Skip to content

Firefox’ta Önbellek Nasıl Temizlenir

6 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Masaüstünde şunu kullanın: Ctrl + Üst Karakter + Del (Windows) veya Command + Shift + Sil (Mac) klavye kısayolu veya şuraya gidin: Seçenekler ve sonra Gizlilik ve Guvenlik menüde.
 • Mobil cihazda şuraya gidin: Özel verileri temizle (Android) veya Veri yönetimi (iOS).
 • Orada bir kez seçin Önbellek sadece ve sonra dokunun veya tıklayın TAMAM MI.

Bu makaledeki talimatlar Firefox 79 sürümü için geçerlidir, ancak diğer sürümlerde de benzer şekilde çalışmalıdır. Takip etmek için Firefox’un en son sürümüne güncelleyin.

Firefox Tarayıcı Önbelleğini Temizleme

Önbelleği Firefox tarayıcısından temizlemek için aşağıdaki basit adımları izleyin. Tamamlanması bir dakikadan kısa süren kolay bir süreçtir. Firefox’ta önbelleği temizlemek güvenlidir ve bilgisayarınızdaki hiçbir veriyi kaldırmamalıdır. Telefon veya tablette Firefox önbelleğini temizlemek için sonraki bölüme bakın.

 1. Firefox’u açın ve programın sağ üst köşesindeki üç çizgili menü düğmesini seçin, ardından Seçenekler. Mac için Firefox’ta, Firefox menüsünü açın ve ardından Tercihler. Veya bir Windows veya Mac bilgisayarda şunu girin: about: tercihler yeni bir sekme veya pencerede.

  Menüde Seçenekler listelenmiyorsa, seçin Özelleştirmek ve sürükle Seçenekler listesinden Ek Araçlar ve Özellikler üzerinde Menü.

 2. Seçin Gizlilik ve Guvenlik veya Gizlilik soldaki sekme.

  Firefox'ta Seçenekler ekranının solundaki Gizlilik ve Güvenlik sekmesi

 3. İçinde Tarih bölüm, seç Geçmişi Temizle.

  Firefox'ta Geçmişi Temizle ... düğmesi

  Bu bağlantıyı görmüyorsanız, Firefox, seçeneği Tarihi hatırla. İşiniz bittiğinde bunu özel ayarınıza geri döndürün.

 4. Seçin Temizlenecek zaman aralığı açılır ok ve seçin Herşeyveya önbelleğin ne kadarını silmek istediğinizle alakalı farklı bir seçenek belirleyin.

  Firefox'ta Yakın Geçmişi Temizle iletişim kutusundaki Her Şeyi Temizle seçeneği

 5. İçinde Tarih bölümünde, hariç her şey için onay kutularını temizleyin Önbellek. Tarama geçmişi gibi saklanan diğer verileri temizlemek istiyorsanız, uygun onay kutularını seçin. Bunlar bir sonraki adımda önbellek ile temizlenir.

  Firefox'ta Tüm Geçmişi Temizle iletişim kutusundaki önbellek onay kutusu

  Kontrol edilecek bir şey görmüyor musunuz? Yanındaki oku seçin Detaylar.

 6. Seçiniz TAMAM MI veya Şimdi Temizle önceki adımda kontrol ettiğiniz her şeyi silmek için.

  Firefox'ta Tüm Geçmişi Temizle iletişim kutusundaki Şimdi Temizle düğmesi

 7. Kaydedilen dosyaların (önbelleğin) temizlendiğini ve Firefox’u kullanabileceğinizi belirten pencerenin kaybolmasını bekleyin. İnternet önbelleği büyükse, Firefox dosyaları kaldırmayı bitirirken takılabilir. Sabırlı olun – sonunda işi bitirir.

Firefox Mobil Uygulamasından Önbelleği Temizle

Firefox mobil uygulamasında önbelleği temizlemek, masaüstü sürümüne benzer. Firefox önbelleğini silme seçeneği ayarlardadır ve önbelleğe ek olarak tarama geçmişi ve çerezler gibi ne tür verilerin silineceğini seçebilirsiniz.

 1. Android’de, Firefox uygulamasının sağ üst köşesindeki üç noktalı menü düğmesine ve ardından Ayarlar. İOS’ta, sağ alt köşedeki üç çizgili hamburger menüsüne ve ardından Ayarlar.

  Firefox simgesi, hamburger menüsü ve Ayarlar düğmesini gösteren üç iOS ekranı

 2. Seçiniz Özel verileri temizle Android’de veya Veri yönetimi iOS’ta.

 3. Seçiniz Önbellek ve temizlemek istediğiniz diğer öğeler.

 4. Seç Net veriler Android’de. İOS için seçin Kişisel Verileri Temizle, ve sonra TAMAM MI.

  Veri Yönetimi, Kişisel Verileri Temizle ve Tamam onay düğmesi dahil olmak üzere Firefox ayarlarını gösteren üç iOS ekranı

Firefox Önbelleği Nedir?

Firefox önbelleği, yakın zamanda ziyaret ettiğiniz web sayfalarının yerel olarak kaydedilmiş kopyalarını içerir. Bu şekilde, bir sayfayı bir sonraki ziyaretinizde, Firefox onu kaydedilmiş kopyadan yükler ve bu, sayfayı internetten tekrar yüklemekten daha hızlıdır. Firefox’ta önbelleği temizlemenin her gün yapılması gerekmez, ancak belirli sorunları çözebilir veya önleyebilir. Firefox web sitesinde bir değişiklik gördüğünde veya önbelleğe alınan dosyalar bozulduğunda önbellek güncellenmezse, web sayfalarının tuhaf görünmesine ve davranmasına neden olabilir.

Firefox’ta Önbelleği Temizlemeye Yönelik İpuçları

Bazı gelişmiş yöntemler ve kısayollarla zamandan tasarruf edebilir ve önbelleği istediğiniz şekilde temizleyebilirsiniz.

 • Firefox’un bazı eski sürümlerinde önbelleği temizlemek için benzer işlemler bulunur, ancak Firefox’u en son sürüme güncel tutmalısınız.
 • Kullan Ctrl + Üst Karakter + Sil tuş kombinasyonunu kullanarak hemen yukarıdaki Adım 5’e gidin.
 • Firefox tarafından saklanan tüm önbelleği silmek istemiyorsanız, 5. Adımda farklı bir zaman aralığı seçin. İkisinden birini seçin. Son saat, Son İki Saat, Son Dört Saatveya Bugün. Her durumda, veriler bu zaman çerçevesinde oluşturulmuşsa, Firefox önbelleği temizler.
 • Kötü amaçlı yazılımlar bazen Firefox’ta önbelleğin kaldırılmasını zorlaştırabilir. Firefox’a önbelleğe alınmış dosyaları silme talimatı verdikten sonra bile hala kaldıklarını fark edebilirsiniz. Bilgisayarınızı kötü amaçlı dosyalar için tarayın ve ardından Adım 1’den baştan başlayın.
 • Önbellek bilgilerini Firefox’ta görüntülemek için şunu girin: about: cache adres çubuğunda.
 • Tuşunu basılı tutun. Vardiya En güncel canlı sayfayı istemek ve önbelleğe alınmış sürümü atlamak için Firefox’ta (ve diğer birçok web tarayıcısında) bir sayfayı yenilerken tuşuna basın. Bu, yukarıda açıklandığı gibi önbelleği temizlemeden gerçekleştirilebilir.