Skip to content

Fildişi Renk Anlamları

26 de Mayıs de 2021

Süt beyazı, inci, kirli beyaz ve opalin, fildişi ile eş anlamlıdır veya fildişi renginin çeşitli tonlarını temsil eder. Fillerin ve deniz aygırlarının dişlerinin rengidir ve hafif sarı veya beyazımsı bir görünümü vardır. Aynı zamanda piyano tuşlarının geleneksel rengidir ve hatta adını taşıyan bir sabun markasına sahiptir – koku veya renk katmayan sabun.

Fildişi’nin Doğası ve Kültürü

Nötr olarak fildişi sakinleştirici bir renktir. Beyazın aynı saflığını, yumuşaklığını ve temizliğini taşır, ancak biraz daha zengin ve daha sıcaktır. Fillerin fildişi dişleri uzun zamandır değerli ve takılarda ve ev eşyalarının ve mobilyaların dekorasyonunda kullanılıyor. Fildişinin tonları olan inci ve opal de değerli taşlardır. Fildişi geleneksel 14. evlilik yıldönümü hediyesi iken inci 30. evlilik yıl dönümü için ayrılmış renktir.

Ivory’nin Baskı ve Web Tasarımında Kullanımı

Fildişi rengi rahatlatıcı bir etki sağlar. Sade bir zarafet tonu oluşturmak için kullanın. Özellikle resmi düğün davetiyeleri ve zarif, kişisel kırtasiye malzemeleri için uygundur. Açık şeftali, soluk çimen yeşili ve açık kahverengiye sahip fildişi toprak hissi verir, ancak diğer doğal paletlerden daha yumuşaktır. Orta ve koyu turuncu, mavi, yeşil, mor veya turkuaz rengini açmak ve parlatmak için bir fildişi dokunuşu kullanın. Fildişi, çikolata kahvesi, lacivert, derin erik, bordo ve avcı yeşili için zarif bir arka plan görevi görür.

Dilde Fildişi

Fildişinin tanıdık ifadelerde kullanılması, bir tasarımcının bir rengin hem olumlu hem de olumsuz yönleri tarafından başkaları tarafından nasıl algılandığını görmesine yardımcı olabilir. Örneğin, “fildişi kulesi” terimi, farklı insanlar için farklı anlamlara sahiptir. Bazıları için sığınak, inziva yeri veya dünyadan kaçış anlamına gelir. Diğerlerine göre olumsuz bir çağrışım var; Fildişi bir kulede yaşayan biri zihinsel veya fiziksel olarak gerçeklikle teması olmayan biri olarak kabul edilebilir. Fildişi kule sakinlerinin çevrelerindeki dünyadan kasıtlı olarak habersiz olduğuna dair bir ima olabilir. İfade, genellikle akademiyi aşağılayıcı bir şekilde ifade etmek için kullanılır.