Skip to content

Facebook Protect, Belirli Hesaplar için 2FA Gerektirmeye Başlayacak

24 de Temmuz de 2022

Facebook’un bilgisayar korsanları tarafından hedef alınma riski altında olduğunu düşündüğü yüksek profilli hesapların yakında 2 faktörlü kimlik doğrulaması kurması gerekecek. Uygun hesaplara saldırıya karşı ekstra koruma sağlayan Facebook Protect güvenlik programı, yakın gelecekte 2FA’yı zorunlu hale getirmeyi planlıyor. Program şu anda daha güçlü güvenlik önlemleri, bilgisayar korsanlığı tehditlerini izleme ve 2FA seçeneği sunuyor. Facebook’a göre, 2FA için bu seçenek olması gerektiği kadar sık ​​kullanılmıyor.

Facebook Protect kullanıcılarının yeni 2FA gereksinimini karşılamasını kolaylaştırmak için Facebook, kayıt işlemini tamamlamayı da kolaylaştırmaya çalışıyor. İyileştirilmiş müşteri desteği ve basitleştirilmiş kayıttan yararlanan erken testler, iddiaya göre bir ay boyunca yüzde 90’ın üzerinde benimseme oranları üretti. Gazeteciler, insan hakları savunucuları, siyasi adaylar ve benzerlerinin hesapları en fazla risk altında olan hesaplar olarak kabul edilir. Facebook, artan risk potansiyeline rağmen bu kullanıcıların çoğunun 2FA kullanmadığını iddia ediyor. Facebook yaptığı duyuruda, “…bunun, hedeflenen bu topluluklar için önemli bir adım olduğuna inanıyoruz.”

Facebook Koruması

Facebook, önümüzdeki birkaç ay boyunca 2FA gereksinimini küresel olarak genişletmeyi planlıyor. 2FA’nın tüm Facebook hesapları için (sadece Facebook Protect kullanıcıları için) bir gereklilik olmayacağını, ancak yine de herkes için tavsiye edildiğini unutmamak önemlidir. Şu anda, Facebook Protect’e katılmanın tek yolu, doğrudan Facebook’tan gönderilen bir davettir.