Skip to content

FB2 Dosyası Nedir?

6 de Haziran de 2021

FB2 dosya uzantısına sahip bir dosya, bir FictionBook eBook dosyasıdır. Biçim, kurgusal yazılara hitap etmek için oluşturuldu, ancak elbette her tür e-Kitabı tutmak için kullanılabilir. FB2 dosyaları DRM içermez ve tümü bazı FB2 okuyucularında desteklenebilen veya desteklenmeyen dipnotlar, resimler, metin biçimlendirme, Unicode ve tablolar içerebilir. PNG’ler veya JPG’ler gibi kitapta kullanılan tüm resimler Base64’e (ikili) dönüştürülür ve dosyanın kendisinde saklanır. EPUB gibi diğer e-Kitap dosyalarının aksine, FB2 formatı yalnızca tek bir XML dosyasıdır. Bazı FB2 dosyaları bir ZIP dosyasında tutulur ve bu nedenle *.FB2.ZIP olarak adlandırılır.

FB2 Dosyası Nasıl Açılır

Neredeyse tüm platformlarda kullanılabilen birçok FB2 dosya okuyucusu vardır. Ancak kitabınızı telefonunuzda, bilgisayarınızda vb. açmaya çalışmadan önce, gerçekten bir FB2 dosyanız olduğundan emin olun… Dosyanızı aşağıda belirtilen programlarda açamıyorsanız, tekrar kontrol edin. dosya uzantısını doğru okuyorsunuz. Aslında FBC, FBX (Autodesk FBX Interchange), FBR, FB gibi tamamen farklı bir formatla uğraşıyor olabilirsiniz! (FlashGet Eksik İndirme) veya FBW (HP Recovery Manager Yedekleme).

Bilgisayardan

FB2 dosyalarını bir bilgisayarda Calibre, Cool Reader, FBReader, STDU Viewer, Athenaeium, Haali Reader, Icecream Ebook Reader, OpenOffice Writer (Ooo FBTools eklentisi ile) ve muhtemelen başka bir belge dahil olmak üzere birçok programla okuyabilirsiniz ve e-Kitap okuyucuları. Bazı web tarayıcıları, Firefox için FB2 Reader gibi FB2 dosyalarının görüntülenmesini sağlayan eklentileri destekler. Bu dosyaların birçoğu bir ZIP arşivinde bulunduğundan, çoğu FB2 dosya okuyucusu, önce .FB2 dosyasını ayıklamak zorunda kalmadan doğrudan *.FB2.ZIP dosyasını okuyarak buna uyum sağlar. Değilse, dosyayı arşivden çıkarmak için 7-Zip gibi ücretsiz bir dosya çıkarıcı kullanmanız gerekebilir. Bilgisayarınızda çok sayıda e-Kitap okuduysanız, muhtemelen en azından Bu programlardan biri zaten yüklü. Durum buysa ve bir FB2 dosyasına çift tıklarsanız ancak dosya varsayılan olarak açılmasını istemediğiniz bir programda açılırsa, lütfen şunu bilin ki Yapabilmek hangi programın ne tür dosyaları açtığını değiştirin.

Bir Telefondan veya Tabletten

FB2 kitaplarını bir mobil uygulama kullanarak iPhone’larda, iPad’lerde, Android cihazlarda ve daha fazlasında okuyabilirsiniz. Her türden e-Kitap okuma uygulaması mevcuttur, ancak bunlar FB2 dosyalarıyla çalışan sadece birkaçı… iOS’ta, FB2 dosyalarını doğrudan iPhone veya iPad’inize yüklemek için FBReader veya KyBook yükleyebilirsiniz. BReader ve Cool Reader, dosyayı Android cihazlarda okuyabilen ücretsiz uygulamalara örnektir.

Bir E-Okuyucu Cihazından

Amazon’un Kindle’ı ve B&N’s Nook gibi en popüler e-okuyucular şu anda FB2 dosyalarını yerel olarak desteklememektedir, ancak e-Kitabınızı her zaman e-Kitabınız tarafından desteklenen birçok formattan birine dönüştürebilirsiniz. Bununla ilgili daha fazla bilgi için aşağıya bakın. PocketBook, bu formatı destekleyen bir e-Kitap cihazı örneğidir.

Bir FB2 Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Bir FB2 dosyasını dönüştürmek, çevrimiçi dönüştürücü Zamzar gibi ücretsiz bir dosya dönüştürücü ile gerçekleştirilebilir. Bu web sitesi FB2’yi PDF, EPUB, MOBI, LRF, AZW3, PDB, PML, PRC ve diğer benzer e-Kitap ve belge formatlarına dönüştürebilir. Diğer bir seçenek ise Calibre gibi yukarıda bahsedilen izleyicilerden birini kullanmaktır. Orada, kullanabilirsiniz Kitapları dönüştür FB2 dosyasını kaydetmek için birçok format arasından seçim yapmak için düğmesine basın. Diğer programlarda, gibi bir seçeneği kontrol edin. Dönüştürmek, Farklı kaydetveya İhracattıklayın ve ardından size verilen biçimler listesinden seçim yapın. Her program bunu biraz farklı yapar ama biraz araştırırsanız bulmak zor değil.