Skip to content

FLAC Dosyası Nedir?

14 de Mayıs de 2021

FLAC dosya uzantısına sahip bir dosya, açık kaynaklı bir ses sıkıştırma formatı olan Free Lossless Audio Codec dosyasıdır. Bir ses dosyasını orijinal boyutunun yaklaşık yarısına kadar sıkıştırmak için kullanılabilir. Free Lossless Audio Codec ile sıkıştırılan ses kayıpsızdır, yani sıkıştırma sırasında ses kalitesi kaybolmaz. Bu çok aksine MP3 veya WMA gibi muhtemelen duymuş olduğunuz diğer popüler ses sıkıştırma formatları. FLAC Parmak İzi dosyası, normalde adı verilen düz bir metin dosyasıdır. ffp.txt belirli bir FLAC dosyasıyla ilgili dosya adını ve sağlama toplamı bilgilerini depolamak için kullanılır. Bunlar bazen bir FLAC dosyasıyla birlikte oluşturulur.

FLAC Dosyası Nasıl Açılır

En iyi FLAC oynatıcı muhtemelen VLC’dir çünkü yalnızca FLAC’ı değil aynı zamanda diğer birçok yaygın ve nadir gelecekte karşılaşabileceğiniz ses ve video biçimleri. Bununla birlikte, neredeyse tüm popüler medya oynatıcıların bir FLAC dosyasını oynatabilmesi gerekir; sadece bir eklenti veya uzantının yüklenmesini gerektirebilirler. Örneğin, Windows Media Player’da FLAC dosyalarını oynatmak için Xiph’in OpenCodec eklentisi gibi bir codec paketi gerekir. Ücretsiz Fluke aracı, Mac’te FLAC dosyalarını iTunes’da oynatmak için kullanılabilir. GoldWave, VUPlayer, aTunes ve JetAudio diğer bazı FLAC oynatıcılarıdır. FLAC dosyalarını bir iPhone veya Android’de dinlemek için, VLC uygulamasını App Store’dan veya Google Play aracılığıyla Android için yükleyin. JetAudio uygulaması, Android için başka bir FLAC oynatıcıdır. Free Lossless Audio Codec topluluğu, formata ayrılmış bir web sitesi barındırır ve FLAC formatını destekleyen donanım cihazlarının bir listesinin yanı sıra FLAC’ı destekleyen programların iyi korunmuş bir listesini tutar.

FLAC Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Yalnızca bir veya iki FLAC dosyasını dönüştürmenin en hızlı yolu, tarayıcınızda çalışan ücretsiz bir dosya dönüştürücü kullanmaktır, böylece herhangi bir yazılım indirmenize gerek kalmaz. Zamzar, Online-Convert.com ve Media.io, bir FLAC’yi WAV, AC3, M4R, OGG ve diğer benzer formatlara dönüştürebilen birkaç örnektir.

Media.io'da FLAC'tan MP3'e dönüştürme

Media.io’da FLAC’tan MP3’e dönüştürme.

FLAC dosyanız büyükse ve yüklenmesi çok uzun sürüyorsa veya toplu olarak dönüştürmek istediğiniz birkaç tanesine sahipseniz, bilgisayarınıza yükleyebileceğiniz ve FLAC’a dönüştüren tamamen ücretsiz bir avuç ses dönüştürücü vardır. biçim. Free Studio ve Switch Sound File Converter, FLAC’ı MP3, AAC, WMA, M4A ve diğer yaygın ses formatlarına dönüştürebilen iki programdır. FLAC’ı ALAC’a (ALAC Şifreli Ses) dönüştürmek için MediaHuman Audio Converter’ı kullanabilirsiniz. Düz metin FLAC dosyası açmanız gerekiyorsa, En İyi Ücretsiz Metin Düzenleyicileri listemizden bir metin düzenleyici kullanmayı düşünün.

FLAC Formatı Hakkında Daha Fazla Bilgi

Flac logosu

Xiph.Org Vakfı
FLAC’ın “ilk gerçek açık ve ücretsiz kayıpsız ses formatı. “Sadece kullanımı ücretsiz değil, aynı zamanda tüm teknik özellikler halka ücretsiz olarak sunuluyor. Kodlama ve kod çözme yöntemleri diğer patentleri ihlal etmiyor ve kaynak kodu açık kaynak lisansı olarak ücretsiz olarak sunuluyor. FLAC değil DRM korumalı olması amaçlanmıştır. Bununla birlikte, formatta herhangi bir yerleşik kopya koruması olmamasına rağmen, birisi kendi FLAC dosyasını başka bir konteyner formatında şifreleyebilir. FLAC formatı yalnızca ses verilerini değil, aynı zamanda kapak görselini de destekler. arama ve etiketleme. FLAC’ler aranabilir olabildiğinden, uygulamaları düzenlemek için diğer bazı biçimlerden daha iyidirler. FLAC biçimi de hataya dayanıklıdır, böylece bir karede bir hata oluşsa bile, geri kalanını yok etmez. bazı ses formatları gibi akış, ancak bunun yerine tek bir kare, ki bu tüm dosyanın yalnızca bir kısmını oluşturabilir.FLAC web sitesinde Free Lossless Audio Codec dosya formatı hakkında çok daha fazla bilgi okuyabilirsiniz.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Bazı dosya uzantıları bak FLAC gibi ancak aslında farklı yazılır ve bu nedenle büyük olasılıkla yukarıda belirtilen programlarla açılamaz veya aynı dönüştürme araçlarıyla dönüştürülemez. Dosyanızı açamazsanız, uzantıyı iki kez kontrol edin – aslında tamamen farklı bir dosya biçimiyle uğraşıyor olabilirsiniz. Bir örnek, dosyalarını .FLA dosya uzantısıyla sonlandıran Adobe Animate Animation dosya formatıdır. Bu tür dosyalar, ses dosyalarıyla çalışmayan bir program olan Adobe Animate ile açılır. Aynısı FLIC (FLIC Animation), FLASH (Frictional Games Flashback) ve FLAME (Fractal Flames) dosyaları için de geçerlidir. Bu formatlar FLAC ile aynı değildir, bu nedenle onları açmak için başka programlara ihtiyaç vardır.