Skip to content

Firefox’un Dosya İndirme Ayarlarını Hakkında: config ile Değiştirme

5 de Mayıs de 2021

Dosyaları Firefox tarayıcısı üzerinden indirmek oldukça basit görünüyor. Bir bağlantıya tıklarsınız, muhtemelen dosyanın nereye kaydedileceğini seçersiniz ve dosya aktarımının tamamlanmasını beklersiniz. Bu işlem üzerinde muhtemelen fark ettiğinizden daha fazla kontrole sahipsiniz, ancak tarayıcı, Firefox’ta indirmeyle ilgili birkaç ayarı değiştirme olanağı sunduğundan: indirme konumunu değiştirme, eklentileri görüntüleme ve daha fazlası. Bu makale yalnızca Mozilla Firefox tarayıcısını çalıştıran kullanıcılara yöneliktir.

About: config Arayüzüne Erişim

Bu değişiklikleri, perde arkasında Firefox’un about: config tercihler ve size nasıl yapıldığını aşağıda gösteriyoruz. About: config arayüzü çok güçlüdür ve içinde yapılan bazı değişikliklerin hem tarayıcınız hem de sistem davranışı üzerinde ciddi etkileri olabilir. Dikkatle ilerle.

Firefox hakkında: yapılandırma uyarısı

 1. Önce, Firefox’u açın ve tarayıcının adres çubuğuna aşağıdaki metni yazın: about: config. Ardından, Giriş anahtar. Şimdi bunun garantinizi geçersiz kılabileceğini belirten bir uyarı mesajı görmelisiniz. Eğer öyleyse, tuşuna basın Dikkatli olacağım, söz veriyorum!

  Firefox yapılandırması

 2. Firefox tercihlerinin bir listesi artık mevcut sekmede görünmelidir. İçinde Arama verilen alan, aşağıdaki metni girin: browser.download. İndirmeyle ilgili tüm seçenekler görünür olmalıdır. Boole türü olan bir tercihin değerini değiştirmek için, anında geçiş yapmak için üzerine çift tıklamanız yeterlidir. doğru veya yanlış. Tam sayı veya dize türüne sahip bir tercihin değerini değiştirmek için, üzerine çift tıklayın ve açılır iletişim kutusuna istenen değeri girin. Aşağıdaki tercihler, Firefox’un indirmeyle ilgili davranışını belirler ve buna göre değiştirilebilir.

 3. browser.download.animateNotifications

  Tür: Boole

  Varsayılan değer: doğru

  Özet: Olarak ayarlandığında doğruFirefox’un ana araç çubuğundaki İndirilenler düğmesi (aşağı ok simgesiyle gösterilir), bir veya daha fazla dosya indirilirken animasyonlu hale gelir. Bu animasyon minyatür bir ilerleme çubuğu içerir.

  Firefox yapılandırmaları indirme bildirimleri

 4. browser.download.folderList

  Tür: tamsayı

  Varsayılan değer: 1

  Özet: Bu ayarlandığında 0Firefox, tarayıcı aracılığıyla indirilen tüm dosyaları kullanıcının masaüstüne kaydedecektir. Olarak ayarlandığında 1, Firefox bu indirmeleri İndirilenler klasöründe saklar. Olarak ayarlandığında 2Firefox, en son indirme için belirtilen konumu tekrar kullanır.

  Firefox indirme klasörü listesi

 5. browser.download.hide_plugins_without_extensions

  Tür: Boole

  Varsayılan değer: doğru

  Özet: Belirli bir eklentinin kendisiyle ilişkili bir veya daha fazla dosya uzantısı yoksa, Firefox, indirilen bir dosyayla hangi eylemin yapılacağını sorarken onu bir seçenek olarak listelemeyecektir. Herhangi bir dahili dosya uzantısı ilişkilendirmesi olmayanlar da dahil olmak üzere İndirme Eylemleri iletişim kutusunda tüm eklentilerin görüntülenmesini istiyorsanız, bu tercihin değerini olarak değiştirmelisiniz. yanlış.

  Firefox yapılandırması eklentileri olmayan eklentileri gizler

 6. browser.download.manager.addToRecentDocs

  Tür: Boole

  Varsayılan değer: doğru

  Özet: Yalnızca Windows işletim sistemini çalıştıran kullanıcılar için geçerli olan Firefox, son indirilen tüm dosyaları işletim sisteminin Son Belgeler klasörüne ekler. İndirilen dosyaların bu klasöre eklenmesini önlemek için bu tercihin değerini yanlış olarak değiştirin.

  Firefox yapılandırması son dokümanlara eklendi

 7. browser.download.manager.resumeOnWakeDelay

  Tür: tamsayı

  Varsayılan değer: 10000

  Özet: Firefox, duraklatılmış dosya indirmelerine devam edebilir. Milisaniye cinsinden ölçülen bu tercihin değeri, tarayıcının, duraklatılmış indirmeleri sürdürmek için bilgisayarınız hazırda bekletme veya uyku modundan döndükten sonra ne kadar beklemesi gerektiğini belirtir.

  Firefox yapılandırmasını indirmeye uyanmaya devam et

 8. browser.download.panel.shown

  Tür: Boole

  Varsayılan değer: yanlış

  Özet: Bir indirme veya birden fazla indirme gerçekleştirilirken, proaktif olarak üzerine tıklamadığınız sürece, Firefox her dosya aktarımının ilerlemesini ayrıntılandıran açılır paneli göstermeyecektir. İndirilenler tarayıcının araç çubuğundaki düğmesi. Ancak, bu tercihin değerini şu şekilde ayarlarsanız doğru, bu panel, indirme başlar başlamaz ana tarayıcı pencerenizin bir bölümünü kaplayarak otomatik olarak görünecektir.

  Firefox yapılandırması indirme paneli

 9. browser.download.saveLinkAsFilenameTimeout

  Tür: tamsayı

  Varsayılan değer: 4000

  Özet: Çoğu indirmenin dosya adı, indirmenin kendisinin URL’si ile eşleşir. Bunun bir örneği http://browsers.hayateli.com/test-download.exe olabilir. Bu durumda, dosya adı basitçe test-download.exe ve bu dosyayı indirmeyi seçersek sabit sürücüye olduğu gibi kaydedilir. Bununla birlikte, bazı web siteleri, URL’de bulunandan farklı bir dosya adı belirtmek için bir Content-Disposition başlık alanı kullanır. Varsayılan olarak, Firefox bu başlık bilgisini 4000 milisaniye (4 saniye) isteyecektir. Bu zaman çerçevesi içinde bir Content-Disposition değeri alamazsa, bir zaman aşımı meydana gelir ve tarayıcı, URL’de belirtilen dosya adına başvurur. Bunun gerçekleşmesi için geçen süreyi uzatmak veya kısaltmak isterseniz, bu tercihin değerini değiştirmeniz yeterlidir.

  Firefox yapılandırması bağlantı zaman aşımını kaydetme

 10. browser.download.show_plugins_in_list

  Tür: Boole

  Varsayılan değer: doğru

  Özet: Yukarıda açıklanan browser.download.hide_plugins_without_extensions tercihine benzer şekilde, bu girdi Firefox’un İndirme İşlemleri iletişim kutusunun davranışını da etkiler. Varsayılan olarak, ilişkili dosya türleri ve mevcut eylemler her yüklü eklentinin yanında görünür. Bu gösterimi bastırmak istiyorsanız, bu tercihin değerini şu şekilde değiştirin: yanlış.

  Firefox yapılandırması eklentileri göster

 11. browser.download.useDownloadDir

  Tür: Boole

  Varsayılan değer: doğru

  Özet: Firefox üzerinden bir indirme başladığında, bu dosya yukarıda ayrıntıları verilen browser.download.folderList tercihinde belirtilen konuma kaydedilecektir. Her indirme başladığında bir konum sorulmasını istiyorsanız, bu tercihin değerini şu şekilde değiştirin: yanlış.

  Firefox indirme yapılandırma dizini