Skip to content

Farklı HD Video Kamera Türleri İçin Bir Kılavuz

29 de Mayıs de 2021

Yüksek çözünürlüklü (HD) video kameralar, oturma odalarımızdaki sayıları giderek artan HDTV’ler için doğal bir seçimdir. Giderek daha fazla video kamera üreticisi taşıdıkları HD modellerinin sayısını artırırken, HD video kamera fiyatları düşmeye devam ediyor. Aşağıda, standart ve yüksek tanımlı kaliteli video kameralar arasındaki fark, video kameralar tarafından desteklenen video çözünürlükleri ve daha fazlası ile HD video kameralar hakkında kısa bir kılavuz bulunmaktadır.

SD ve HD Video Kameralar

Televizyonlar gibi, standart çözünürlüklü ve yüksek çözünürlüklü video kameralar arasındaki fark video çözünürlüğüdür. Televizyonunuzda veya bilgisayar ekranınızda gördüğünüz video yüzlerce farklı çizgiden oluşmaktadır. Standart tanımlı video 480 yatay çizgi çözünürlüğe sahipken, yüksek tanımlı video 1.080’e kadar olabilir. Çözünürlük satırınız ne kadar fazlaysa videonuz o kadar keskin görünür. Mevcut üç ana HD video çözünürlüğü vardır: 1080p, 1080i ve 720p. Piyasadaki çoğu HD video kamera 720p veya 1080i çözünürlükte kayıt yapar.

1080i vs 1080p vs 720p Video

Üçü arasındaki temel fark, video kaydetme biçimleridir. 1080p ve 720p’nin sonundaki “p”, “aşamalı tarama” anlamına gelir. 1080i’den sonraki “i”, geçmeli anlamına gelir.

Geçmeli Video: Tipik standart tanımlı video, 1080i gibi geçmeli videodur. Geçmeli videoda, kameranız diğer tüm çözünürlük satırlarını kaydeder. Birinci, üçüncü ve beşinci satırları göstererek başlar ve ardından iki, dört ve altıncı satırları takip eder.

Aşamalı Tarama Videosu: Aşamalı tarama videosu, herhangi bir satırı atlamadan videonun her satırını sırayla kaydeder. Böylece, ilk olarak birinci satırla başlayacak ve 1080 hattına kadar tüm yol boyunca çalışacaktır. Aşamalı tarama videosu, genellikle hızlı hareketli video söz konusu olduğunda (sporda olduğu gibi) taramalı muadilinden daha iyi görünür.

Full HD ve AVCHD nedir?

Full HD, 1920×1080 çözünürlükte kayıt yapan video kameraları ifade eden bir pazarlama terimidir. Genel olarak, bu çözünürlükte kayıt yapan video kameralardan 720p modele göre daha net video elde edersiniz. AVCHD (Gelişmiş Video Codec Yüksek Çözünürlük), diğerlerinin yanı sıra Sony, Panasonic ve Canon tarafından kullanılan yüksek çözünürlüklü bir video biçimini ifade eder. Yüksek tanımlı videoyu sabit disk sürücüleri ve flash bellek kartları gibi dijital depolama ortamlarına sıkıştırmanın ve kaydetmenin bir yoludur.

Ne Tür HD Video Kameralar Mevcuttur?

HD video kameralar, tüm büyük video kamera üreticilerinin tüm şekil, boyut ve fiyat noktalarında gelir. Düşük maliyetli, “cep” modelleri 200 doların altında ve tam özellikli, gelişmiş video kameraları 1.500 dolara ve aradaki her şeyi bulabilirsiniz. Aslında, günümüzün akıllı telefonlarının çoğu 1080p’de kayıt yapıyor. Bu, özellikle şu veya bu etkinlik dışında veya eğlence için video kaydetmeniz gerekmiyorsa, özel bir video kameraya sahip olma ihtiyacını ortadan kaldırır. Şu anda, MiniDV kasetlerine, mini DVD’lere, sabit sürücülere, flash belleğe ve Blu-ray disklere video kaydeden tüketici yüksek tanımlı video kameralar mevcuttur.

HD Video Kameraların Dezavantajları

Daha yüksek kaliteli video kesinlikle bir artı olsa da, aynı zamanda birkaç zorluk da sunuyor. En büyüğü nerede saklanacağıdır. HD video dosyaları, standart tanımlı video dosyalarından çok daha büyüktür. Bu, kameranızın ortamının (SDHC kart, HDD, bant, DVD ve diğer bellek biçimleri) bir HD video kamera ile daha hızlı dolacağı anlamına gelir. Daha büyük video dosyası boyutlarıyla uğraştığınız için, HD video da bilgisayarınıza daha fazla talep getirecektir. Daha az işlem gücüne sahip bazı eski sistemler HD videoyu görüntüleyemez. Diğerleri onu tekrar oynayacak, ancak yavaş ve çok sayıda sinir bozucu duraklama ile.