Skip to content

Fireworks’te Animasyonlu GIF Nasıl Oluşturulur

4 de Haziran de 2021

Bilinmesi gereken

 • Bir illüstrasyon oluşturun ve çoğaltın. Birinde değişiklik yapın, ikisini de sembollere dönüştürün, ikinci bir durum oluşturun. Animasyonu önizleyin.
 • Her iki durumun süresini de değiştirin, dosyayı animasyonlu GIF olarak kaydedin ve bir web tarayıcısında görüntüleyin.

Bu öğreticide, rengi değişen kuyruk tüyleri olan bir hindinin animasyonlu GIF’ini oluşturmak için Fireworks CS6’yı kullanmayı öğreneceksiniz. Bu öğreticide Fireworks CS6 kullanılmasına rağmen, Fireworks’ün ve hatta Photoshop’un herhangi bir yeni sürümünü kullanarak takip edebilmeniz gerekir.

Fireworks’te Türkiye Animasyonlu GIF Nasıl Yapılır

Adobe’nin artık Fireworks CC’yi Creative Cloud’un bir parçası olarak sunmadığını belirtmek önemlidir. Fireworks arıyorsanız, Creative Cloud’un Ek Uygulamalar Bul bölümünde bulunabilir. Adobe, uygulamaları artık desteklemeyeceğini veya güncellemeyeceğini duyurduğunda, uygulamanın kaybolmasının an meselesi olduğunu varsayabilirsiniz.

Sandra Eğitmen
 1. Yeni Belge Oluştur

  İlk olarak, seçerek yeni bir belge oluşturacaksınız. Dosya > Yeni. Genişliği ve yüksekliği 400 x 400 piksel ve çözünürlüğü inç başına 72 piksel yapın. Tuval rengi olarak beyazı seçin ve Tamam’ı tıklayın.

  Ardından, seçin Dosya > Kaydet, dosyayı adlandırın Türkiye png uzantısıyla nereye kaydetmek istediğinizi seçin ve Kaydet’i tıklayın.

  Yeni Belge Oluştur

  Sandra Eğitmen
 2. Bir Daire çizin

  Araçlar panelinde Kontur rengi kutusuna tıklayın ve siyahı seçin, ardından Dolgu rengi kutusuna kahverengi bir renk örneği seçin veya Onaltılı sayı değeri alanına #8C4600 yazın. Özellikler panelinde kontur genişliğini 2 piksel yapın. Ardından, Dikdörtgen aracının veya diğer görünür şekil araçlarının yanındaki küçük oka tıklayarak bulabileceğiniz Araçlar panelinde Elips aracını seçin. Büyük bir daire oluşturmak için üst karakter tuşunu basılı tutarken tıklayın ve sürükleyin. (Vardiyayı kullanmak, dairenin mükemmel bir şekilde yuvarlak olmasını sağlar.)

  Bir Daire çizin

  Sandra Eğitmen
 3. Başka Bir Daire Çiz

  Yine, bu dairenin bir öncekinden daha küçük olması amacıyla başka bir daire çizerken shift tuşunu basılı tutun. İşaretçi aracıyla küçük daireyi tıklayıp yerine sürükleyin. Gösterildiği gibi büyük dairenin üst kısmıyla örtüşmesini istiyorsunuz.

  Başka Bir Daire Çiz

  Sandra Eğitmen
 4. Yuvarlak Bir Dikdörtgen Çiz

  Yuvarlatılmış Dikdörtgen aracıyla bir dikdörtgen çizin. İşaretçi aracıyla yerine taşıyın. Ortalanmasını ve küçük dairenin alt kısmıyla hafifçe üst üste gelmesini istiyorsunuz.

  Yuvarlak Bir Dikdörtgen Çiz

  Sandra Eğitmen
 5. Yolları Birleştir

  Küçük daireye ve ardından yuvarlak dikdörtgene tıklarken shift tuşunu basılı tutun. Bu, her iki şekli de seçecektir. sonra seç Değiştir, Yolları Birleştir > Birlik.

  Yolları Birleştir

  Sandra Eğitmen
 6. Rengi değiştir

  Araçlar panelinde Doldur kutusuna tıklayın ve bir krem ​​renk örneği seçin veya Onaltılık değer alanına #FFCC99 yazın, ardından geri dönüş düğmesine basın.

  Rengi değiştir

  Sandra Eğitmen
 7. Gözleri yap

  Gözleri yapmak için iki küçük daire çizebilirsiniz, ancak bunun yerine bunun için Yazım aracını kullanın. Araçlar panelindeki Yazım aracına ve ardından tuvale tıklayın. Özellik denetçisinde yazı tipi için Arial Regular’ı seçin, 72 boyutunu yapın ve rengi siyah olarak değiştirin. Bir madde işareti yapacak olan 8 rakamını tutan tuşa basarken Alt veya Seçenekler tuşunu basılı tutun. Ardından, başka bir mermi yapmadan önce boşluk çubuğuna basın.

  Gözleri yap

  Sandra Eğitmen
 8. Gaga yap

  Araçlar panelinde Çokgen şekil aracına tıklayın. Özellikler panelinde, dolgu için turuncu bir renk örneği seçin veya Onaltılık değer alanına #FF9933 yazın. Ayrıca Özellikler panelinde konturu 1 genişliğinde siyah yapın. pencere > Otomatik Şekil Özellikleri. Çokgen şekline tıklayın ve hem noktaların hem de kenarların 3 ve yarıçapın 180 derece olmasını istediğinizi belirtin. Üçgeni küçültmek için Dış Yarıçap değeri alanına 20 yazın. Bunun sayısı, başlangıçta üçgenin ne kadar büyük olduğuna bağlıdır. Ardından dönüşe basın. İşaretçi aracı ile üçgene tıklayın ve gaga için oturması gerektiğini düşündüğünüz yere sürükleyin.

  Gaga yap

  Sandra Eğitmen
 9. Snood’u yap

  Hindinin gagasından sarkan kırmızı şeye Snood denir. Bir tane yapmak için Kalem aracını kullanacaksınız. Araçlar panelinde Kalem aracını seçtikten sonra, Doldur kutusuna tıklayın ve kırmızı bir renk örneği seçin veya Onaltılık değer alanına #FF0000 yazın, ardından dönüş tuşuna basın. Kalem aracıyla, bir yol oluşturan noktalar oluşturmak için tıklayın ve bazen yuvarlak bir yol oluşturmak için tıklayıp sürükleyin. Son nokta ilk nokta ile birleştiğinde hindi salkımına benzeyen bir şekil oluşturmuş olacaksınız.

  Snood'u yap

  Sandra Eğitmen
 10. Bacakları Yap

  Doldurma kutusuna ve ardından gagaya tıklayarak Dolgu rengini gaga ile aynı Turuncuya ayarlayabilirsiniz. Kalem aracı seçiliyken, kontur rengini siyah yapın ve Özellikler panelinde kontur genişliğini 2 olarak ayarlayın. Ardından, hindi bacağına benzeyen bir şekil oluşturan noktalar oluşturmak için Kalem aracını kullanın. Şekil seçiliyken, Düzenle > Çiftleme. sonra seç değiştir > dönüştürmek > Yatay çevirmek. İşaretçi aracıyla bacakları en iyi göründükleri yere konumlandırın.

  Bacakları Yap

  Sandra Eğitmen
 11. Boyutu Küçült

  Seç Seç > Hepsini seç. Ardından Araçlar panelindeki Ölçek aracına tıklayın. İçeri veya dışarı doğru hareket ettirilebilen tutamaçlara sahip bir sınırlayıcı kutu görünecektir. Bir köşe tutamacına tıklayın ve içeri doğru hareket ettirin, bütünü küçültün, ardından dönüş düğmesine basın. Tüm şekilleriniz seçiliyken hindiyi yerine taşımak için İşaretçi aracını kullanın. Tuvalin aşağısında ortalanmasını istiyorsun.

  Boyutu Küçült

  Sandra Eğitmen
 12. Kuyruk Tüylerini Yap

  Elips aracıyla uzun bir oval oluşturmak için tıklayıp sürükleyin. sonra seç Düzenle > Çiftleme. Toplam beş ovaliniz olana kadar ovali tekrar tekrar çoğaltacaksınız.

  Kuyruk Tüylerini Yap

  Sandra Eğitmen
 13. Rengi Değiştir

  Ovallerden biri seçiliyken Doldur kutusuna tıklayın ve farklı bir renk seçin. Bunu, her biri için farklı bir renk seçerek üç oval daha yapın.

  Rengi Değiştir

  Sandra Eğitmen
 14. Ovalleri Taşı

  İşaretçi aracıyla, hepsini seçmek için beş ovalin üzerine tıklayın ve sürükleyin. sonra seç Değiştir > Yerleştir > En Alta Gönder. Bu, kuyruk tüylerinin yerlerine hareket ettirdiğinizde hindinin arkasına düşmesine neden olacaktır. Seçimi kaldırmak için ovallerden uzağa tıklayın, ardından her seferinde bir ovale tıklayın ve yan yana ve kısmen hindinin arkasına oturacakları yere ayrı ayrı sürükleyin. Akıllı Kılavuzların kullanılması, birbirine zıt olan ovalleri eşit şekilde konumlandırmaya yardımcı olabilir. Akıllı kılavuzları iş başında görmüyorsanız, Görünüm > Akıllı Kılavuzlar > Akıllı Kılavuzları Göster.

  Ovalleri Taşı

  Sandra Eğitmen
 15. Ovalleri Döndür

  Ovalleri döndürmek ve yeniden konumlandırmak isteyeceksiniz. Bunu yapmak için birini seçin ve Değiştir > Dönüştür > Serbest Dönüştür. Ardından, ovali hafifçe döndürmek için imlecinizi sınırlayıcı kutunun hemen dışına tıklayın ve sürükleyin. İşaretçi aracıyla ovali en iyi göründüğünü düşündüğünüz yere konumlandırın. Kalan ovalleri de aynı şekilde döndürün ve yerlerine yerleştirin; bunları eşit olarak dağıtmak.

  Ovalleri Döndür

  Sandra Eğitmen
 16. Kaydet ve Farklı Kaydet

  Resminize baktığınızda, hindinin tuvalde çok aşağıda olduğunu göreceksiniz, bu yüzden seçin Seç > Tümünü Seç, ardından hindiyi tuvalin ortasına yerleştirmek için İşaretçi aracını kullanın. Görünüşünden memnun olduğunuzda, seçin Dosya > Kaydet.

  Ardından, seçmek için bir kuyruk tüyüne tıklayın, ardından Dolgu kutusuna tıklayın ve farklı bir renk seçin. Bunu her kuyruk tüyü için yapın, ardından Dosya > Farklı Kaydet. Dosyayı yeniden adlandırın, türkiye2 png uzantısıyla seçin ve Kaydet’i tıklayın.

  Kaydet ve Farklı Kaydet

  Sandra Eğitmen
 17. Sembole Dönüştür

  Seç Dosya > Aç, turkey.png dosyanıza gidin ve Aç’ı tıklayın. En üstteki turkey.png sekmesine tıklayın ve seçin Seç > Tümünü Seç. sonra seçeceksin Değiştir > Dönüştür > Sembole Dönüştür. Sembol 1 olarak adlandırın, Tip için Grafik’i seçin ve ardından Tamam’a tıklayın. turkey2.png sekmesine tıklayın ve aynısını yapın, sadece bu sembolü 2 olarak adlandıracaksınız.

  Sembole Dönüştür

  Sandra Eğitmen
 18. Yeni Bir Devlet Yarat

  turkey.png sekmesine geri tıklayın. Durumlar paneliniz görünmüyorsa, şunları seçebilirsiniz: Pencere > Durumlar. Durumlar panelinin altında, Yeni Yinelenen Durumlar düğmesini tıklayın. Seçmek için ilk duruma tıkladığınızda, içinde bir sembol olduğunu göreceksiniz. İkinci duruma tıkladığınızda, boş olduğunu göreceksiniz. Bu boş duruma bir sembol eklemek için Seç Dosya > İçe Aktar > gezin turkey2.png dosyanıza, Aç’a ve ardından tekrar Aç’a tıklayın. Ardından dosyayı doğru konuma yerleştirmek için tuvalin sağ üst köşesine tıklayın. Şimdi, birinci ve ikinci durumlar arasında tıkladığınızda, her ikisinin de görüntü tuttuğunu göreceksiniz. Animasyonu önizlemek için pencerenin altındaki Oynat/Durdur düğmesine de basabilirsiniz. Animasyonun hızını beğenmediyseniz, ayarlamalar yapmak için her bir durumun sağındaki sayılara çift tıklayabilirsiniz. Sayı ne kadar yüksek olursa, süre o kadar uzun olur.

  Yeni Bir Devlet Yarat

  Sandra Eğitmen
 19. Hareketli GIF’i Kaydet

  Son olarak, seçin Dosya > Farklı Kaydettıklayın, dosyayı yeniden adlandırın, Animasyonlu GIF’i (*.gif) seçin, ardından Kaydet’i tıklayın. Animasyon GIF’ini tarayıcınızda açmak ve oynatmak için tarayıcınızı başlatın ve Dosya > Dosyayı Aç veya Aç’ı seçin. Kaydedilmiş Animasyonlu GIF dosyanıza gidin, seçin, Aç’a tıklayın ve emeğinizin meyvelerinin tadını çıkarın!

  Hareketli GIF'i Kaydet

  Sandra Eğitmen