Skip to content

Facebook Profilinizin Aramalarını Nasıl Engelleyebilirsiniz?

10 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Facebook.com’da, aşağı ok > Ayarlar ve Gizlilik > Ayarlar > Gizlilik.
 • Uygulamada, Menü simge> Ayarlar ve Gizlilik > Ayarlar > Gizlilik.
 • Sonra gidin İnsanlar Sizinle Nasıl Bulur ve Sizinle İletişime Geçer sizi Facebook’ta kimlerin arayabileceğini ve bulabileceğini özelleştirmek için.

E-posta adresiniz, telefon numaranız ve hatta adınızın Google araması yoluyla sizi kimlerin arayabileceğini sınırlamak için Facebook gizlilik ayarlarınızı nasıl değiştireceğinizi öğrenmek için bu makaleyi okuyun. Şu anda profil listenizin Facebook arama sonuçlarında görünmesini engellemenize izin veren bir gizlilik ayarı bulunmamaktadır. Dolayısıyla, birisi Facebook’un arama alanına adınızı veya sizin hakkınızda bilebilecekleri herhangi bir ek kişisel bilgiyi yazarak sizi ararsa, profil listeniz potansiyel olarak görünmeye devam edebilir.

E-posta Adresi, Telefon Numarası ve Arama Motoru Aramaları Yoluyla Facebook Profilinizin Aramalarını Nasıl Sınırlandırabilirsiniz?

Bu gizlilik ayarlarını bir web tarayıcısında Facebook.com’dan veya Facebook mobil uygulaması aracılığıyla özelleştirebilirsiniz. Aşağıda her ikisi için talimatlar verilmiştir, ancak yalnızca Facebook.com’un ekran görüntüleri dahil edilmiştir.

 1. Bir web tarayıcısında Facebook.com’a gidin veya mobil cihazınızda Facebook uygulamasını açın ve gerekirse hesabınıza giriş yapın (veya hesabınızda geçiş yapın).

 2. Web’de şunu seçin: aşağı ok ekranın sağ üst köşesinde ve ardından Ayarlar ve Gizlilik > Ayarlar açılır menüden.

  Uygulamada Menü alt menüden (iOS) veya üst menüden (Android) simgesine dokunun, dokunmak için aşağı kaydırın Ayarlar ve Gizlilik > Ayarlar.

 3. Web’de seçin Gizlilik soldaki dikey menüden.

  Facebook.com'da gizlilik ayarlarını değiştirme

  Uygulamada aşağı kaydırarak Gizlilik bölüm ve dokunun Gizlilik ayarları.

 4. Hem web’de hem de uygulamada, İnsanlar Sizinle Nasıl Bulur ve Sizinle İletişime Geçer Bölüm. Aşağıdaki arama ayarlarını özelleştirebilirsiniz:

  • Verdiğiniz e-posta adresini kullanarak sizi kim arayabilir? Bu tür aramaları sınırlamak için Arkadaşlar, Arkadaşların Arkadaşları veya Yalnızca Ben’i seçin.
  • Verdiğiniz telefon numarasını kullanarak sizi kim arayabilir? Bu tür aramaları sınırlamak için Arkadaşlar, Arkadaşların Arkadaşları veya Yalnızca Ben’i seçin.
  • Facebook dışındaki arama motorlarının profilinize bağlanmasını istiyor musunuz? Web’de Düzenle’yi seçin ve etiketli kutunun işaretini kaldırın. Facebook dışındaki arama motorlarının profilinize bağlanmasına izin verin. Uygulamada, kapatılması için düğmeye dokunun.

  İnsanların sizi Facebook.com'da nasıl bulabileceğini ve sizinle nasıl iletişime geçebileceğini değiştirme

  Facebook dışındaki arama motorlarının profilinize bağlanmasına izin verme iznini kapatırsanız, yürürlüğe girmesi için biraz beklemeniz gerekebilir. Bu ayarı kapattıktan sonra profiliniz bir süre daha arama motorlarında hala aranabilir olabilir.

Profesyonel Nedenlerle Aramaları Engelle

Facebook hesabınız için kullandığınız aynı e-posta adresi veya telefon numarası, mesela profesyonel amaçlarla sıklıkla kullanılıyorsa, yaptığınız herhangi bir profesyonel bağlantının sizi Facebook’ta bulmasını engellemek isteyebilirsiniz. Bu, özellikle Facebook’u kişisel nedenlerle kullanıyorsanız ve herhangi bir profesyonel bağlantıdan arkadaşlık isteği almak istemiyorsanız söz konusu olabilir.

Gizlilik Aramalarını Engelle

Aynı şekilde, bir tür çevrimiçi etkileyiciyseniz veya yüksek profilli bir bireyseniz, Facebook arkadaşlık istekleri veya tanımadığınız kişilerden mesajlar almak istemezsiniz. Genel e-posta adresiniz / telefon numaranız Facebook hesabınızla ilişkiliyse veya Facebook profiliniz arama motorlarında kolayca bulunabiliyorsa, hayranların ve takipçilerin Facebook profiliniz aracılığıyla sizinle bağlantı kurmaya çalışmasını kolaylaştıracaksınız. Yukarıda açıklanan iki senaryodan hiçbiri sizin için geçerli olmasa bile, Facebook’ta aranabilirliğinizi, birinin sizi e-posta, telefon numarası, Google veya başka bir arama motoru. Facebook, kişisel bilgilerinizi koruma ve / veya paylaşma yöntemlerini genellikle önceden bildirimde bulunmaksızın düzenli olarak değiştirir. Facebook arama ayarlarınızın sizin için uygun olan gizlilik ve güvenlik düzeyine ayarlandığından emin olmak size, kullanıcıya bağlıdır.

Önerilen: Size Arkadaşlık İstekleri Gönderebilecek Kişileri Sınırlandırın

Yabancıların veya istenmeyen kişilerin size arkadaşlık isteği göndermesini engelleme konusunda ciddiyseniz, mevcut arkadaşlarınızın ortak arkadaşı olmayan kişilerin bunu yapmasını engellemeyi düşünebilirsiniz. Bunu, yukarıdaki gizlilik ayarlarını özelleştirdiğiniz bölümden yapabilirsiniz (altında İnsanlar Sizinle Nasıl Bulur ve Sizinle İletişime Geçer içinde Gizlilik / Gizlilik Ayarları). Değişiklik sana kim arkadaşlık isteği gönderebilir? fROM Herkes -e Arkadaşlarımın arkadaşları.

Dolayısıyla, tanımadığınız biri adınızı veya diğer kişisel bilgilerinizi aradığında Facebook arama sonuçlarında çıkarsanız, arkadaşlarınızdan en az biriyle arkadaş olmadığı sürece size arkadaşlık isteği gönderemez. .