Skip to content

Farklı Oyun Erkekleri Rehberi

15 de Mayıs de 2021

Game Boy, elektronik oyunların en önemli isimlerinden biri olan Nintendo tarafından üretilen değiştirilebilir kartuşlara sahip bir avuç içi video oyun sistemleri serisidir. Game Boy ürün ailesi, 1989’daki ilk lansmanından bu yana, taşınabilir oyunlarda en başarılı olanı olarak en üst sırayı korudu ve birçok model artık bir retro koleksiyon parçası olarak kabul edildi. Bu, sistem için yaratılan yüksek kaliteli başlıklar ve içerikle başarıldı, o kadar iyi ki, teknolojik gelişmelerinin çoğu, oyun dünyasında temel haline gelen trendleri belirledi.

Game Boy (Game Boy Classic veya GB olarak da bilinir):

İlk Game Boy’un muazzam başarısı, avuçiçi bilgisayarı standart olarak koruyan ev video oyun endüstrisine şok dalgaları gönderdi. Daha önce hiç bir sistem, yüksek kaliteli kartuş tabanlı oyunları, zamanı boyunca muhteşem siyah ve yeşil renkte sunulan yüksek teknolojili Sıvı Kristal Ekran (LCD) grafiklerle birleştirmemişti. GB, aynı zamanda, çok oyunculu savaşlar için birden çok sistemi birbirine bağlayan bir bağlantı noktası aracılığıyla çok bağlantılı oyun özelliğine sahip ilk el sistemiydi.

Game Boy Pocket (GBP olarak da bilinir)

Game Boy Classic’in yenilikçi el oyunlarından yedi yıl sonra Nintendo, Game Boy Pocket ile popüler sistemin daha kompakt bir versiyonunu tanıttı. Bu daha küçük ünite, bizi orijinaline aşık eden tüm özellikleri korudu, ancak ekran daha hoş bir siyah-beyaza çevrildi. Cep ayrıca, Game Boy Micro’ya kadar gelecekteki tüm Game Boy modelleri için standart haline gelen daha küçük bir çoklu bağlantı bağlantı noktasını kullanan ilk cihazdır.

Game Boy Color (GBC olarak da bilinir)

Oyun dünyasının evrimine ayak uydurmak için Nintendo, Game Boy Color ile GB ailesinin en etkili olanlarından birini piyasaya sürdü. Bu model, daha hızlı bir işlemciye sahiptir ve geriye dönük olarak uyumlu ilk oyun sistemidir ve GB Classic için tasarlanmış oyunları sınırlı renkte oynamaya izin verir. GBC ayrıca, bilgilerin bir kızılötesi bağlantı noktası aracılığıyla iki sistem arasında kablosuz olarak aktarılmasına izin veren ilk elde taşınır cihazdır. Tam Game Boy Renk Profili.

Game Boy Advance (GBA olarak da bilinir)

Nintendo’nun oyun dünyasını orijinal GB Classic ile ateşe vermesinden on iki yıl sonra, Game Boy Advance ile bir konsol sisteminin grafik yeteneklerini bir elde taşınır cihaza yerleştirerek bunu tekrar yaptılar. Oyunlar Super Nintendo Konsolundan biraz daha kaliteli ve GBC gibi geriye dönük uyumlu. Bu sistemin üstün gücü, birçok klasik konsolun GBA’da yeni bir yaşam bulmasına da izin verdi, çünkü çoğu bu sisteme taşındı.

Game Boy Advance SP (GBA SP olarak da bilinir)

Tüketicilerin orijinal GBA ekranının yetersizliği konusundaki şikayetlerine yanıt olarak Nintendo, GBA SP’yi piyasaya sürdü. GBA ve çoğu özellik ile aynı yeteneklere sahiptir, ancak katlanabilir, kullanılmadığında ekranı korur. Ekran aynı zamanda arkadan aydınlatmalı ve herhangi bir aydınlatma durumunda oynamaya izin veriyor. GBA’dan daha az rahat olmasına rağmen bu, mevcut Game Boys neslinin en popüler haline geldi.

Game Boy Micro (GB Micro olarak da bilinir)

Bugün daha küçük ve daha şık taşınabilir cihazlar her zamankinden daha popüler, bu nedenle Nintendo’nun bu talebi Game Boy Micro ile karşılaması doğaldı. Bir I-Pod’dan daha küçük olan Micro, şimdiye kadar yapılmış en küçük kartuş tabanlı oyun sistemidir. Micro, değiştirilebilir yüz plakaları ile sadece bir oyun sistemi olarak değil, aynı zamanda kıyafetinize bir aksesuar olarak da hizmet eder. Bu birim tüm GBA oyunlarını oynar, ancak öncekilerden farklı olarak geriye dönük olarak uyumlu değildir.