Skip to content

Fiber İnternet Genişletme Şu Anda Neden Önemli?

20 de Ekim de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • AT&T, şu anda fiber internete ihtiyaç olmadığını söylüyor. Bunun yerine, hükümetten daha yavaş ağları finanse etmesini ister.
  • AT&T, elyafı itmenin “aşırı inşa etmeye” ve para israfına yol açacağını iddia ediyor.
  • Fiber ile genişlemenin maliyeti daha yüksek olsa da uzmanlar, bunun masadaki geleceğe en dayanıklı seçenek olduğunu söylüyor.

AT&T, fiber yerine daha yavaş interneti finanse etmek için federal onay için bastırıyor, uzmanların söylediği bir hareket, sonunda yalnızca tüketicilere zarar verecek. AT&T tarafından yapılan son lobi çalışmaları, Amerika Birleşik Devletleri genelinde fiberden eve dağıtımını sübvanse etmek için son tekliflere karşı geri itiyor. Şirketin web sitesinde yayınlanan bir blog yazısında, federal düzenleyici ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı Joan Marsh, fiberi zorlamanın yalnızca “fazla inşaata” yol açacağını ve 50 Mbps aşağı/10 Mbps yukarı ve hatta 100/sn hizmet seçeneklerinin olduğunu iddia ediyor. 20 Mbps, fazlasıyla yeterli. Ayrıca Marsh, fiberin Amerika’nın kırsalındaki her eve hizmet vermek için kullanılabileceğini ve hatta kullanılması gerektiğini varsaymanın pratik olmadığını söylüyor. Uzmanlar aynı fikirde değil. Tyler Cooper, “Öngörülebilir gelecekte, fiber bağlantılar, yatırım yapabileceğimiz en sağlam, geleceğe dönük bağlantı biçimi olmaya devam edecek ve bu nedenle ABD’deki her sağlayıcı ideal olarak bunun için zorlamalı” dedi. BroadbandNow’un genel müdürü Lifewire’a bir e-posta yazdı.

Aşırı İnşa mı, Rekabet mi?

Amerika’da geniş bandın genişlemesi için öne sürülen en eski argümanlardan biri, internet servis sağlayıcılarının (ISS’ler) belirli bir alanda “aşırı inşa edeceği” endişesidir. Bu tür konuların düzenlenmesi genellikle Federal İletişim Komisyonu’na (FCC) düşer, ancak yine de birçok ISP tarafından yüksek hızlı genişbantın özellikle kırsal alanlara yayılmasını yavaşlatmaya zorlanan bir konu olmuştur. “Kamu paraları FCC’nin mevcut asgari standardını karşılayan (veya karşılanmayan alanlarda) alanlara harcandığında ve ‘aşırı inşa’ denilen şeyin israfından şikayet edildiğinde daha tartışmalı bir konu ortaya çıkıyor” diye yazıyor Jonathan Sallet. Amerika’nın Geleceği İçin Geniş Bant: 2020’ler İçin Bir Vizyon. Benton Institute for Broadband & Society tarafından yayınlanan makalesinde Sallet, birçoğunun yeni ve rekabetçi ağların inşasına “aşırı inşa” olarak atıfta bulunma alışkanlığı olduğunu belirtiyor. Sallet, bu terimin tüketiciyi ve rekabetçi internet seçeneklerinin sundukları hizmetleri nasıl iyileştirebileceğini dikkate almayan bir mühendislik terimi olduğunu açıklıyor. Bunun yerine Sallet, “fazla inşa etmenin” bu ağları yerine koymanın maliyetinin buna değip değmeyeceğini belirlemenin bir yolu olarak kullanıldığını söylüyor. Fiber genişletmeye yönelik bu son harekete geçirici mesaj, AT&T’yi endişelendirebilir, çünkü muhtemelen daha fazla ISP’nin adım atmasına ve şirketin geçerli rekabetle karşılaşmadığı alanlarda daha iyi hızlar, fiyatlar ve hizmetler sunmasına kapı açar.

Daha Büyük Sorun

Ele alınması gereken çok daha büyük sorun, bu teknolojinin ne kadar süreceği. Mevcut haliyle, insanların dijital ihtiyaçları sadece büyüyor. Bu, bağlı kalmak için daha hızlı internete daha fazla erişime ihtiyaçları olduğu anlamına gelir. Yakın gelecekte, fiber bağlantılar, yatırım yapabileceğimiz en sağlam, geleceğe dönük bağlantı şekli olmaya devam edecek. FCC’nin mevcut politikasına göre, geniş bant, 25/3 Mbps kapasiteli herhangi bir bağlantı olarak tanımlanmaktadır. Eski FCC başkanı Ajit Pai Ocak 2021’de görevinden ayrıldığında, FCC’nin 2015’te oluşturduğu tanımın hala geçerli olduğunu gördü. Ancak bu hızlar, bugün birçok Amerikalı’nın sahip olduğu dijital ihtiyaçlara uygun olmaktan uzak. Ek olarak, bu hızlar ve bunların üzerine inşa edildikleri kablolar, geleceğe yönelik herhangi bir koruma sağlamaz. Şu anda olduğu gibi, AT&T’nin mevcut U-Verse tekliflerinin çoğu, fiber kablo kullanarak mahallelerdeki ana düğümlere bağlanan 14 yıllık bir sisteme dayanıyor. Ancak abone olunan müşterilere yapılan son bağlantı eski bakır kabloları kullanır.

kırpma alanında dijital tablet ile çiftçi

Hareket başlangıçta AT&T’yi her eve fiber döşeme maliyetinden kurtarırken, gelecekte bu mahalleleri iyileştirmenin şirkete daha pahalıya mal olabilir. Eski bakır kablolama kullanılarak kaç tane kırsal ağın bağlandığına ve hatta AT&T ve diğer şirketlerin bu eski kablo sistemlerini nasıl koruyamadığına baktığınızda bu maliyet daha da artıyor. Bu sorun yalnızca şirketler daha yavaş, daha eski internet kablosu seçeneklerini kullanarak genişlemeye devam ettikçe büyüyecektir. Şu anda yukarıda belirtilen fiber desteği şirketlere biraz para kazandıracak olsa da, Cooper bunun uzun vadede yalnızca son kullanıcıya zarar vereceği konusunda uyarıyor. “Burada zarar görecek olanlar tüketiciler, çünkü bant genişliği ihtiyaçlarımız her geçen yıl gelişirken ve artarken, yaşlanan teknolojiler yaşlanmaya devam edecek” dedi.