Skip to content

Facebook’ta Animasyonlu GIF’leri Kullanma

24 de Haziran de 2021

GIF paylaşımı, diğer sosyal ağlarda (Twitter ve Tumblr gibi) olduğu gibi Facebook’ta da popüler hale geliyor. Sosyal ağlarda gönderi paylaşan kişiler, genellikle bir tepki iletmek veya bir mesajı özetlemek için GIF’leri kullanır.

Facebook’un Yerleşik GIF Aracı Nasıl Kullanılır

GIF dosyaları, genellikle video kliplerden alınan kısa, yinelenen görüntülerdir. Ayrıca ev yapımı animasyonlar veya sadece ışıltılı hareketli görüntüler olabilirler. Facebook, GIF’leri aramak ve hem durum güncellemelerinize hem de yorum bölümlerinize kolayca eklemek için kullanabileceğiniz kendi yerleşik GIF aracına sahiptir.

Aşağıdaki talimatlar hem bir web tarayıcısındaki Facebook.com hem de resmi Facebook uygulaması için geçerlidir.

 1. Bul Gönderi oluştur haber akışınızın üst kısmındaki veya profilinizdeki alan.

 2. Web’de, simgesine dokunun. üç yatay nokta alanın altında ve seçin GIF.

  Facebook.com'da bir gönderi oluşturma.

  Uygulamada, öğesine dokunun. Aklınızdan ne geçiyor (alan içinde) ve ardından GIF.

 3. bir yazın anahtar kelime veya kelime öbeği görünen GIF arama alanına girin. Alternatif olarak, arama alanının altındaki kılavuzda görünen trend olan GIF’ler arasında gezinin.

 4. Kullanmak istediğiniz bir GIF bulduğunuzda, tıklayın veya dokunun gönderinize eklemek için. Lütfen gönderi başına bir seferde yalnızca bir GIF ekleyebileceğinizi unutmayın.

  Facebook.com'daki bir gönderiye fotoğraf ekleme.

  Durum güncellemenize GIF’i ekledikten sonra da isteğe bağlı bir mesaj ekleyebilirsiniz.

Facebook Yorumlarında GIF Kullanmak

Arkadaşlarınızın gönderilerindeki yorumlara GIF eklemek, onları kendi durum güncellemelerinize eklemek kadar kolaydır ve bunu hem web’den hem de uygulamadan yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, GIF simgesini tıklayın ve ardından yukarıdaki üçüncü ve dördüncü adımları izleyin.

Facebook.com'da GIF arama.

Facebook’ta Manuel Olarak Gönderilecek Daha Fazla GIF Nerede Bulunur?

Facebook ayrıca manuel paylaşım veya yükleme yoluyla GIF göndermeye de izin verir. Bu, paylaşmak istediğiniz ve Facebook’un yerleşik GIF aracında bulamadığınız belirli bir GIF’iniz olduğunda faydalı olabilir. GIF aramak için birçok yer var. Bunları indirmek (ve bazen yapmak) kolaydır. GIPHY, eğlence, spor, tatil, mem vb. kategorilerde trend olan GIF’leri ve GIF’leri arayabileceğiniz en iyi yerlerden biridir. Şu anda web’in en büyük ve en popüler GIG arama motoru olarak biliniyor.

GIPHY'nin web sitesi.

Imgur, GIF resimleriyle de tanınır ve birçoğu, doğrudan uygulamalarından veya web sitelerinden indirebileceğiniz resimlerdir. Resimlere komik, yaz, canlandırıcı, yemek, sanal gerçeklik, memler ve daha pek çok etikete göre göz atabilirsiniz. Facebook’ta paylaşmak istediğiniz bir GIF’i indirdikten sonra, herhangi bir durum güncellemesinde veya yorumunda kamera simgesini seçerek, normal bir resim dosyası yüklermiş gibi yükleyebilirsiniz. Bazı çevrimiçi GIF’lerin web sayfasında görüntülenebileceğini, ancak teknik olarak GIF biçiminde indirilemeyeceklerini unutmayın; bu durumda, bağlantıyı Facebook üzerinden göndermek, paylaşmak istediğiniz GIF’i arkadaşlarınıza göstermez. Durumun böyle olup olmadığını GIF’i indirmeye çalışırsanız ve GIF yerine HTML veya MP4 dosya uzantısına sahipse anlayabilirsiniz. Bundan kaçınmak için, kopyalayabileceğiniz bir GIF URL’si veya bir indirme düğmesi gördüğünüz bir indirme sayfasına ulaşana kadar tıklamaya devam etmeniz gerekir.

Kendi GIF’inizi Yapın

Facebook arkadaşlarınızla paylaşmak üzere kendinize harika bir GIF oluşturmanın bir başka yolu da kendinizinkini yapmaktır; bu, bir videodan belirli bir klipten alıntı yaptığınız zamanlar için idealdir. Videoları GIF’lere dönüştürebilir ve bunları sıfırdan, çevrimiçi olarak veya GIMP veya Photoshop gibi programlar aracılığıyla yapabilirsiniz. Kendi GIF’lerinizi yapmakla ilgileniyor musunuz? En iyi ücretsiz GIF oluşturucu uygulamalarına göz atın.

GIF’inizi Yükleyin

Facebook’ta paylaşmak istediğiniz bir GIF’i indirdikten sonra, onu seçerek yükleyebilirsiniz. kamera normal bir resim dosyası yüklerken olduğu gibi, herhangi bir durum güncellemesi veya yorum alanında simgesi. Tüm sahip olduğunuz bir GIF’in URL’siyse (yani, cihazınıza indirilmemişse), bağlantıyı durum kutusuna yapıştırarak Facebook durumunuzun bir parçası olarak yine de gönderebilirsiniz. Barındırıldığı siteye bağlı olarak, Facebook bunun bir GIF resmi olduğunu anlamalı ve otomatik olarak durum güncellemenize veya yorumunuza eklemelidir. Daha sonra durumunuzu normal bir şekilde oluşturabilir ve hatta GIF bağlantısını silebilirsiniz; resim yayınlanmaya devam edecektir. GIF’i Facebook’a yükleyemiyorsanız ve düzgün görüntülenmesini sağlayamıyorsanız, denemek isteyebileceğiniz başka bir seçenek de GIF’i bir resim barındırma sitesine kaydetmek ve ardından bağlantıyı Facebook’ta paylaşmaktır. GIF’inizi bu web sitelerinden birine yükleyin, bağlantıyı kopyalayın ve görüntüyü anında paylaşmak için Facebook’a yapıştırın. Onlarca (veya yüzlerce) favori GIF’leriniz arasından seçim yapmak isterseniz, çevrimiçi depolama siteleri de gerçekten yararlıdır. Hepsini cihazınızda saklamak yerine, çevrimiçi olarak yükleyin ve gittiğiniz her yerde hazır bulundurun.