Skip to content

Flash Sürücü Nedir?

5 de Nisan de 2021

Flash sürücü, bir optik sürücü veya geleneksel bir sabit sürücünün aksine, hareketli parçası olmayan küçük, ultra taşınabilir bir depolama aygıtıdır. Flash sürücüler, yerleşik bir USB Type-A veya USB-C fişi aracılığıyla bilgisayarlara ve diğer cihazlara bağlanarak bir flash sürücüyü bir tür USB cihazı ve kablo kombinasyonu haline getirir. Flash sürücüler genellikle kalem sürücüler, flaş sürücüler veya atlama sürücüleri olarak adlandırılır. Şartlar USB sürücüsü ve katı hal sürücüsü (SSD) bazen de kullanılır, ancak çoğu zaman harici sabit sürücüler gibi daha büyük, çok mobil olmayan USB tabanlı depolama cihazlarına atıfta bulunur.

kyoshino / Getty Images

Flash Sürücü Nasıl Kullanılır

Bir flash sürücü kullanmak için sürücüyü bilgisayardaki boş bir USB bağlantı noktasına takmanız yeterlidir. Çoğu bilgisayarda, flash sürücünün takıldığı ve dosyalara göz attığınızda bilgisayarınızdaki diğer sürücülerin nasıl göründüğüne benzer şekilde sürücünün içeriğinin ekranda görüneceği konusunda bir uyarı alırsınız. Ayrıca bir Android telefonla bir flash sürücü kullanabilir veya bir iPhone veya iPad’e bağlayabilirsiniz. Flash sürücünüzü kullandığınızda tam olarak ne olacağı, Windows veya diğer işletim sistemi sürümünüze ve bilgisayarınızı nasıl yapılandırdığınıza bağlıdır.

Kullanılabilir Flash Sürücü Boyutları

Çoğu flash sürücünün depolama kapasitesi 8 GB ile 64 GB arasındadır. Daha küçük ve daha büyük flash sürücüler de mevcuttur, ancak bulmaları daha zordur. İlk flash sürücülerden biri sadece 8 MB boyutundaydı. Bildiğimiz en büyüğü, Kingston’dan 2 TB (2048 GB) kapasiteye sahip bir USB 3.0 flash sürücüdür. Hangi türe ihtiyacınız olduğundan emin değilseniz doğru flash sürücüyü nasıl seçeceğinizi öğrenin.

Flash Sürücüler Hakkında Daha Fazla Bilgi

Flash sürücüler, sabit sürücülere benzer şekilde neredeyse sınırsız sayıda yazılabilir ve yeniden yazılabilir. Flash sürücüler, taşınabilir depolama için disket sürücülerin yerini tamamen almıştır ve flash sürücülerin ne kadar büyük ve ucuz hale geldiği düşünüldüğünde, veri depolama amacıyla neredeyse CD, DVD ve BD disklerini bile değiştirmişlerdir.