Skip to content

FaceTime’da Siyah Ekran Nasıl Onarılır

4 de Haziran de 2021

Sonunda boş veya siyah bir ekran varsa, FaceTime’ın tüm amacı ortadan kalkar. Sesli iletişim etkili olsa da birinin yüzünü görmek gibisi yoktur. FaceTime aramalarınızın neden arkadaşlarınız ve aileniz yerine yalnızca siyah bir ekran olduğuna bir göz atalım.

Elizabeth Fernandez / Getty Images

FaceTime’da Siyah Ekranın Nedenleri

FaceTime’da siyah ekranın birkaç nedeni vardır. Bir donanım arızasına yazılım ayarı kadar basit bir şey sorun olabilir. FaceTime’da siyah ekranın bazı olası nedenleri şunlardır:

 • Kamera kapalı veya devre dışı.
 • Kamera çalışmıyor.
 • Kamera başka bir uygulama tarafından kullanılıyor.
 • Bir şey kamera merceğini engelliyor.
 • Zayıf veya internet bağlantısı yok.

FaceTime Siyah Ekran Sorunları Nasıl Onarılır

FaceTime’daki siyah ekran düzeltmelerinin çoğu evde yapabileceğiniz şeylerdir. Biraz zaman ve sabırla FaceTime’ı tekrar çalışır duruma getirebilirsiniz. Aşağıda birkaç olası düzeltmeyi inceleyelim.

 1. Bu yalnızca sesli bir arama mı? Yanlışlıkla yalnızca sesli bir arama seçmediğinizden emin olun. FaceTime kullanırken bazen siyah bir ekran görmenizin belki de en masum nedeni budur. Yalnızca sesli bir arama yaptığınızda, bir Yüz Zamanı konuşurken ekranın ortasındaki düğmeye basın. Görüntülü aramaya geçmek için bu düğmeyi seçin.

 2. Kamera merceği engellenmiş mi? Sizin veya arayanın kamera merceğini engellemediğini kontrol edin. Bazen yanlış yerleştirilmiş bir başparmak veya parmak, cihazın kamerasını devre dışı bırakarak sizi siyah bir ekranla bıraktığında olabilir.

 3. Hangi kamerayı kullanıyorsun? Hangi kameranın seçili olduğunu kontrol edin. Selfie kamerası yerine ön kamerayı etkinleştirmiş olabilirsiniz.

 4. Son zamanlarda cihazı kapattınız mı? Değilse, cihazı yeniden başlatın. Evet, bu başka bir basit seçenektir, ancak bazı durumlarda, yeniden başlatmaların tüm açık uygulamaları kapatması koşuluyla çalışır. FaceTime’ın tekrar düzgün çalışmasını sağlamak için gerekli olan şey bu olabilir.

 5. Kamera meşgul mü? Cihazınızın kamerasının başka bir uygulama tarafından kullanılmadığını kontrol edin. Bazen siyah ekranlara, cihazda açık olan ve cihazın kamerasını kullanan başka bir uygulama neden olur. Bu ek uygulama zaten kameranızı işgal ettiğinden, FaceTime aramanızın video bölümünün tekrar düzgün çalışmasını sağlamak için önce onu kapatmanız gerekecek.

 6. İyi bir internet bağlantınız var mı? Bağlantınızın güçlü olup olmadığını öğrenmek için internet bağlantınızı kontrol edin. FaceTime videonuzun çalışmamasının olası bir nedeni, internet bağlantınızın bir sorun yaşaması veya özellikle iyi olmamasıdır. Bir Wi-Fi ağı kullanıyorsanız, Wi-Fi yönlendiriciye mümkün olduğunca yakın olduğunuzdan emin olun.

 7. FaceTime, alıcı tarafında engellendi mi? Sizin veya arayanın FaceTime’da bir kısıtlaması olmadığını kontrol edin. Erişim kısıtlamaları (örneğin ebeveyn denetimleri), aramanın ortasındayken size siyah bir ekran vermez. Bunun yerine, alıcınız cihazında FaceTime’a erişimi kaldırmışsa, kısıtlamalar başarıyla görüntülü arama yapmanızı engeller. Bu nedenle, alıcınızdan şu adrese gitmesini isteyin: Ayarlarve ardından kontrol edin kısıtlamalar (iOS 11 veya önceki sistemlerde, Genel) veya Ekran ZAMANI (iOS 12 veya sonraki sürümlerde).

 8. Cihazınız güncel mi? Değilse, cihazın işletim sistemini güncelleyin. Güncellemeler, FaceTime siyah ekranına neden olabilecek temel yazılım sorunlarını çözebilir. Bu nedenle, iOS veya macOS’in yeni bir sürümü mevcutsa iPhone, iPad veya Mac’inizi bu sürüme güncellemek iyi bir fikirdir.

 9. Yukarıdaki düzeltmeler işe yaramadı mı? Hala sorun yaşıyorsanız, cihazı fabrika ayarlarına sıfırlayın. Bu zorlu bir seçenektir ve yalnızca yukarıdaki seçeneklerden hiçbiri FaceTime siyah ekran sorunlarınızı çözmezse gerçekleştirilmelidir. iPhone, iPad ve Mac için önceki Lifewire kılavuzlarının açıkladığı gibi, fabrika ayarlarına sıfırlama genellikle yalnızca cihazınızı yedekledikten sonra yapılmalıdır.

 10. Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var? Bir Apple Store’a veya yetkili bir tamirhaneye gidin. Bu, FaceTime siyah ekran sorunları için mevcut olan son seçenektir ve yalnızca yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri işe yaramadıysa alınmalıdır.