bulaştırmak amacıyla kullanmak amacıyla hesabınıza erişmek ister. Elbette, bu üçüncü taraf hizmetlerinin hiçbirinin vaat ettiklerini yerine getiremeyeceği gerçeği var, bu da Facebook’ta profilinizi kimin görüntülediğini görmenize izin vermek. Bunlar, Facebook’un çok yakından tuttuğu gizli verilerdir ve bu kısıtlamaları aşmanıza ve bu bilgilere yine de erişmenize izin veren hiçbir arka kapı yoktur. Bu işlevi sunduğunu iddia eden uygulamalar ve hizmetler, verilerinizi çalmak, size kötü amaçlı yazılım bulaştırmak ve size gerçek değeri olmayan sahte bilgiler sağlamak için buradadır. Profilinizi kimin görüntülediğini görmenize izin verdiğini iddia eden üçüncü taraf bir Facebook uygulamasını zaten yüklediyseniz, bunun şüphesiz bir aldatmaca olduğunu bilin. Uygulama, siz manuel olarak iptal edene kadar hesabınıza erişmeye devam edecektir, bu nedenle hesabınıza erişimi nasıl engelleyeceğinizi kontrol ettiğinizden ve Facebook profilinizden istenmeyen uygulamaları temizlemek için talimatları uyguladığınızdan emin olun.