Skip to content

FM Vericinizden En İyi Şekilde Yararlanmanın 5 Yolu

17 de Haziran de 2021

Bir FM vericisi, kullanımı oldukça kolay olduğu için, arızalı bir araç ses sistemine yeni bir soluk getirmenin harika ve düşük maliyetli bir yolu olabilir. Ana ünitenizi yükseltmek veya bir FM modülatörü gibi pahalı ekipman kurmak yerine, bir FM vericisi, nispeten düşük bir maliyetle ve neredeyse hiç çaba harcamadan yepyeni bir dinleme seçenekleri dünyasının kapılarını açmanıza olanak tanır. Sorun şu ki, FM vericileri kusursuz değil ve her zaman doğru çalışmıyorlar. Arabanızda bir FM vericisi kullanmaya çalışıyorsanız ve çoğunlukla gerçek radyo istasyonlarından statik veya parazit duyuyorsanız, dinleme deneyiminizi iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanabileceğiniz beş ipucumuz var.

Neden bir FM Verici Seçmelisiniz?

MP3 çalarlar ilk piyasaya sürüldüğünde, insanların arabalarında müzik dinleme biçiminde büyük bir değişikliği temsil ettiler. Bir MP3 çalara yatırım yaptıysanız, günün depolama sınırlamalarına rağmen, onlarca kaset veya CD ile uğraşmadan aniden yüzlerce hatta binlerce şarkıyı yanınızda getirebilirsiniz. Akıllı telefonların geniş çapta benimsenmesiyle, özel bir akıllı telefona bile ihtiyacınız yok. Bir iPhone’unuz veya Android’iniz varsa, ayrıca bir MP3 çalarınız ve arabanızda internet radyosu dinlemenin bir yolu var. Sorun şu ki, eski araba radyoları her zaman bir telefon veya MP3 çalar takmanın bir yolunu içermiyor, bu da FM vericilerinin devreye girdiği yerdir. Bir telefonu bir arabanın ana ünitesine bağlamanın birkaç yolu olsa da, FM vericileri Bunu yapmanın en ucuz ve en kolay yolu. Kalıcı bir kablolu bağlantı oluşturmak yerine, bir FM vericisi esasen aracınızın ana ünitesindeki radyoya kablosuz olarak yayın yapan kişisel bir radyo istasyonu oluşturur. Tüm bu FM verici olayına zaten dahilseniz, ancak ses kalitesi deneyiminden memnun değilseniz, işleri düzeltmek için şu beş ipucuna göz atın:

Hangi Özellikleri Arayacağınızı Bilin: Satın Almadan Önce Araştırın

vlabo / istock / Getty
Arabanızdaki bir FM vericisinden en iyi şekilde yararlanmanın anahtarı, ilk etapta iyi bir ürünle başlamaktır. Çoğu FM vericisi uygun fiyatlı olmasına rağmen, dikkat etmeniz gereken bazı oldukça önemli özellikler vardır. Özellikler pahasına ucuz ve kötü bir dinleme deneyimi için yalvarıyorsunuz. Aranacak en önemli özellik manuel ayardır, çünkü yerel radyo istasyonlarından kaynaklanan parazitleri önlemenizi sağlayan şey budur. Bazı vericiler yalnızca bir avuç önceden ayarlanmış frekans arasından seçim yapmanıza izin verir ve diğerleri yayın frekansını hiç değiştirmenize izin vermez. Bu FM vericilerinden birini seçin ve size verdiklerine bağlı kalacaksınız. Giriş seçenekleri, dikkat etmeniz gereken bir diğer son derece önemli özelliktir. Çoğu vericide, doğrudan MP3 çaların hattına veya kulaklık çıkışına bağlanabilen standart bir ses jakı bulunur, ancak USB bağlantıları, SD kart yuvaları ve diğer seçenekleri içeren vericileri de bulabilirsiniz. Bazı vericiler, ayrı bir MP3 çalara ihtiyaç duymadan bir USB çubuğundan veya SD karttan müzik bile çalabilir. Tüm bu özellikler, basit bir ses jakına üstün ses sağlar.

Doğru Frekansı Ayarlayın: Uçlardan Başlayın

radyo kadranı kulağına kadar tutan adam

Barbara Mauer / Görüntü Bankası / Getty
FM vericinizi paketinden çıkardığınızda yapmanız gereken ilk şey, onu ve ana ünitenizi aynı frekansa ayarlamaktır. Verici bir FM frekansı seçmenize izin veriyorsa, işe FM kadranının uç noktalarını kontrol ederek başlamak isteyeceksiniz. Bunlar, biraz boş alan bulma olasılığınızın yüksek olduğu yerlerdir. Her yerde uygun bir frekans bulabilmenize rağmen, FM bandının en yaygın açık alanları 90 MHz’in altında ve 107 MHz’in üzerindedir. Bazı bölgelerde 87.9 ile 90 MHz ve 107 MHz ile 107.9 MHz arasında yayın yapan istasyonlar bulunur, ancak bunlar hala başlamak için en kolay ve en iyi yerlerdir.

Diğer Frekansları Deneyin: Kötü Komşulardan Gelen Müdahaleden Kaçının

radyo kuleleri

Görüntü Kaynağı / Getty
Boş bir frekans bulmak zorunlu olsa da, güçlü bir istasyon hemen yandaki frekansı kullanıyorsa yine de parazit yaşayabilirsiniz. Örneğin, 87.9 MHz’in ücretsiz ve net olduğunu ancak yine de parazit sorunları olduğunu görüyorsunuz. Bu tür bir girişimin arkasındaki neden, genellikle çok yakın veya çok güçlü olan ve yakındaki frekanslara sızan bir istasyondur. Örneğin, yakınlarda 88.1 MHz kullanan ve 87.9 MHz’de deneyim yaratacak kadar güçlü bir istasyon olabilir. Bu tür parazitlerden kaçınmak için, kadran üzerinde en az 0,2 MHz üstünde ve altında komşu istasyonlara sahip boş bir alan bulmaya çalışın. Birçok büyük metropol alanında tamamen mümkün olan bu büyük bloğu bulamıyorsanız, en az miktarda parazit içeren bloğu tanımlamayı deneyin.

Dış Kaynakları Kullanın: Boş Bant Genişliği Arayın

internet kaynakları

Takamitsu GALALA Kato / Görüntü Kaynağı / Getty
Hava dalgaları kalabalık, ancak FM vericileri yapan şirketlerin müşteri memnuniyetine büyük bir ilgisi var. Bu amaçla, bazıları coğrafi bölgelere göre FM istasyonlarının listelerini tutar ve hatta bazılarında bölgenizdeki FM bandının en az kalabalık bölümünü belirlemek için kullanabileceğiniz araçlar bulunur. Aynı tür araştırmayı kendiniz de yapabilirsiniz, ancak coğrafi bölgeniz için mevcutsa bu araçlardan yararlanmak çok daha kolaydır. Bazı potansiyel olarak yararlı listeler ve araçlar şunları içerir:

  • Radio-Locator.com
  • SiriusXM FM Kanal Bulucu

Bu ve benzeri araçlar yararlı olsa da, gerçek dünyanın onların önerileriyle örtüşmediğini görebilirsiniz. Sorun, bu araçların çoğunun FCC veritabanlarına dayanması ve ortaya çıktıkları bilgilerin gerçek dünya koşullarından önemli ölçüde farklı olabilmesidir. Böylece, bir istasyon arama aracıyla veya hatta aynı işlevi gören bir uygulamayla başlayabilirken, işi yapmaktan ve net frekansları kendiniz aramaktan asla daha iyi sonuçlar elde edemezsiniz.

Hepsini Yıkın: Bir FM Verici Kullanmalı mısınız?

Sahilde süper araba - günbatımı gökyüzü boşaltmak

marcoventuriniautieri / Getty Images
Bazen yaptığın hiçbir şey işe yaramaz. Gerçek şu ki, büyük bir metropol bölgesinde yaşıyorsanız, radyo kadranı bir FM vericisini etkin bir şekilde kullanmak için çok kalabalık olabilir. Bu durumda, yapabileceğiniz tek şey hepsini yıkmak ve baştan başlamaktır. Özellikle kalabalık bir FM manzarasına sahip bir bölgede yaşıyorsanız, bir FM vericisinin onu kesmeme ihtimali vardır. Önce önceki ipucundaki arama araçlarını deneyin. Tüm FM bandının tıka basa dolu olduğunu söylüyorsa, sadece farklı bir yöne giderek kendinize biraz para ve hayal kırıklığı kazandırabilirsiniz. Bu yönün bir FM modülatörü, yeni bir ana ünite veya bu sinir bozucu radyo istasyonlarının vericinize müdahale etmesini önlemek için anteninizin fiziksel olarak çıkarılması olup olmadığı size kalmış.