Skip to content

Firefox Sync: Nedir ve Nasıl Kullanılır?

8 de Mayıs de 2021

Tarama verilerinizden bazılarını cihazlar arasında senkronize etme yeteneği, Firefox’un en eski ve en sevilen özelliklerinden biridir. Yer imleri ilk odak noktası olsa da, artık daha büyük ve daha sağlam bir hizmet kümesine genişlemiştir. Firefox Hesabı oluşturmayı öğrenin, ardından Firefox Sync hizmetini kullanmak için tarayıcınızda oturum açın. Tarayıcıyı kullanmak için bir Firefox Hesabına kaydolmak gerekli değildir. Giriş yapmamış olsanız bile en sevdiğiniz web sitelerinde sorunsuzca gezinebilirsiniz. Normal yer imleri özelliğini de kullanabilirsiniz, ancak bu yer imleri diğer cihazlarda sizin için görünmez.

Firefox Hesabı / Firefox Sync’in Özellikleri

Açıklığa kavuşturmak gerekirse, bir Firefox Hesabı, oluşturduğunuz kullanıcı adınızı / şifrenizi içeren bir profildir. Firefox Sync, bu hesap üzerinden eriştiğiniz bir hizmettir. Bu makalenin amaçları doğrultusunda, Firefox Sync’e (veya sadece Sync’e) başvuracağız, ancak ikisi arasındaki ilişkiyi bilmek önemlidir. Oturum açtıktan sonra, yararlanabileceğiniz bazı avantajlar şunları içerir:

 • Yer İşareti Senkronizasyonu: Daha önce de belirtildiği gibi bu, Firefox’un en eski özelliklerinden biridir ve bu işlev için Xmarks gibi üçüncü taraf hizmetlerin gerekli olduğu bir zamanda ortaya çıkmıştır.
 • Cihazlar Arasında Sekme Gönderme: Oturum açmış birden fazla cihazınız olduğunda, aralarında sekmeler gönderebilirsiniz. Örneğin, telefonunuzda gezinirken ilginç bir video bulursanız, daha sonra daha büyük bir ekranda izlemek için PC’nize gönderebilirsiniz.
 • Şifre Senkronizasyonu: Firefox, web sitesi parolalarınızı hem masaüstü cihazlar arasında hem de Lockbox uygulaması aracılığıyla iOS çalıştıranlar arasında senkronize eder.
 • Kaydedilen İçerik: Mozilla Corp., Firefox’ta birkaç yıl varsayılan olarak destekledikten sonra 2017’de Pocket’ü satın aldı. Masaüstü, iOS ve Android’de kullanılabilen bu özellik, içeriği daha sonra başka bir cihazda okumak üzere bir cihaza “kaydetmenize” izin vermeye devam ediyor. Temelde içeriği sizin için çevrimdışı olarak saklar ve hareket halindeyken mobil verinizi kullanmadan içeriğe erişmenize olanak tanır.
 • Notlar Senkronizasyonu: Masaüstü ve Android’de mevcut olan Firefox’taki Notes özelliği, etiketleme veya grafik içerik gibi gelişmiş not alma özelliklerini desteklemese de, metin tabanlı notlar oluşturmanıza ve bunlara diğer cihazlardan erişmenize olanak tanır.

Yukarıdaki özelliklerle desteklenen platformlara çok dikkat edin. Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Mozilla, geliştirme bütçesini harcadığı yerde dikkatli olmak zorundadır, bu nedenle bir özellik yalnızca belirli platformlarda mevcut olabilir. Bu, Android ve iOS desteği açısından özellikle önemli görünüyor.

Firefox Hesabına Nasıl Kaydolunur

 1. Aşağıdaki kanallardan biri üzerinden bir Firefox Hesabı açabilirsiniz:

  • Firefox’u yeni yüklediyseniz, ilk açılışta sizden kayıt işleminizi başlatmanızı isteyen bir açılış sayfası göreceksiniz.
  • Seçtiğinizde Senkronize Etmek için Oturum Açın ana menünün üst kısmından Hesabın yok mu? Başlamak itibaren Firefox Hesap tercihleri ​​sayfası.

  Tüm platformlarda web’deki oturum açma sayfasında, Hesap oluştur.

 2. Bunlar sizi basit bir kayıt formuna yönlendirecektir. Geçerli bir e-posta adresi girin.

  Firefox senkronizasyonu için e-posta sayfanızı girin

 3. Güçlü bir parola oluşturun.

 4. Yaşınızı girin. İsteğe bağlı olarak, kutuyu işaretleyin Mozilla ve Firefox hakkında en son haberleri alın.

 5. Tıklayın Hesap oluşturmak bitirmek için.

  Firefox Hesabı Oluştur sayfasında hesap oluştur düğmesi

 6. Kaydolduktan sonra kimliğinizi doğrulamanızı isteyen bir e-posta alacaksınız. E-posta, kayıt işlemini tamamlayacak seçmeniz gereken bir bağlantı içerir.

  Firefox Sync için e-postayı doğrula düğmesi

 7. Sen bittin! Artık Firefox’u tüm cihazlarınıza bağlayabilirsiniz.

Masaüstünde Firefox Sync’e Nasıl Giriş Yapılır

 1. Hamburger menüsünü seçin ve ardından Senkronize Etmek için Oturum Açın Firefox penceresinin sağ üst köşesinde.

  Firefox'ta menü öğesini senkronize etmek için oturum açın

 2. Bu sizi e-posta adresinizi ve şifrenizi girmeniz için bir web formuna yönlendirecektir.

  Web'de Firefox Sync için oturum açma düğmesi

 3. Girişiniz tamamlandığında, tarayıcı size bir onay mesajı gösterecektir.

  Bu Firefox bağlı - Firefox Sync web sitesinde mesaj

 4. Ayrıca senkronizasyonun devam ettiğini belirten bir bildirim de göreceksiniz.

Mobil Cihazda Firefox Sync’e Nasıl Giriş Yapılır

 1. Simgesine dokunun. üç dikey nokta ekranın sağ üst köşesindeki simgesine ve ardındanöğesine dokunun. Ayarlar.

  Mobil için Firefox'ta üç nokta menü simgesi ve Ayarlar öğesi

 2. Dokunmak oturum aç e-posta adresinizi ve şifrenizi girmek için.

 3. Web’deki tanıdık bir oturum açma formuna yönlendirileceksiniz. E-posta adresinizi ve şifrenizi girin.

  Mobil için Firefox'ta oturum açma düğmeleri

 4. Başarılı olduktan sonra, dosyalarınız ilk kaydolduğunuzda seçtiğiniz seçeneklere göre mobil cihazla senkronize edilmeye başlayacaktır.