Skip to content

Film ve Animasyonda Animasyon Nasıl Kullanılır?

20 de Mayıs de 2021

Belki terimi duymuşsundur animatik daha önce veya belki de şu anda ilk kez duyuyorsunuz. Animasyon, hem filmde hem de animasyonda kullanılan bir prodüksiyon öncesi araçtır, ancak daha çok animasyon ayarında bir animasyon olarak anılır. Daha önce bir storyboard’un ne olduğundan bahsetmiştik ve bunun bir adım ötesinde bizi animatiğin ne olduğuna götürüyor. Öyleyse bir film şeridi, yönü ve her sahnenin görsellerinin görsel bir temsilini göstermek için düzenlenmiş bir dizi görüntüdür. Animasyon, bu ayrı görüntüleri alıp bir film dosyasına koyup ses eklemektir. Esasen film şeridinizi bir filme dönüştürüyorsunuz. Film şeridi ve son animasyon arasındaki Aslan Kral karşılaştırması da bir animasyon örneğidir. Hareketsiz film şeridi görüntülerini alıp zaman aşımına uğrattılar ve onları bir filme dönüştürerek animatiğe dönüştürdüler.

Bir Öykü Panosunu Animatiğe Dönüştürme

Öyleyse bir storyboard alıp onu animatiğe dönüştürmenin faydası nedir? Bunu bir animatiğe dönüştürmek, film şeridinin altında veya bunları sunan biri tarafından yapılması gereken açıklamaların çoğunu ortadan kaldırır. Bir animatik, hareket ettiği ve diyaloğu olduğu için kendisi için çok daha fazlasını konuşur. Aynı zamanda, bitmiş ürünün nasıl görüneceğinin çok daha net bir temsilidir. Animasyonda çalışırken, sanata aşina olmayan insanlara ilerlemekte olan işleri gösterirken sık sık kendinizi bulacaksınız, bu yüzden kaba çalışmalardan tamamlanmış bir projeyi hayal etmekte zorlanabilirler. Animasyon, bitmiş ürüne çok daha yakındır, bu nedenle insanların nasıl sonuçlanacağını hayal etmeleri daha kolaydır. Macera Zamanı animasyonunu izlerken, karakterlerin eskiz olarak çizdikleri sahnelerde nasıl görüneceklerini bildiğinizi hayal edebilirsiniz, bu hayal gücü için daha kısa bir adımdır.

Bir Animatiğin Avantajı

Bir animatiğin en büyük avantajı, zamanlamayı tanımlamaya yardımcı olmasıdır. Bir storyboard izleyicisi olarak, her bir sahnenin ne kadar uzun olduğunu, tek bir resme ne kadar süreyle baktığınızı belirleyebilirsiniz. Garip bir nedenden ötürü ilk resme yarım saat bakarsak, bu, film şeridini yorumlamamızda ilk çekimin yarım saat olduğu anlamına gelir. Bir animasyon, her bir çekimin ne kadar süreceğini ve tüm parçanın zamanlamasını çok hassas bir şekilde iletmenizi sağlar. Bir eylemin ne zaman gerçekleştiğine karşı bir kamera hareketinin ne zaman olabileceğine veya eylemle ilgili olarak bir diyalogun ne zaman gerçekleştiğine dair gerçekten de zamanlamayla karşılaşıyorsunuz.

Bir Grupla Çalışırken Animasyon Kullanışlıdır

Böylece bir animatöre verildiğinde, tam olarak ne çizeceklerini ve onu film şeridinden nasıl çekeceklerini, ayrıca animatik sayesinde tam olarak ne kadar sürmesi gerektiğini bilirler. Görsel senaryo taslakları gibi, sadece kendi başınıza değil, bir grupta çalışırken çok kullanışlıdırlar. Yalnız çalışırken bir şey için animasyon yapamayabilirsiniz, çünkü zaten her şeyi kafanızın içindedir, ancak bazı insanlar iş akışlarını yönlendirmeye yardımcı olduğu için yapar. Sadece her iki yolu da denemeli ve hangisinin seninle daha iyi jelleştiğini görmelisin! Özetle, animasyon, bir filme dönüştürülmüş, temel ses efektleri, müzik veya diyalog parçalarına eklenmiş bir film şerididir. Animasyon, film şeridini animasyonun son parçasının temsili olması için zaman aşımına uğratarak her bir çekimin ve eylemin ne kadar süreceğinin tam bir temsilini verir.