Skip to content

Fortnite Lag Nasıl Onarılır

8 de Mayıs de 2021

Oyunda gecikme veya sarsıntı, özellikle de destansı bir savaşın ortasındayken sinir bozucudur. Fortnite. Bu senin için bir sorunsa ve düzeltmek istiyorsan Fortnite gecikip Fortnite’ı nasıl daha iyi çalıştıracağınızı öğrenin, doğru yerdesiniz.

FPS Gecikmesi ve Ağ Gecikmesi

“Gecikme” ile gerçekte ne demek istediğinizi açıklığa kavuşturmak önemlidir. Aslında oyunla ilgili iki tür gecikme vardır. Bunlardan “FPS gecikmesi” ve “ağ gecikmesi” olarak bahsedeceğiz.

 • FPS gecikmesi: Kare hızı, oyununuzun saniyede kare (FPS) olarak ölçülen çalıştığı hızdır. FPS yaşarsınız Bu kare hızı düştüğünde, özellikle de birçok şeyin olduğu çılgın oyun içi savaşlar sırasında gecikme. Tek oyunculu veya çok oyunculu, PC veya konsol, FPS gecikmesi her yere gelebilir.
 • Ağ gecikmesi: Benzer şekilde platformdan bağımsızdır, ancak çok oyunculu deneyimlere özeldir. Ağ gecikmesi, oyun içi takılmalara ve donmalara neden olabilecek yavaşlayan veya kesintiye uğramış bir ağ bağlantısını ifade eder. Ağ gecikmesi için en iyi durum senaryoları bile en azından kontrollerinizin yanıt verme hızını azaltacak ve oyun içi tembel bir hisle sonuçlanacaktır.

Konsol oyuncuları, grafik ayarları kilitli olduğu için FPS gecikmesini azaltmak için pek çok seçeneğe sahip değil. Bu senaryolarda en iyi seçeneğiniz, tüm oyunlarda geliştirilmiş oyun performansı sağlayan PS4 Pro veya Xbox One X’e yükseltmektir. Nintendo Switch sahipleri, oyun içi FPS’yi en üst düzeye çıkarmak için mümkün olduğunda Yerleşik moda geçmelidir.

PC’de Fortnite FPS Gecikmesi Nasıl Onarılır

Platformdan bağımsız seçeneğe geçmeden önce, PC oyuncuları için Fortnite performansını iyileştirmenin kısa bir özetini vereceğiz. Bu ayarların her biri için oyun içi açıklamalar olsa da, önce hangisini düşürüp devre dışı bırakacağınızı ve bunları nasıl ayarlayacağınızı seçmenize yardımcı olacağız.

İnce ayar yapmayı umursamıyorsanız ve sadece mümkün olan en yüksek kare hızını ve mümkün olan en düşük giriş gecikmesini istiyorsanız, devam edin ve yukarıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz ayarları kopyalayın. Aksi takdirde, okumaya devam edin ve bu ayarların her birinde size yol göstereceğiz.

 • Ekran çözünürlüğü: En iyi deneyim için, bunu monitörünüzün desteklediği en yüksek çözünürlükle, diğer bir deyişle monitörünüzün doğal çözünürlüğüyle eşleştirin. Bu, tüm baş üstü ekranı (HUD) öğelerinin ekranınıza ölçeklenmesini ve oyunun olabildiğince net olmasını sağlar. PC’nizin çalışamayacağından endişeleniyorsanız Fortnite En iyi çözünürlüğünüzde, önce 3D Çözünürlüğü ve diğer ayarları yapın.
 • Kare oran limiti: Kare hızınızı monitörünüzün doğal yenileme hızıyla veya onu sınırsız hale getirin. İlki ekran yırtılmasını azaltacak, ikincisi ise giriş gecikmesini azaltacaktır.
 • Kalite: Bunlar, seçeneklerin geri kalanını sizin için otomatik olarak seçen ön ayarlardır ve genellikle bunun gibi gelişmiş ince ayarlamalar için önerilmez.
 • 3D Çözünürlük: 3B çözünürlüğünüz ne kadar yüksek olursa, oyununuz o kadar net görünür, özellikle de oyuncuları veya öğeleri uzaktan görüntülerken. Bu, performans ve görsel kalite üzerinde en yüksek etkiye sahiptir. Bunu son çare olarak azaltın.
 • Görüş mesafesi: Görüş mesafesi, düşman oyuncuların ve eşyaların görüneceği maksimum mesafeyi belirler. Daha düşük ayarlar oyunun oynanışı için bir dezavantajdır, ancak özellikle daha zayıf CPU’lar için performansı artırır. Ayarlanır Epik en iyi sonuçlar için; son çare olarak azaltın.
 • Gölgeler: Gölgeler bir miktar performans pahasına gelir, ancak bir oyuncunun veya nesnenin dünyada nasıl “topraklanmış” göründüğünü büyük ölçüde iyileştirir. Ayarlanır Kapalı en iyi performans için, ancak aksi takdirde kişisel tercihinize göre ayarlayın.
 • Örtüşme Önleme (AA): Bir görüntüdeki “örtüşme” veya “pürüzleri” azaltır. Bu, özellikle 1080p veya daha düşük çözünürlüklerde çalışırken, pikselleşmenin uzaktaki nesneleri seçmeyi zorlaştırabileceği durumlarda kullanışlıdır. 1440p, 1800p ve 4K gibi çözünürlüklerde, daha yüksek piksel yoğunluğu nedeniyle bu ayarın gerekliliği büyük ölçüde azaltılır. Ayarlanır Kapalı özellikle daha yüksek çözünürlüklerde en iyi performans için. Aksi takdirde, kişisel tercihinize göre ayarlayın.
 • Dokular: Oyun içi modeller tipik olarak iki şeyden yapılır. Birincisi, kendi başına tam modelin renksiz bir manken versiyonu gibi görünen modeldir. İkincisi, modeli tamamlamak için tüm renkleri ve ayrıntıları ekleyen dokudur. Doku ayrıntısını azaltmak, özellikle sınırlı Video Belleği (VRAM) olan sistemlerde performansı artıracaktır. Ayarlanır Düşük VRAM ile sınırlı (2 GB veya daha düşük) kartlarda, aksi takdirde kişisel tercihinize göre ayarlayın.
 • Etkileri: Namlu flaşları, patlama dumanı vb. Bunlar daha yüksek ayarlarda daha güzel görünecek ancak oyun içi performans açısından sorunlu olabilir. Bunun nedeni, bu etkilerin birçoğunun birden fazla oyuncuyla yapılan yoğun dövüşlerde aynı anda ortaya çıkması – özellikle bir Battle Royale’de yaygın olan – ve göründüklerinde performansı düşürecek. Ayarlanır Düşük Yoğun dövüşlerde daha tutarlı performans ve daha az FPS gecikme artışları için.
 • Rötuş: Sonradan işleme çoğunlukla aydınlatmayı, renk harmanlamayı ve genel renk canlılığını iyileştirme işlevi görür. Performans üzerinde küçük bir etkisi vardır – kişisel tercihinize göre ayarlayın.
 • V-Sync: V-Sync veya Vertical Sync, ekranın yırtılmasını önlemek için kullanılan bir teknolojidir. Bunu, grafik kartı çıktınızı monitörünüzün yenileme hızıyla senkronize ederek yapar. Ne yazık ki, V-Sync, kare hızınız monitörünüzün yenileme hızının altına düştüğünde ve yine de en iyi senaryolarda giriş gecikmesini artırdığında daha büyük bir FPS kekemesiyle birlikte gelir. Giriş gecikmesini azaltmak için bunu devre dışı bırakın.
 • Hareket bulanıklığı: Hareket Bulanıklığı, görünümünüzü hızlı bir şekilde hareket ettirdiğinizde bulanık bir efekt oluşturur. Bu, özellikle düşük kare hızlarında güzel görünse de, görünürlük ve performans açısından büyük bir maliyete sahiptir. Devre dışı bırak bu.
 • Saniyede … Kare göstermek: Bu gerçek zamanlı bir FPS sayacıdır. Özellikle farklı grafik ayarlarını test ederken sahip olmak harika. etkinleştirme bunu ve oyun içi performansınızdan memnun kalana kadar etkin durumda tutun.

Eşleştirme Bölgesini Düzelt (Tüm Platformlar)

Bu adım oldukça basit. Açık Ayarlar > Oyun ve Eşleştirme Bölgenizin size en yakın olan yere ayarlandığını doğrulayın.

Eşleştirme bölgesini vurgulayan Fortnite: Battle Royale ayarlar menüsünün ekran görüntüsü.

Olarak ayarlayın Oto ve oyun genellikle bunu sizin adınıza halleder, ancak çok fazla hareket ederseniz veya alışılmadık bir ağ yapılandırmanız varsa, manuel ince ayar gerekli olabilir.

Tüm Platformlarda Fortnite Ağ Gecikmesi Nasıl Onarılır

Maalesef işin zor kısmına geldiğimiz yer burası. Oyun içi ayarlarınızı değiştirdiyseniz, ancak yine de ağ gecikmesi yaşıyorsanız, düzeltmek için oyunun dışına çıkmanız gerekecektir. Çevrimiçi çok oyunculu oyunların düzgün çalışması için düşük gecikme süresi gerekir. Kötü yapılandırılmış ağlar, gecikmeyi artırdıkları için bu açıdan özellikle sorunludur. En iyisine sahip olmak için Fortnite deneyim, ağ gecikmenizi mümkün olan herhangi bir şekilde azaltmak istersiniz. İşte bunu oyunun dışında geliştirmenin bazı yolları. Bu aynı zamanda diğer çevrimiçi çok oyunculu oyunlarda gecikmeyi de azaltacaktır.

 1. Bir Ethernet kablosu kullanın. Herhangi bir çevrimiçi oyun deneyimini iyileştirmek için yapabileceğiniz en iyi şey bir Ethernet kablosu kullanmaktır. Wi-Fi yıllar içinde büyük adımlar atmış olsa da, en iyi senaryolarda bile daha yüksek gecikmeye ve daha fazla ağ parazitine meyillidir. En hızlı, en tutarlı oyun deneyimi için bir Ethernet kablosu bir gerekliliktir. En iyi sonuçlar için, en az Kategori 5 Ethernet kablosu alın. Tüm ev konsolları ve PC’lerde kullanmanız için bir Ethernet bağlantı noktası olmalıdır. Birkaç dizüstü bilgisayar atlayabilir, ancak bu senaryolar için USB-Ethernet adaptörleri mevcuttur. Bu senaryolarda USB 3.0 veya daha iyisini seçin. Nintendo Switch kullanıcıları için, Ethernet kabloları yalnızca yuvalanmış modda çalışacak ve bir USB adaptörü gerektirecektir. En iyi performans için, bir USB 3.0 USB-Ethernet adaptörü alın ve yuvanızın arkasındaki USB bağlantı noktasına takın.

 2. Yönlendirici ayarlarınızda Hizmet Kalitesini (QoS) etkinleştirin. QoS, ağdaki belirli paketlere öncelik vermek için kullanılır. Kullanılabilir olduğunda bu ayar, çevrimiçi oyunlar ve VoIP hizmetleri gibi gecikmeye duyarlı uygulamalara öncelik verir. Bu, sınırlı bant genişliğine sahip bağlantılar için harikadır ve akışlı video ve gecikmeye duyarlı olmayan uygulamalar üzerinde genellikle küçük (varsa) etkileri olacaktır.

 3. Arka plan ağ etkinliğini azaltın. QoS bir seçenek değilse veya basitçe çalışmıyorsa, ağdaki genel etkinliği azaltmanın zamanı gelmiştir. Yüksek hızlı indirmeler, torrentler ve video akışı, oyun içi gecikmenizi olumsuz etkileyebilir. Gecikmeyi iyileştirmek için kendi cihazınızda ve mümkünse diğer cihazlarda bunlara bir son verin.

 4. İnternet bağlantınızı yükseltin. Nükleer seçenek, ancak bazen gerekli olan – bağlantınızı yükseltin. Siz oyun oynarken ağı çok sayıda kişi kullanıyorsa ve bu, oyun içi performansınızı etkiliyorsa, ağınız tıkanmıştır ve daha yüksek hızlar deneyiminizi iyileştirecektir. En kötüsünden en iyiye, Uydu, 3G, Çevirmeli, 4G, LTE ve 5G İnternet tabanlı bağlantılar, kablolu geniş bant, DSL veya fiber İnternetten doğal olarak daha düşük olacaktır. Kablolu, DSL veya fiberde olduğunuz sürece, ihtiyacınız olan tek şey bir plan yükseltmesi olmalıdır. Çevirmeli ve kablosuz İnternet seçenekleri, ne yaparsanız yapın, düşük gecikmeli oyunlar için uygun olmayabilir.