Skip to content

Flipboard Storyboard’lar: Nasıl Kurulur ve Kullanılır

9 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

 • Öykü tahtaları, yayıncılar ve blog yazarları dahil olmak üzere yalnızca belirli kullanıcılar tarafından kullanılabilir.
 • Başlıklı bir bölümünüz olup olmadığını kontrol edin Storyboard’lar senin üzerinde Profil sayfa.
 • Yaparsanız, tıklayın Yeni Bir Storyboard Oluşturun ve istemleri takip edin.

Bu makale, Windows veya macOS bilgisayarlarda bir web tarayıcısı aracılığıyla erişilen Flipboard’un masaüstü sürümünde bir Flipboard Storyboard’un nasıl oluşturulacağını kapsar.

Flipboard Storyboard Nedir?

Flipboard Storyboard, kullanıcıların normal bir Flipboard dergisinden daha küçük, daha hedefli bir içerik koleksiyonu oluşturmasına olanak tanıyan, Flipboard’da seçilmiş bir mini dergidir.

Storyboard’lara Erişiminiz Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Hikaye Tahtaları oluşturmaya başlamak için, tıpkı bir dergi oluştururken yaptığınız gibi hesabınızda başlamanız gerekir. Storyboard’lar, Curator Pro adlı bir Flipboard aracı kullanır. Ancak, herkesin Curator Pro’ya erişimi olmadığını unutmamak önemlidir. Şirketin Avustralya, Kanada, Birleşik Krallık ve ABD’de bireysel olarak incelediği yayıncılar, blog yazarları ve seçkin kullanıcılar tarafından kullanılabilir. Storyboard oluşturup oluşturamayacağınızı belirlemek için:

 1. Flipboard’u açın ve Profil ekranın sağ üst köşesindeki resim.

 2. Görünen menüde seçin Profil.

  Flipboard'daki Profil seçeneği.

 3. Senin üzerinde Profil sayfasında, başlıklı bir bölümünüz olup olmadığını görmek için aşağı kaydırın Storyboard’lar. Bunu yaparsanız, Storyboard’lar sizin için etkinleştirilir. Aksi takdirde, Flipboard özelliği tüm kullanıcılara açana kadar beklemeniz gerekir. Öykü Panosu oluşturma yeteneğini talep etmenin bir yolu yoktur.

  Flipboard'daki Storyboard'lar seçeneği

Öykü Panosu oluşturma seçeneğiniz varsa, başlamak bir dergi oluşturmak kadar kolaydır. Başlamadan önce bilmeniz gereken birkaç şey var:

 • Storyboard’lara sınırlı sayıda seçilmiş makale eklenebilir. Flipboard, Storyboard’ların ‘daha küçük daha iyidir’ ilkesini izlediğini öne sürüyor. Bu nedenle şirket, Flipboard için yalnızca 5-12 makalenin küratörlüğünü yapması gerektiğini öneriyor.
 • Öneriye rağmen, Storyboard’lar bölümlere ayrılabilir. Her bölümde 10’dan fazla makale yer alamaz.
 • Bir Öykü Panosunun Ömrü yaklaşık üç gündür. Siz onları kaldırana kadar çevrimiçi kalacaklar, ancak 3 gün sonra bir hikaye panosunu ziyaret eden trafik seviyesi oldukça önemli ölçüde düşüyor gibi görünüyor.
 • Flipboard, kendi haftalık yayınlarını eklemek için harika görsel senaryo taslakları seçer En Çok Tercih Edilenler Öykü Panosu, dolayısıyla trafik düşse bile, Öykü Panonuzu çevrimiçi bırakmak yine de faydalar sağlayabilir.

Flipboard Storyboard Nasıl Oluşturulur

Bunları göz önünde bulundurarak ve bunlara erişiminiz varsa, işte bir Storyboard’u nasıl oluşturacağınız.

 1. Flipboard profilinizden Yeni Bir Storyboard Oluşturun içinde Storyboard’lar Bölüm.

  Flipboard'da yeni bir storyboard oluşturma seçeneği.

 2. Girmeniz için bir iletişim kutusu açılır. Başlık ve Açıklama film şeridinizin. Bu ayrıntıları girin ve ardından tıklayın Oluşturmak. Şu anda girmek istediğiniz başlık ve açıklamadan emin değilseniz, bir metin girin ve her alan için en az birkaç kelime uzunluğunda bir şey seçin, çünkü karşılanması gereken minimum karakter sayısı vardır. Dergiyi oluşturmadan önce bu alanları doldurmanız gerekir, ancak daha sonra istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

  Yeni Flipboard Storyboard için Başlık ve Açıklama kartı.

 3. Ardından, derginizi doldurabileceğiniz Curator Pro’ya yönlendirilirsiniz. Dergi, oluşturduğunuz başlık ve açıklama, bir resim ve kategori etiketlerini içeren başlık bilgilerine bölünmüştür. Öykü Panosuna eklediğiniz makalelerden geldiği için, görseli en son eklenecek şekilde kaydetmek en iyisidir. Öyleyse tıklayın Konu Etiketleri Ekle derginize atamak istediğiniz etiketleri eklemek için. İsterseniz, Storyboard’unuza makaleler ekledikten sonra tüm başlık bilgilerini tamamlayabilirsiniz. Bazı durumlarda, Hikaye Panosu siz makaleler ekledikçe şekillenir; bu, oluşturma sırasında yön değiştirirseniz, aslında başlık bilgisinin daha az değiştirilmesi anlamına gelir.

  Flipboard'da konu etiketleri ekle seçeneği.

 4. İçinde Konu Etiketleri Ekle görünen iletişim kutusu, ilk etiketiniz için bir anahtar sözcük yazmaya başlayın. İlişkili anahtar kelimelerin bir listesi görünecektir, Storyboard’unuza en uygun olanı seçin. Toplamda beşe kadar kullanmak istediğiniz etiketleri elde edene kadar bu işlemi tekrarlayın. Bitirdiğinizde, tıklayın Kayıt etmek.

  Flipboard Storyboard'da Konu Etiketleri Nasıl Kaydedilir.

 5. Film şeridinin gövdesini eklemek için aşağı kaydırın. Film şeridinize hoş geldiniz. Bölüm. Orada, Öykü Panosu için bir URL girebileceğiniz veya bir bölüm başlığı ekleyebileceğiniz bir metin kutusu bulacaksınız. Hangi seçeneği seçerseniz seçin Giriş seçimi eklemek için klavyenizde.

  Storyboard için makale URL'si veya Bölüm Başlığı nereye girilir.

  Bir Öykü Panosu oluştururken akılda tutulması gereken bir şey, dergiye öğeleri girme sıranızdır. Örneğin, bir makale, iki başlıklı bölüm (makaleler içeren) ve ardından son bir makaleye sahip olmak istiyorsanız, önce ilk makalenin URL’sini girmeli ve Giriş. Ardından iki bölümün her birinin adını girin ve Giriş her birinden sonra (aşağıda bu bölümlere nasıl makale ekleyeceğinizi göreceksiniz). Son olarak eklemek istediğiniz son makaleyi girip Giriş. Öykü Panosundaki öğeleri sürükleyip bırakarak yeniden düzenleyebilirsiniz, ancak bu değişken olabilir, bu nedenle biraz önceden planlama yardımcı olabilir.

 6. Bir bölüm başlığı oluşturmayı seçerseniz, metin alanına yazmaya başladığınızda, metin alanının altında bazı seçenekler görünecektir. Burada, Storyboard’un o bölümündeki her bir öğe için küçük resimlerin boyutunu ve bölümdeki her öğenin numaralandırılmasını isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz. Seçimlerinizi yapın ve basın Giriş klavyenizde. Ardından, eklemek istediğiniz herhangi bir bölüm için bu işlemi tekrarlayın.

  Flipboard'da yeni bir Storyboard bölümü oluştururken kullanılan seçenekler.

 7. Hikaye Panosu’ndaki bir bölüme hikayeler eklemek içinöğesine dokunun. Düzenle bölüm başlığının en sağ tarafında.

  Flipboard'daki Storyboard bölümünde Düzenle seçeneği.

 8. Bu, düzenleme bölümünü açar. Tıpkı siz onu oluştururken görünen seçeneklere benziyor ve istenirse son Storyboard’da görünecek küçük resimlerin boyutunu değiştirebileceğiniz yerdir. Veya metin alanını kullanabilirsiniz bölüm içinde eklemek istediğiniz URL’leri girmek için. URL’yi metin alanına yapıştırdıktan sonra, Giriş klavyenizde.

  Flipboard Storyboard'da bir bölüm ekleme ve düzenleme seçenekleri.

 9. Yeni URL, bölümde görünecektir. URL’nin başlığını veya açıklamasını düzenlemek istiyorsanız, Düzenle URL’nin en sağında. Bitirdiğinizde tıklayın Kayıt etmek.

  Bir Öykü Panosunda URL Nasıl Düzenlenir.

 10. Storyboard’a eklemek istediğiniz tüm içeriği toplayana kadar bu işlemi makaleler ve bölümler eklemek için tekrarlayın. Bitirdiğinizde, geri dönüp başlıktaki daha önce atladığınız alanları doldurabilirsiniz. Özellikle, film şeridi için ana görüntüyü eklemek (veya değiştirmek) istiyorsanız, en üste kaydırın ve görüntüyü veya görüntü yer tutucusunu seçin.

 11. Görünen iletişim kutusunda, Film Şeridiniz için kullanmak istediğiniz görseli seçin ve tıklayın Kayıt etmek.

  Flipboard Storyboard'da kapak resmi nasıl ayarlanır.

 12. Öykü Panonuza içerik eklemeyi bitirdiğinizde, Ön izleme sonlandırılmış film şeridinizin nasıl görüneceğini önizlemek için sayfanın alt kısmında. Storyboard’un görünüşünden memnunsanız, Yayınla.

  Öykü Panosu için başlık ve açıklama ekledikten sonra, bir şeyi her değiştirdiğinizde otomatik olarak kaydedilir. Böylece, bir storyboard üzerinde başlayabilir, hatta bir tane oluşturabilir ve daha önce yaptığınız işi kaybetmeden bitirmek veya yayınlamak için daha sonra bekleyebilirsiniz.

  Flipboard Storyboard'da Önizleme ve Yayınlama seçenekleri.

 13. Oluşturduğunuz başlığı ve seçtiğiniz etiketleri inceleyebileceğiniz bir onay mesajı alacaksınız. Film şeridini şimdi veya gelecekte bir noktada yayınlamayı da seçebilirsiniz. Tüm seçiminizi yaptıktan sonra, tıklayın Yayınlamayı onaylayın. Fikrinizi değiştirirseniz, tıklayın İptal etmek.

  Flipboard için Storyboard'da yayınlama onayı iletişim kutusu.

 14. Öykü Panosu yayınlanacak, profil sayfanıza geri döneceksiniz ve Öykü Panonuzu Flipboard, Twitter ve diğer sosyal medya kuruluşlarında paylaşabileceğiniz bir paylaşım penceresi açılacak veya Öykü Panosu URL’sini başkalarıyla paylaşmak için kopyalayabilirsiniz. e-postanızı veya diğer iletişim araçlarını kullanarak.

  Flipboard'da bir Storyboard yayınladığınızda paylaşım seçenekleri.

24 Saat İçinde Analytics’i Kontrol Edin

Öykü Panonuz yayınlandıktan sonra, nasıl performans gösterdiğiyle ilgili herhangi bir analitiği görmeniz yaklaşık 24 saat sürecektir, ancak bunlar kullanıma sunulduğunda, Profilinizdeki Öykü Panosu küçük resmindeki grafik simgesini tıklayarak bunları bulabilirsiniz. Ayrıca, kalem simgesini tıklayarak film şeridini istediğiniz zaman düzenleyebilirsiniz.

Bir Öykü Panosu nasıl düzenlenir ve analizler nasıl takip edilir.