Skip to content

Final Cut Pro 7 Başlık Oluşturma ve Metin Kullanma Eğitimi

27 de Mayıs de 2021

İster bir aile birleşiminden önemli bir film oluşturmak için Final Cut Pro 7 kullanıyor olun, ister uzun metrajlı bir belgesel üzerinde çalışıyor olun, başlıklar ve metin, izleyicinize senaryoyu anlamasına yetecek kadar bilgi sağlamanın anahtarıdır.

Final Cut Pro 7 Metnine Başlarken

FCP 7’de metin kullanmak için ana ağ geçidi, Görüntüleyen pencere. Sağ alt köşede “A” ile etiketlenmiş bir film şeridi simgesini arayın. Ne zaman gitMetin menüyü içeren bir liste göreceksiniz Alt-3., Kayan metin, ve Metin. Bu seçeneklerin her biri, filminize bağlı olarak farklı uygulamalara sahip olabilir.

  • Bir Alt üçüncü ekranın alt kısmına yerleştirilen bir grafik kaplamadır. Genellikle bir belgeselde bir karakter veya röportaj konusunu tanıtmak ve haber ve televizyon şovları için çapaları tanıtmak için kullanılır.
  • Kayan metin “Star Wars” filmlerinin ünlü açılış sekanslarında olduğu gibi, en yaygın olarak bir filmin sonunda jenerik yapmak veya filmin senaryosunu tanıtmak için kullanılır.
  • The Metin seçeneği, projenize tamamlayıcı gerçekler ve bilgiler eklemeniz için genel bir şablon sağlar.

Alt Üçte Birini Ekleme

Alt üçte birini gösteren ekran görüntüsü

Projenize bir alt üçte birini eklemek için şu adrese gidin: Metin içindeki menü Görüntüleyen pencere ve seçin Alt-3.. Görüntüleyici penceresinde şununla etiketlenmiş bir kara kutu görmelisiniz: Metin 1 ve Metin 2. FCP 7’de bu ekran, video kameranızla veya akıllı telefonunuzla kaydettiğiniz bir video kliple aynı şekilde kesilebilir, uzatılabilir ve birleştirilebilir.

Alt Üçte Biri Kullanma

Alt üçte birinin kontrollerini gösteren ekran görüntüsü

Alt üçte birine metin eklemek ve ayarlamalar yapmak için, Kontroller sekmesi Görüntüleyen pencere. “Metin 1” ve “Metin 2” yazan kutulara istediğiniz metni girin. Ayrıca bir yazı tipi, metin boyutu ve renk de seçebilirsiniz. Metin 1 ve Metin 2’nin boyutlarını bağımsız olarak ayarlayabilir ve seçerek sağlam bir arka plan ekleyebilirsiniz. Katı yanındaki açılır menüden Arka fon. Bu, alttaki üçte birlik kısmın arkasına gölgeli bir çubuk ekler, böylece arka plan resminden farklıdır.

Alt-Üçüncü Sonuçlar

Daha düşük üçüncü sonuçları gösteren ekran görüntüsü

Artık filminizin bir yönünü tanımlayan bir alt üçte birine sahipsiniz. Video klibi Zaman Çizelgesi’ne sürükleyerek ve açıklamak istediğiniz mevcut video klibin üzerindeki ikinci parçaya bırakarak alt üçte birini filmin üzerine yerleştirebilirsiniz.

Kayan Metin Ekleme ve Kullanma

Kayan metin ekran görüntüsü gösteriliyor

Bir filme kayan metin eklemek için şuraya gidin: Metin içindeki menü Görüntüleyen ekran ve seç Metin > Kayan metin. Şuraya git Kontroller üstündeki sekme Görüntüleyen penceresine girin ve kredilerin parçası olmasını istediğiniz tüm bilgileri ekleyin. Bir yazı tipi, hizalama, boyut ve renk seçerek, alt üçte birlik kısımda yaptığınız gibi ayarları değiştirebilirsiniz. Alttan ikinci kontrol, metninizin yukarı veya aşağı kaydırılmasını seçmenizi sağlar. Jeneriği film sekansının sonuna sürükleyin, video klibi işleyin ve oynat düğmesine basın. Eklediğiniz tüm metnin ekranda dikey olarak kaydırıldığını görmelisiniz.

Metin Ekleme ve Kullanma

Eklenen metni gösteren ekran görüntüsü

İzleyiciye ses veya videoda bulunmayan gerekli bilgileri sağlamak için filminize metin eklemeniz gerekiyorsa, genel Metin seçeneğini kullanın. Erişmek için şuraya gidin: Metin Menüsü Görüntüleyen ve Seç Metin > Metin. Eklemek istediğiniz bilgileri yazın, yazı tipini ve rengini ayarlayın ve video klibi Zaman Çizelgesi’ne sürükleyin. Tek video parçanız yaparak bu bilgileri ayrı tutabilir veya istediğiniz çekimin ikinci parçasına yerleştirerek bir arka plan görüntüsünün üzerine bindirebilirsiniz. Metni birkaç farklı satıra yerleştirilecek şekilde bölmek için, ifadenin bölünmesini istediğiniz yerde enter tuşuna basın. Bu işlem sizi aşağıdaki metin satırına götürür. Artık videolarınıza nasıl metin ekleyeceğinizi bildiğinize göre, yalnızca ses ve görüntüyle tanımlanmayan her şeyi izleyicinize iletebileceksiniz.