Skip to content

FCC, Net Tarafsızlığın Kaldırılmasına İlişkin Kamu Yorumunu Kabul Etmeli (Tekrar)

22 de Aralık de 2022

Bu Neden Önemlidir?

FCC, ağ tarafsızlığını (internetin kaynağı ne olursa olsun tüm içerik ve uygulamalara erişime izin vermesi gerektiği fikri) 2017’de yürürlükten kaldırdı. Çoğu insan ve hatta internet sağlayıcıları, açık bir interneti boğarak bunun kötü bir fikir olduğunu düşünüyor. Şimdi FCC, bir mahkeme kararı nedeniyle konu hakkında kamuoyunun yorum yapmasına gönülsüzce izin veriyor.

Net tarafsızlık fikri içinden akan tüm verilerin diğer tüm verilere eşit olması gerektiğidir; başka bir deyişle, Netflix İSS’nize fazladan bir ücret ödemediği için İSS’niz, örneğin akıllı TV’nize giden Netflix trafiğini engelleyememelidir. 2017’de FCC, ironik bir şekilde adlandırılan “İnternet Özgürlüğünü Geri Yükleme” girişiminde bu görüşü yürürlükten kaldırdı. FCC, net tarafsızlığı yürürlükten kaldırdığında yanlış anladı.

Kamera ARKASI: FCC daha sonra Mozilla tarafından başarısız bir şekilde dava edildi, ancak dava, yürürlükten kaldırma hakkında kamuoyunun yorumunun alınması için bir mahkeme kararıyla sonuçlandı. Göre KayıtFCC, “WCB, Mozilla Kararından Kaynaklanan Münferit Sorunlar Üzerine Yorum İstiyor” başlıklı duyuru sitesinde, mevcut kamuoyu yorumu talebini gömdü.

Evet ama… FCC, halkın bu yanlış yönlendirilmiş karara ses çıkarmasını kolaylaştırmak istemese de, organizasyondaki bazıları tarihin doğru tarafında. FCC komiseri Jessica Rosenworcel, çok daha doğrudan bir başlıkla bir basın bildirisi yayınladı: “FCC’nin Ağ Tarafsızlığı Tutanağına İlişkin Kamu Yorumu Arayışına İlişkin Rosenworcel.”

Ne dedi: İçinde Rosenworcel, “FCC net tarafsızlığı yürürlükten kaldırırken yanlış anladı. Karar ajansı tarihin, Amerikan kamuoyunun ve hukukun yanlış tarafına koydu. Ve mahkemeler kabul etti. Bu yüzden geri gönderdiler. bu ajans, net tarafsızlık korumalarının geri alınmasının kamu güvenliğini, düşük gelirli Amerikalıları ve geniş bant altyapısını nasıl etkilediğine ilişkin önemli parçalar.”

Nasıl: Bu önemli konu hakkında kendi yorumunuzu yapmak için, Mart ayının sonuna kadar FCC Yorum Web Sitesine (PDF Talimatları burada) gidin ve 17-108 numaralı işlemleri referans alın.

Ne olmuş: Ağ tarafsızlığı, sonuçta Netflix aboneliğinizin artıp artmayacağından daha fazlasını etkiler. Açık bir internet, toplumdaki herkesin iletişime, bilgiye ve kamusal söyleme erişmesine izin verir. Açık internetin kaldırılmasıyla ilgili yorum yapmak sadece sizin hakkınız değil; bu senin sorumluluğunda.

Kaynak: Apple Insider

Net Hakkında Daha Akıllı Olun