Skip to content

Facebook’ta Nasıl Etkinlik Oluşturulur

24 de Nisan de 2021

Facebook Etkinlikleri, Facebook aracılığıyla sosyal toplantılar düzenlemenize yardımcı olabilecek bir özelliktir. Etkinliğinizin ayrıntılarını sağlayan özel bir sayfaya ek olarak arkadaşlarınızı bu konuda bilgilendirmek ve kimin gittiğini takip etmek için bir dizi araç elde edersiniz. Facebook Etkinlikleri, Facebook Grupları ve Facebook Sayfalarından farklıdır. Facebook’ta herkes ücretsiz olarak bir etkinlik oluşturabilir. Etkinliğiniz yalnızca davetli bir etkinlik (özel) veya herkese açık bir etkinlik (herkese açık) olarak yayınlanabilir.

Özel Etkinlik Oluşturun

Özel bir etkinlik sayfasını yalnızca davetliler görebilir. Aşağıdaki temel bilgileri özel, yalnızca davetli bir Facebook etkinlik sayfasına ekleyebilirsiniz:

 • Bir fotoğraf veya video (Facebook’un tema kitaplığından veya kendi yüklediğiniz dosyadan).
 • Etkinliğin adı.
 • Etkinliğin yeri.
 • Etkinliğin açıklaması.
 • Etkinliğin gerçekleşeceği tarih ve saat.
 • Etkinlik için bir program oluşturma seçeneği.
 • Etkinliğin herhangi bir yardımcı ev sahibinin isimleri.
 • Konukların arkadaşlarını davet etmesine izin verme seçeneği.
 • Davetlilerin davetli listesini görüntülemesine izin verme seçeneği.

Bir web tarayıcısında Facebook.com’dan veya Facebook mobil uygulamasından bir etkinlik oluşturabilirsiniz.

 1. Seçiniz Etkinlikler haber kaynağınızın sol tarafında Ev sayfa.

 2. Seçiniz Etkinlik oluşturmak. Uygulamada, Menü Ana menüdeki simgesine (iOS’ta ekranın alt kısmı ve Android’de ekranın üstü), ardındanöğesine dokunun. Yerler ve Etkinlikler > Oluşturmak.

 3. Seçiniz İnternet üzerinden veya Şahsen.

  Etkinlik Oluştur penceresindeki Çevrimiçi ve Yüzde seçenekleri

 4. Seç Özel sol taraftaki Gizlilik menüsünden.

  Etkinlik Gizliliği menüsü

 5. Etkinlik için bir ad, bir başlangıç ​​tarihi ve bir saat girin. Etkinliğinizin adı en fazla 64 karakter uzunluğunda olabilir.

  etkinlik detayları

 6. Seçin Sonraki Devam etmek için düğmesine basın.

  Etkinlik ayarında İleri düğmesi

 7. Yüz yüze bir etkinliğe ev sahipliği yapıyorsanız, etkinliğin fiziksel konumunu yer alanına girin ve Facebook’un algıladığı konumlar listesinden adresi seçin. Seçiniz Sonraki devam etmek. Etkinlik çevrimiçi bir etkinlikse, bu bilgileri girin.

  Etkinlik kurulumundaki konum alanı

 8. Seçiniz Kapak Fotoğrafını Yükle fotoğrafınızı etkinlik sayfasına eklemek veya İllüstrasyon Seçin sağlanan galeriden bir illüstrasyon kullanmak için. Şuraya bir açıklama ekleyin: Açıklama alan.

  Facebook Etkinlik kurulumunda Kapak Fotoğrafı seçeneği

 9. Uygunsa, bir veya daha fazla yardımcı ev sahibi ekleyin. Seçiniz Etkinlik Ayarları ve bir arkadaşın adını girin Yardımcı ev sahipleri alanına gidin ve listeden arkadaşın adını seçin. (Birden fazla yardımcı sunucunuz olabilir). Ayrıca davetli listesini gösterebilir veya gizleyebilirsiniz. Seçiniz Kayıt etmek devam etmek.

  Facebook Etkinlik kurulumundaki Etkinlik Ayarları seçenekleri

 10. Seçiniz Etkinlik oluşturmak.

  Etkinlik Oluştur düğmesi

 11. Seçin Davet et düğmesine basın ve arkadaşların adlarını arayın veya verilen listeden arkadaşları seçin. Daveti kişiselleştirmek için isteğe bağlı bir not ekleyebilirsiniz.

  Facebook Etkinliği için davet düğmesi

  Etkinlik için heyecan ve beklenti oluşturmak için davetlilerinizle ve katılımcılarınızla etkileşim kurun. İnsanları etkinlik tarihini ve saatini beklerken olaydan haberdar etmek için etkinlik sayfanıza bir gönderi yazın, bir fotoğraf veya video ekleyin ya da bir anket oluşturun.

Herkese Açık Bir Etkinlik Ayarlayın

Facebook’taki herkes herkese açık bir etkinliği görebilir ve arayabilir. Halka açık etkinlikler, yerel bir konser, festival veya fuar gibi büyük bir izleyici kitlesini büyük bir etkinliğe çekmek için idealdir. Herkese açık etkinlikler için, özel etkinlikler için yukarıda listelenen tüm bilgileri ve daha fazlasını sağlayabilirsiniz:

 • Herkese açık etkinliklere göz atan kişilerin bulabilmesi için bir kategori seçin.
 • Yinelenen bir olaysa, yinelenen bir sıklık ayarlayın.
 • Ekstra ayrıntılar sağlayın.
 • Kabul yönergelerini listeleyin.
 • Etkinlik sayfasına kimlerin gönderi gönderebileceğini kontrol edin.

Kişileri etkinliğinize davet etme zamanı geldiğinde, arkadaşlarınızı, bir grubun üyelerini veya sayfa takipçilerini davet edebilirsiniz. Herkese açık bir Facebook etkinliği hızla yayılabilir ve potansiyel olarak kısa sürede birçok kişiye ulaşabilir. Etkinlik herkese açıksa ve birisinin katıldıkları LCV yanıtları varsa, bu bilgi o kişinin haber akışında arkadaşlarının görebileceği yerde görünür. Etkinlik herkese açıksa, katılımcının arkadaşları da katılmak isteyip istemediklerine karar verebilir. Etkinlik tarihi yaklaştıkça, katılımcıların ana sayfalarında bir hatırlatıcı açılır. Herkese açık bir etkinliği özel bir etkinlikle aynı şekilde ayarlarsınız, ancak yalnızca belirli bir noktaya kadar. Seç halka açık sol taraftaki gizlilik menüsünden.

Etkinlik Gizliliği menüsü

Kurulum ekranı, ek bilgileri girdiğiniz bir bölümü gösterir. Bir etkinlik kategorisi seçebilir, anahtar kelimeler girebilir ve ücretsiz giriş mi yoksa çocuklara uygun mu olduğunu belirtebilirsiniz. Tüm alanlar için gerekli bilgileri ekledikten sonra, Etkinlik oluşturmak düğmesi, sizi herkese açık etkinliğin yeni Facebook sayfasına götürür.

Facebook Etkinliği Sınırlamaları

Facebook, spam bildirimlerini önlemek için 500 davetli bir sınır belirler. Yanıt vermeyen çok sayıda kişiye davet gönderirseniz, Facebook, etkinliğinize davet edebileceğiniz kişi sayısını sınırlama hakkını saklı tutar. Herkesin arkadaşlarını davet etmesine izin vererek ve 500’e kadar kişiyi davet etmesine izin verilen bir yardımcı ev sahibi belirleyerek erişiminizi genişletin.

Facebook Etkinliğinizi Tanıtın

Etkinlik sayfanızı planladıktan ve onu ilginç bilgilerle doldurduktan sonra, katılımı artırmak için etkinliği tanıtın. Bunu birkaç şekilde yapabilirsiniz:

 • Etkinlik herkese açıksa, olayı haber kaynağınızda veya grup izin veriyorsa üyesi olduğunuz gruplarda paylaşın.
 • Etkinlik için bir Facebook reklamı oluşturun. Facebook reklam oranları düşüktür ve belirli bir kitleyi hedefleyebilirsiniz.
 • Etkinlik için bir yardımcı ev sahibiniz varsa, o kişiden etkinliği paylaşmasını isteyin.
 • Etkinlik tarihine yaklaşırken, ilgi uyandırmak için etkinlik sayfasında fotoğraflar, videolar, hikayeler ve güncellemeler paylaşın.
 • Etkinlik hazırlıklarından veya etkinlikten Facebook canlı akışı yapmak için mobil cihazınızı kullanın.
 • Etkinlik ister özel ister herkese açık olsun, Facebook arkadaşlarınızı veya tanıdığınız kişileri gruplarınızdan veya iş sayfanızdan davet edin. Facebook’ta değillerse, onları e-posta veya metin adresiyle davet edebilirsiniz.