Skip to content

FCP 7 Eğitimi – Düzenlemeye Giriş

11 de Mayıs de 2021

Final Cut Pro 7, her kullanıcının yeterlilik düzeyine uyum sağlamada harika bir programdır. Profesyoneller, özel efektleri haritalamak için kullanabilir ve yeni başlayanlar, görsel bir düzenleme arayüzü kullanarak basit düzenleme komutlarını yürütmek için kullanabilir. Bu eğitim, FCP 7’de temel düzenleme işlemleri için adım adım talimatlar vererek temellere bağlı kalmaktadır.

Düzenleme Araç Kutunuz

Zaman Çizelgesi’nin sağ tarafında, dokuz farklı simgeye sahip dikdörtgen bir kutu görmelisiniz – bunlar temel düzenleme araçlarınızdır. Bu eğitimde size göstereceğimiz düzenlemeler, seçim aracını ve bıçak aracını kullanacaktır. Seçim aracı, standart bir bilgisayar işaretçisine benziyor ve bıçak aracı, düz bir tıraş bıçağına benziyor.

Sürükle ve Bırak ile Diziye Klip Ekleme

FCP 7 diziye klip ekleme

Sekansınıza video klip eklemenin en basit yolu sürükle ve bırak yöntemidir. Bunu yapmak için, Tarayıcınızda bir video klibi çift tıklayarak Görüntüleyici penceresinde açın. Video klibin tamamını sekansınıza eklemek isterseniz, Görüntüleyicide klibin resmine tıklamanız ve klibi Zaman Çizelgesi üzerine sürüklemeniz yeterlidir. Dizinize yalnızca klipten bir seçim eklemek istiyorsanız, i harfine basarak seçiminizin başlangıcını ve o harfine basarak seçiminizin sonunu işaretleyin.

Sürükle ve Bırak ile Diziye Klip Ekleme

FCP kırpma düğmesi

Yukarıda gösterilen Görüntüleyicinin altındaki düğmeleri kullanarak da giriş ve çıkış noktalarını ayarlayabilirsiniz. FCP’yi kullanırken belirli bir düğmenin ne yaptığından emin değilseniz, bir açılır açıklama görmek için fareyle düğmenin üzerine gelin.

Sürükle ve Bırak ile Diziye Klip Ekleme

fcp 7 düzenleme

Klibinizi seçtikten sonra, Zaman Çizelgesi’ne sürükleyin ve istediğiniz yere bırakın. Zaman Çizelgesi’nde mevcut bir diziye çekim eklemek veya üzerine yazmak için sürükle ve bırak yöntemini de kullanabilirsiniz. Klibinizi video parçasının üst üçte birlik kısmına sürüklerseniz, sağa işaret eden bir ok görürsünüz. Bu, çekimlerinizi düşürdüğünüzde mevcut diziye ekleneceği anlamına gelir. Klibinizi video parçasının alt üçte ikisine sürüklerseniz, aşağıyı gösteren bir ok görürsünüz. Bu, videonuzun video klibin süresi boyunca sekansınızdaki videoyu değiştirerek sekansın üzerine yazılacağı anlamına gelir.

Kanvas Penceresiyle Sıraya Klip Ekleme

Bir video klibi seçip onu Canvas penceresinin üstüne sürükleyerek, bir grup düzenleme işleminin ortaya çıktığını göreceksiniz. Bu özelliği kullanarak, çekimlerinizi sekansa geçişli veya geçişsiz ekleyebilir, klibinizin üzerine sekansın önceden var olan bir kısmının üzerine yazabilir, sekanstaki mevcut bir klibi yeni bir kliple değiştirebilir ve mevcut bir klibin üzerine bir klibi bindirebilirsiniz. sırayla klip.

Üç Noktalı Düzenlemelerle Diziye Klip Ekleme

FCP 7'de Diziye Klip Ekleme

FCP 7’de kullanacağınız en temel ve en yaygın düzenleme işlemi üç noktalı düzenlemedir. Bu düzenleme, zaman çizelgenize çekim eklemek için giriş ve çıkış noktalarını ve bıçak aracını kullanır. Üç noktalı düzenleme olarak adlandırılır çünkü düzenlemenin gerçekleşmesi için FCP’ye en fazla üç klip konumu söylemeniz gerekir. Temel bir üç noktalı düzenleme gerçekleştirmek için Görüntüleyicide bir video klip çekin. Giriş ve çıkış düğmelerini veya i ve o tuşlarını kullanarak istediğiniz klip uzunluğunu seçin. Giriş ve çıkış noktalarınız toplam üç düzenleme noktasından ikisidir. Şimdi Zaman Çizelgenize gidin ve klibi yerleştirmek istediğiniz noktayı işaretleyin. Artık bir ekleme veya üzerine yazma düzenlemesi yapmak için klibi Canvas penceresinin üzerine sürükleyebilir veya sadece Canvas penceresinin altındaki sarı ekle düğmesini tıklayabilirsiniz. Yeni video klibiniz Zaman Çizelgesi’nde görünecektir.