Skip to content

Facebook’ta Öne Çıkan Gönderiler Nelerdir?

18 de Haziran de 2021

Öne çıkarılan gönderi, bir Facebook sayfasında daha fazla görünürlük elde etmek için bir gönderiyi tanıtmanın bir yoludur. Gönderileri tanıtmanın ücretsiz yöntemlerinden farklı olarak, öne çıkarılan bir gönderi paraya mal olur. Öne çıkarılan bir gönderinin amacı, belirli kişilerin onu görmesini sağlamak, böylece web sitelerinize daha fazla tıklama ve gönderide daha fazla beğeni, yorum ve paylaşım sağlamaktır.

Öne Çıkan Bir Gönderi ile Yapabilecekleriniz

Facebook Sayfası yöneticileri, durum güncellemeleri, teklifler, videolar ve sorular dahil olmak üzere herhangi bir orijinal gönderiyi öne çıkarabilir. Bir gönderiyi oluştururken veya yayınladıktan sonra, gönderi kaç yaşında olursa olsun öne çıkarabilirsiniz. Diğer kişilerden veya sayfalardan paylaştığınız gönderileri öne çıkaramazsınız. Öne çıkarılan bir gönderiyi belirli bir konuma, yaş grubuna veya cinsiyete hedefleyebilirsiniz. Öne çıkarılan gönderi seçeneklerinizi ayarlarken, günlük bir bütçe belirlersiniz ve Facebook, reklamın süresi boyunca gönderiyi her gün kaç kişinin göreceğini tahmin eder. Facebook’ta öne çıkarılan gönderiler herhangi bir dönemde yayınlanabilir. Son kullanma tarihini manuel olarak ayarlayabilir veya reklamı bir gün, yedi gün veya iki hafta boyunca çalıştıran hızlı bir düğme arasından seçim yapabilirsiniz. Facebook’ta öne çıkarılan gönderilerle ilgili diğer önemli ayrıntılar:

 • Öne çıkarılan gönderiler, hayranların Haber Kaynaklarında “sponsorlu” olarak etiketlenir.
 • Öne çıkarılan gönderiler herhangi bir zamanda duraklatılabilir ve devam ettirilebilir.
 • Öne çıkarılan gönderiler, sayfa yöneticilerine kaç kişiye ulaştıklarına ilişkin açıklayıcı bilgiler sunar.
 • Öne çıkarılan gönderiler dünya çapında ve çeşitli küresel para birimlerinde satın alınabilir.

Facebook Sayfa Gönderilerini Oluştururken Nasıl Artırırsınız?

Facebook’ta bir gönderiyi öne çıkarmanın birden fazla yolu vardır. İlk olarak, bir gönderiyi gönderi oluşturucuda oluştururken nasıl öne çıkaracağınızı, ardından sayfanızın zaman tünelinde mevcut bir gönderiyi nasıl öne çıkaracağınızı ele alıyoruz.

 1. Facebook sayfanızda, düzenli olarak yaptığınız gibi yeni bir gönderi oluşturmak için gönderi oluşturucuyu kullanın.

 2. Seç Gönderiyi Yükselt.

  Bir metin gönderisinden başka bir şeyi öne çıkarırken, düğmeye başka bir şey denilebilir, örneğin Boost Etkinliği etkinlikler için.

 3. içinde istediğiniz seçenekleri seçin. Amaç, Gönder Düğmesi, izleyici, Süre, Bütçe, ve Ödeme bölümler.

  Facebook.com.tr

 4. Seç Boost.

Mevcut Bir Gönderi Nasıl Yükseltilir

Facebook sayfanızdan mevcut bir gönderiyi hızla öne çıkarabilirsiniz.

 1. Seç Desteklemek sol menünün alt kısmında.

  Facebook.com.tr

 2. Seç Gönderiyi Öne Çıkar.

  Bir Sayfadaki Facebook Tanıtımı seçenekleri

 3. Seç Gönderiyi Yükselt yayınlanmış bir gönderinin yanında.

  Bir Facebook Sayfasında öne çıkarılabilecek birkaç gönderi

  Öne çıkarmak istediğiniz gönderinin sayfanızın zaman tünelinde nerede olduğunu biliyorsanız, ona gidin ve Gönderiyi Yükselt altında görünen düğme.

 4. Her bölüm için seçeneklerinizi seçin ve Boost.

  Facebook.com.tr

Tanıtım sayfasını daha fazla web sitesi ziyaretçisi elde etmek, daha fazla potansiyel müşteri kazanmak, bir Instagram gönderisini öne çıkarmak, “Mesaj Gönder” düğmenizi tanıtmak ve Facebook sayfanızı tanıtmak için de kullanabilirsiniz.

Facebook’ta Öne Çıkan Gönderiler Ne Olacak?

Vurgulanan gönderiler artık Facebook’ta bir özellik değil. Profilinizi ve sayfa gönderilerinizi geniş ekrana genişleterek büyütmenize izin veriyorlardı. Tüm profil kullanıcıları ve sayfa yöneticileri, gönderideki küçük bir yıldız simgesini tıklayarak bir Facebook gönderisini ücretsiz olarak vurgulayabilir. Vurgulamayı kaldırmak da aynı derecede kolaydı, bu da gönderiyi orijinal boyutuna geri döndürürdü. Vurgulanan gönderiler, daha yeni gönderiler zaman içinde gizlense bile her zaman bir kullanıcının zaman çizelgesinde görünür. Vurgulanan gönderiler şu özelliklere sahipti:

 • Sayfa sahibine, gönderinin organik ve viral görüntüleyenlerinin sayısı hakkında kısa bir fikir verdi.
 • Bireylerin ve işletmelerin, arkadaşlarına ve hayranlarına önemli bir gönderi veya güncelleme hakkında bilgi vermelerinin kolay bir yoluydu.
 • En çok bir durum, video veya fotoğrafla etkiliydi.