Skip to content

Facebook’ta Etiketleme Nedir?

26 de Haziran de 2021

“Etiketleme”, Facebook’ta başlayan bir sosyal özelliktir. Bir arkadaşın adını ve profilini bir sosyal ağ fotoğrafına, gönderisine veya yorumuna bağlamayı içerir.

Etiketleme Açıklaması

Başlangıçta, Facebook etiketleme yalnızca fotoğraflarla yapılabilirdi. Ancak bugün, neredeyse her tür Facebook gönderisine etiketlemeyi dahil edebilirsiniz. Etiket, aslında bir fotoğrafın başlığında görünen tıklanabilir bir addır. İmlecinizi içinde kullanıcıları etiketleyen fotoğrafın üzerine getirdiğinizde, bu kullanıcıların adlarının fotoğrafın üzerinde (genellikle yüzlerinin üzerinde) göründüğünü göreceksiniz. Bu, yalnızca fotoğraflar için kullanıldığında çok anlamlıydı, çünkü fotoğraf yükleyen herkes, içinde görünen arkadaşlarını etiketleyerek her yüze bir ad koyabilirdi. Etiketleme artık Instagram, Tumblr, Twitter, LinkedIn ve daha pek çok sosyal ağda bulunuyor.

Facebook’ta Etiketleme Nasıl Çalışır?

Bir gönderide birini etiketlediğinizde, Facebook’un dediği gibi “özel bir bağlantı türü” yaratırsınız. Aslında bir kişinin profilini gönderiye bağlar ve fotoğrafta etiketlenen kişiye her zaman bu konuda bilgi verilir. Etiketlenen kullanıcının gizlilik ayarları herkese açık olarak ayarlanırsa gönderi, kendi kişisel profilinde ve arkadaşlarının haber akışında görünür. Etiket ayarlarının nasıl yapılandırıldığına bağlı olarak, otomatik olarak veya onlardan onay aldıktan sonra zaman çizelgelerinde görünebilir, bunu daha sonra tartışacağız.

Etiket Ayarlarınızı Yapılandırma

Facebook, zaman çizelgeniz ve etiketlemeniz için ayarları yapılandırmaya ayrılmış tam bir bölüme sahiptir. Facebook.com’da profilinizin üst kısmında küçük aşağı ok Sağ üstteki Ana Sayfa düğmesinin yanındaki simgeye tıklayın ve üzerine tıklayın. Seç Ayarlar ve ardından üzerine tıklayın Zaman tüneli ve etiketleme sol kenar çubuğunda. Burada yapılandırabileceğiniz bir dizi etiketleme seçeneği göreceksiniz.

Etiketlendiğiniz gönderileri zaman tünelinizde kimler görebilir?: Bunu ayarlarsanız Herkes, profilinizi görüntüleyen her kullanıcı, onlarla arkadaş olmasanız bile etiketlenmiş fotoğraflarınızı görebilir. Alternatif olarak, özel Seçenek, etiketli fotoğraflarınızı yalnızca yakın arkadaşlarınız veya yalnızca sizin görebilmeniz için.

Bir gönderide etiketlendiğinizde, zaten orada değilse, hedef kitleye kimleri eklemek istersiniz?: Etiketlenen kişiler gönderiyi görebilir, ancak etiketlenmeyen diğer kişiler mutlaka göremez. Tüm arkadaşlarınızın veya özel bir arkadaş grubunun, etiketlendiğiniz diğer arkadaşlarınızın gönderilerini, etiketlenmemiş olsalar bile görebilmelerini istiyorsanız, bunu bu seçenekle ayarlayabilirsiniz.

Arkadaşlarınızın sizi etiketlediği gönderiler, zaman tünelinizde görünmeden önce incelensin mi?: Bunu şuna ayarla açık etiketlendiğiniz fotoğrafların, her birini onaylamadan önce kendi zaman tünelinizde yayınlanmasını istemiyorsanız. Etiketlenmek istemiyorsanız etiketi reddedebilirsiniz. Bu, tüm arkadaşlarınızın görmesi için birdenbire profilinizde gösterişsiz fotoğrafların görünmesini önlemek için yararlı bir özellik olabilir.

Başkalarının zaman çizelgenizde gördüklerini gözden geçirin: Seç Olarak görüntüle profilinize, arkadaşınız veya sizinle herhangi bir şekilde bağlantılı olmayan bir kullanıcı olarak bakmak için. Ayarlarınıza bağlı olarak, etiketlenen fotoğraflarınızın burada gösterilip gösterilmediğini görebileceksiniz.

Etiketler Facebook’ta görünmeden önce insanların kendi gönderilerinize eklediği etiketleri inceleyin?: Arkadaşlarınız, kendi albümlerinize ait fotoğraflarda kendilerini veya sizi etiketleyebilir. Canlı yayına girmeden ve zaman tünelinizde (ve arkadaşlarınızın haber akışlarında) görünmeden önce onları onaylamak veya reddetmek istiyorsanız, bunu seçerek yapabilirsiniz. açık.

Bir Fotoğrafta veya Gönderide Birini Etiketleme

Bir fotoğrafı etiketlemek çok kolaydır. Bir kişiyi bir fotoğrafta nasıl etiketleyeceğinizi öğrenmek için 1 ila 4 arasındaki adımları izleyin veya bir gönderide veya yorumda birini nasıl etiketleyeceğinizi öğrenmek için 5. adıma atlayın.

  1. Facebook.com’da bir fotoğrafı görüntülerken, Fotoğrafı Etiketle en alttaki seçeneği ve onu seçin.

    Facebook.com'un bir ekran görüntüsü.

  2. Etiketlemeye başlamak için fotoğrafa (bir arkadaşınızın yüzü gibi) tıklayın.

  3. Arkadaş listenizi içeren bir açılır kutu görünmelidir, böylece daha hızlı bulmak için arkadaşınızı seçebilir veya adını yazabilirsiniz.

  4. Seç Etiketleme Yapıldı Tüm arkadaşlarınızı fotoğrafta etiketlemeyi bitirdiğinizde. Bir seçenek konumu ekleyebilir veya istediğiniz zaman düzenleyebilirsiniz.

  5. Birini normal bir Facebook gönderisinde veya hatta bir gönderi yorumunda etiketlemek için tek yapmanız gereken bir @ simgesini seçin ve ardından etiketlemek istediğiniz kullanıcının adını doğrudan sembolün yanında boşluk bırakmadan yazmaya başlayın. Fotoğraf etiketlemeye benzer şekilde, normal bir gönderiye “@name” yazmak, etiketlenecek kişilerin önerilerinin listesini içeren bir açılır kutu görüntüler. Bunu gönderilerin yorum bölümlerinde de yapabilirsiniz. Yorumlarda sohbet ediyorsanız ve yorumunuzu görmelerini istiyorsanız, Facebook’un arkadaş olmadığınız kişileri etiketlemenize izin verdiğini belirtmekte fayda var.

Fotoğraf Etiketini Kaldırma

Fotoğrafı görüntüleyerek birinin size verdiği etiketi kaldırabilirsiniz. Seçenekler en altta ve ardından Etiketi Bildir/Kaldır. Artık seçim yapabileceğiniz iki seçeneğiniz var:

Etiketi kaldırmak istiyorum: Etiketi profilinizden ve fotoğraftan kaldırmak için bu kutuyu işaretleyin.

Fotoğrafın Facebook’tan kaldırılmasını isteyin: Bu fotoğrafın herhangi bir şekilde uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız, kaldırılması gerekip gerekmediğine karar verebilmeleri için Facebook’a bildirebilirsiniz.

Bir Gönderi Etiketini Kaldırma

Bir gönderiden veya bir gönderiye bıraktığınız yorumdan bir etiketi kaldırmak istiyorsanız, bunu düzenleyerek yapabilirsiniz. sadece seçin aşağı ok Gönderinizin sağ üst köşesindeki düğmesine basın ve Gönderiyi düzenle altında düzenlemek ve etiketi çıkarmak için. Etiketi kaldırmak istediğiniz gönderiye bıraktığınız bir yorumsa, aynısını, yorumunuzun sağ üst köşesindeki aşağı oku seçip Düzenle. Facebook fotoğraf etiketleme hakkında daha fazla bilgi için, fotoğraf etiketleme hakkındaki sorularınızı yanıtlamanıza yardımcı olabilecek Facebook’un resmi Yardım sayfasını ziyaret edebilirsiniz.