Skip to content

Facebook Siyasi Reklamları Kapatmanıza İzin Veriyor, Oy Vermenizi Teşvik Ediyor

4 de Nisan de 2021

Şüpheli bir şekilde finanse edilen siyasi reklamlardan vazgeçmek (ve insanların nerede ve nasıl oy kullanacaklarını bulmalarına yardımcı olmak) ABD’de demokrasiyi desteklemeye yardımcı olabilir.

Facebook
İçinde Bugün Amerika Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, insanları oy vermeye teşvik etmeye odaklanan yeni planları ve kullanıcıların platformdaki herhangi bir siyasi reklamı kapatmasına olanak tanıyan bir özelliği açıkladı. Bu, Zuckerberg’in, şirketinin platformdaki yabancı müdahaleyi tespit etmekte yavaş olduğunu kabul ettiği 2016 seçimlerine yanıt olarak geldi.

Zuckerberg diyor: “Söylemimizin büyük bir kısmı çevrimiçi olarak gerçekleşirken, Facebook gibi platformların, Amerikalıların en önemli olduğu yerde oy kullanarak seslerini kullanmalarına yardımcı olarak bu seçimde olumlu bir rol oynayabileceğine inanıyorum. Çarşamba günü en büyük oylama bilgilendirme kampanyasını duyuruyoruz. Amerikan tarihinde. Amacımız 4 milyon kişinin oy vermek için kaydolmasına yardımcı olmak. ”

Reklamları kapat: Feed’inizdeki tüm politik reklamlardan bıktıysanız, diyor Zuckerberg, onları kapatmanız yeterli. Ancak bilgilerden kaçınamayacaksınız: “Yine de size oy vermenizi hatırlatacağız.”

Oylama bilgileri: Bu amaçla, şirket, nasıl ve ne zaman oy kullanacağına ilişkin “yetkili” bilgiler, seçmen kaydı, postayla oylama ve erken oylama ile ilgili ayrıntıları içeren yeni bir Oylama Bilgi Merkezi oluşturuyor. Süreci yerel düzeyde anlamanıza yardımcı olmak için bölgesel seçim yetkililerinin görevlerini içerecektir. Haber kaynağınızın en üstünde ve Instagram’da görünecektir. Zuckerberg, 160 milyondan fazla ABD vatandaşının bu bilgileri ve Temmuz ve Kasım 2020 arasında oy vermeyi hatırlatan hatırlatıcıları göreceğini tahmin ediyor.

Partizan olmayan: Facebook hala siyasi eğilimlerinde tarafsız kalmaya devam ediyor, çünkü kimin ses alıp almadığı konusunda taraf seçmemeye özen gösteriyor. CEO, “Son olarak, herkesin sesini duyurmaya kararlıyız. Bu, özellikle tarihsel olarak seslerini duyurma yeteneğine sahip olmayanlar için geçerli,” diye yazdı. “Özgür ifade, dağınık demokrasi sürecinin bir parçasıdır ve biz onu korumak için sorumluluğumuzu inanılmaz derecede ciddiye alıyoruz.”

Sonuç olarak: Oylamayı almak son derece önemlidir ve sürecin tersine çevrilmediğinden emin olmak da aynı derecede önemlidir. Elbette, Facebook’un ABD’deki oylama sürecini korumayı istemesine neden olan şey muhtemelen basit fedakarlık değildir, ancak sonuç aynıysa, kimsenin aldırmaması gerekir.

Facebook Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin