Skip to content

Fire Stick Arabelleğe Alma Sorunları Nasıl Onarılır

9 de Ağustos de 2022

Bir Fire Stick arabelleğe almaya devam ettiğinde, bunun nedeni çeşitli bağlantı sorunları olabilir. Tabii ki, basit bağlantı sorunlarından daha fazlası olabilir. Fire Stick arabelleğe alma sorunlarını çözmek için, bu sorunlardan hangisiyle uğraştığınızı belirlemeli ve bunları çözmelisiniz.

Fire Stick Arabelleğe Alma Nedenleri?

Bir Fire Stick ile internet üzerinden video veya ses akışı yaptığınızda, ses ve video verileri bir ara belleğe indirilir. Fire Stick’teki bir uygulama, arabellekten verileri alır ve TV’nizde oynatır. Uygulamanın arabelleğe daha fazla veri indirirken beklemesi gerektiğinde oynatma duraklar ve bir arabelleğe alma mesajı görürsünüz. Bir Fire Stick’te ara belleğe almanın en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Yavaş internet bağlantısı.
 • Wi-Fi’nizde çok fazla cihaz var.
 • Fire Stick’inize zayıf Wi-Fi sinyali.
 • Güncel olmayan Fire Stick bellenimi.
 • Fire Stick’te çok fazla uygulama çalıştırmak.
 • Fire Stick aşırı ısınıyor.
 • Fire Stick kötü amaçlı yazılım bulaşmış.
 • Akış hizmetiyle ilgili sorunlar.

Fire Stick’imin Arabelleğe Alınmasını Nasıl Durdurabilirim?

Fire Stick’inizin ara belleğe alınmasını durdurmak için, bu soruna neden olduğu bilinen en yaygın sorunların her birine yönelik birçok düzeltmeyi deneyebilirsiniz. Bu düzeltmelerin her birini sırayla deneyin:

 1. İnternet hızınızı kontrol edin. Mümkünse, Fire Stick’inizin aynı genel konumunda aynı Wi-Fi ağına bağlı bir cihaz kullanın. Standart tanımlı video için yaklaşık 5 Mbps, yüksek tanımlı video için 10 Mbps ve 4K video için 25 Mbps hıza sahip olmanız gerekir, ancak bazı akış hizmetlerinin farklı gereksinimleri vardır.

 2. Diğer cihazların Wi-Fi bağlantısını kesin. Aynı Wi-Fi ağına bağlı çok sayıda cihazınız varsa, geçici olarak bunların bağlantısını kesin veya kapatın. Bu, arabelleğe alma sorununuzu çözerse, ağınız muhtemelen aşırı yüklenmiştir. Daha fazla cihaz için tasarlanmış bir yönlendiriciye ihtiyacınız olabilir.

 3. Wi-Fi sinyalinizi iyileştirin. Fire Stick’inizi televizyonunuzdan uzaklaştırmak için birlikte verilen HDMI uzatma kablosunu kullanın. TV’niz bir kabinin içindeyse, daha uzun bir uzatma kablosuna ihtiyacınız olabilir. Ayrıca kablosuz yönlendiricinizi Fire Stick’e yaklaştırmayı ve sinyali engelleyen tüm engelleri kaldırmayı deneyebilirsiniz.

 4. Fire Stick’inizi yeniden başlatın. Fire Stick’inizde çok sayıda uygulama çalıştırmak, arabelleğe alma sorunlarına neden olabilir. Fire Stick’inizi en az beş dakika güçten çekin, ardından tekrar takın ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

 5. Fire Stick’inizdeki önbelleği temizleyin. Arabelleğe alma sorunları, düşük hızlar ve uygulama çökmeleriyle karşılaştığınızda, önbelleği temizlemek, olası bozuk verilerin sorunlara neden olmasını kaldırabilir.

 6. Fire Stick’inizi güncelleyin. Fire Stick’iniz güncel değilse, bu, arabelleğe alma sorunlarına neden olabilir. Mevcut bellenim güncellemelerini arayın ve yükleyin ve ardından arabelleğe alma sorununuzun devam edip etmediğini kontrol edin.

 7. Fire Stick’inizin aşırı ısınmasını önleyin. Sıcak bir Fire Stick, arabelleğe alma sorunlarına neden olabilir. Fire Stick’i daha fazla hava akımı aldığı farklı bir HDMI bağlantı noktasına taşımayı deneyin veya bir HDMI uzatma kablosu kullanarak yeniden konumlandırın.

 8. Fire Stick’inizi fabrika ayarlarına sıfırlayın. Fire Stick’inizde bozuk bellenim veya kötü amaçlı yazılım sorunu varsa, bunu düzeltmenin en kolay yolu Fire Stick’i sıfırlamaktır. Bu, onu fabrika orijinal durumuna döndürür, bu nedenle onu kurmanız ve uygulamalarınızı yeniden yüklemeniz gerekir. Geçmişte herhangi bir uygulamayı yandan yüklediyseniz, hangi kaynaklara güvendiğinize dikkat edin, çünkü sorununuza kötü amaçlı yazılım bulaşmış bir uygulama neden olmuş olabilir.

Fire Stick’imdeki Önbelleği Temizlemeli miyim?

Arabelleğe alma sorunları, yavaş hızlar ve uygulama çökmeleri ile karşılaştığınızda, Fire Stick’inizdeki önbelleği temizlemelisiniz. Önbelleği temizlemek, uygulamaları daha önce cihazda depolanan verileri yeniden indirmeye zorlar, ancak başka bir dezavantajı yoktur. Önbelleği temizlemek, uygulamalardan çıkış yapmanızı veya uygulamaları kaldırmaz, yalnızca işleri hızlandırmak için tasarlanmış geçici verilerdir.

Amazon Fire Stick’im Neden Donmaya Devam Ediyor?

Bir Fire Stick’in donmaya devam etmesinin birkaç farklı nedeni vardır. Video akışı yaparken donuyor gibi görünüyorsa, bu bir arabelleğe alma sorunu olabilir. Uygulamalar donuyorsa veya menülerde gezinmek veya uygulamaları açmak uzun zaman alıyorsa, aşırı ısınan bir yangın çubuğuna, temizlemeniz gereken bozuk önbellek dosyalarına veya güncel olmayan bellenime sahip olabilirsiniz. Fire Stick’iniz Amazon logosunda donmuşsa, Fire Stick’i yeniden başlatmak sorununuzu çözebilir.

Ateş Çubuğum Neden Bu Kadar Gecikiyor?

Fire Stick’iniz yanıt vermiyorsa veya yavaşsa, Fire Stick’i yeniden başlatmak veya sıfırlamak genellikle sorunu çözer. Giriş gecikmesi, değiştirilmeleri gerektiğinde uzaktan kumandadaki pillerden de kaynaklanabilir. Fire Stick sesinin geciktiği ses gecikmesi yaşıyorsanız, oynatma dilini değiştirerek, geri ve hızlı ileri sararak veya bir videoyu kapatıp yeniden açarak bu sorunu genellikle çözebilirsiniz. Fire Stick’i yeniden başlatmak, ses gecikmesini de halledebilir.

SSS

 • Fire Stick uzaktan kumandamı nasıl düzeltirim?

  Fire Stick uzaktan kumandanız çalışmıyorsa pilleri değiştirin ve uzaktan kumandayı yeniden eşleştirin. Yeterince yakın olduğunuzdan ve herhangi bir engel veya müdahale olmadığından emin olun. Uzaktan kumanda hala çalışmıyorsa, Fire TV mobil uygulamasını kullanın.

 • Fire Stick’im neden Wi-Fi’ye bağlanamıyor?

  Fire Stick’iniz Wi-Fi’ye bağlanmayacaksa, ayarlara gidin ve ağı unutun, ardından yeniden bağlanmayı deneyin. Mümkünse, bir Ethernet bağlantısı kullanın. Yüklü bir VPN’niz varsa, devre dışı bırakmayı deneyin.

 • Fire Stick’imdeki akış kalitesini nasıl iyileştirebilirim?

  Fire Stick’inizin akış kalitesini iyileştirmek için şuraya gidin: Ayarlar > Tercihler > Veri İzleme ve çevir Kapalıveya Veri İzleme’yi açık bırakın ve Video Kalitesini Ayarla’yı şu şekilde değiştirin: En iyi. Wi-Fi hızınızı artırmak için attığınız her adım, akış kalitesini de artıracaktır.