Skip to content

Farklı Mobil Sistemler İçin Uygulamalar Oluşturma

31 de Mayıs de 2021

Günümüzde çok sayıda mobil sistem ve mobil cihaz bulabilirsiniz ve daha gelişmiş olanlar neredeyse her gün gelir. Elbette, bugün mevcut olan ileri teknoloji, geliştiricilere çok yardımcı oluyor, ancak farklı mobil sistemler için uygulamalar oluşturmak yine de çok zaman, düşünce ve çaba gerektiriyor. Burada çeşitli mobil sistemler, platformlar ve cihazlar için uygulama oluşturma yöntemlerini tartışıyoruz.

Özellikli Telefonlar için Uygulamalar Oluşturma

Raidarmax / Wikimedia Commons / CC 3.0 ile
Akıllı telefonlardan daha az bilgi işlem kabiliyetine sahip oldukları ve ayrıca bir işletim sistemine sahip olmadıkları için özellikli telefonların kullanımı daha kolaydır. Çoğu özellikli telefon J2ME veya BREW kullanır. J2ME, sınırlı RAM ve çok güçlü olmayan işlemciler gibi sınırlı donanım özelliklerine sahip makineler içindir. Özellikli telefon uygulaması geliştiricileri, aynı uygulama için genellikle yazılımın “lite” sürümünü kullanır. Örneğin, bir oyunda “Flash Lite” kullanmak kaynakları azaltırken, son kullanıcıya özellikli bir telefonda iyi bir oyun deneyimi sunar. Her gün birçok yeni özellikli telefon geldiğinden, geliştiricinin uygulamayı yalnızca belirli bir telefon grubunda test etmesi ve ardından kademeli olarak daha fazlasına geçmesi daha iyidir.

Windows Mobil Uygulamaları Oluşturma

Bir uygulamayı çalıştıran Windows cep telefonu

N icola / Flickr
Windows Mobile, geliştiricinin son kullanıcıya harika bir deneyim sunmak için çeşitli uygulamalarla çalışmasına olanak tanıyan hem güçlü hem de oldukça esnek bir platformdu. Orijinal Windows Mobile, sayısız özellik ve işlevsellik ile bir yumruk attı. Orijinal Windows Mobile şimdi soldu ve yerini Windows Phone 7’ye, ardından Windows Phone 8 ve Windows 10’a bıraktı.

Diğer Akıllı Telefonlar için Uygulamalar Oluşturma

Uygulamaları olan Blackberry telefon

Ian Lamont / Flickr
Diğer akıllı telefon uygulamalarıyla çalışmak, Windows Mobile ile çalışmakla neredeyse aynı. Ancak geliştirici, bunun için bir uygulama yazmaya başlamadan önce hem mobil platformu hem de cihazı tamamen anlamalıdır. Her mobil platform diğerinden farklıdır ve akıllı telefon cihazlarının doğası farklıdır, bu nedenle geliştiricinin ne tür bir uygulama oluşturmak istediğini ve ne amaçla olduğunu bilmesi gerekir.

PocketPC için Uygulamalar Oluşturma

Palm Pilot'taki Uygulamalar

Ian Lamont / Flickr
Yukarıdaki platformlarla hemen hemen aynı olmasına rağmen, PocketPC, Windows’un tam sürümünden biraz farklı olan .NET Compact Framework’ü kullanır.

iPhone için Uygulamalar Oluşturma

uygulamalarla iPhone

AJEL / Pixabay.com
İPhone, geliştiricileri bir telaş haline getirdi ve bunun için her türlü yenilikçi uygulamayı yarattı. Bu çok yönlü platform, geliştiricinin bunun için uygulama yazarken tam bir yaratıcılık ve esneklik sağlar. İPhone için uygulamalar oluşturma konusunda tam olarak nasıl gidilir?

Tablet Cihazlar için Uygulamalar Oluşturma

iPad'deki uygulamalar

Doug Belshaw / Flickr
Tabletler, ekranları bir akıllı telefonunkinden daha büyük olduğu için biraz farklı bir top oyunudur.

Giyilebilir Cihazlar için Uygulamalar Oluşturma

Google Glass giyen adam

Loic Le Meur / Flickr
2014 yılı, Google Glass gibi akıllı gözlükler ve Wear (eski adıyla Android Wear), Apple Watch, Microsoft Band vb. Gibi akıllı saatler ve bileklikler de dahil olmak üzere, giyilebilir akıllı cihazların gerçek bir saldırısına tanık oldu.