Skip to content

Fotoğraf Makinesi Pil Şarj Cihazında Sorun Giderme

6 de Mayıs de 2021

Kameranızın pilini tam şarjlı tutmak, birçok yaygın kamera sorununu önlemenin anahtarlarından biridir. Elektrik, piller ve arızalı pil şarj cihazları veya kırılmış AC adaptörleri ile ilgili sorunlar kısa devre veya yangına neden olabilir. Pil şarj cihazını atmadan önce, güvenli bir şekilde onarmaya çalışın.

Yaroslav Mikheev / Getty Images

Sorunu Teşhis Etmek

Piliniz doğru şekilde şarj olmuyorsa bu, şarj cihazında bir sorun olduğunu gösterebilir, ancak büyük olasılıkla pilin sorun gidermeye ihtiyacı vardır. Sorun şarj cihazıyla ilgiliyse, ünite prize takıldığında yanan bir plastik kokusu kokusu alabilir veya ünitede fiziksel bir sorun görebilirsiniz. Şarj cihazını ilk kez kullandığınızda biraz tuhaf bir koku gelebilir, ancak hızlı bir şekilde dağılmalı ve şarj cihazının sonraki kullanımlarında tekrarlanmamalıdır.

Garip Şarj Sırası

Ünite üzerindeki gösterge lambaları tuhaf davranıyor gibi görünüyorsa, arızalı bir pil şarj cihazı da fark edebilirsiniz. Gösterge lambalarının çeşitli işlevler için nasıl davranması gerektiği, lambaların rengi ve yanıp sönmesi veya sürekli yanması gibi bilgiler için kameranızın kullanıcı kılavuzuna bakın. Arızalı bir pil şarj cihazınız varsa, hemen duvardan çıkarın. Kameranız için pil şarj cihazının veya AC adaptörünün arızalı olabileceğinden şüpheleniyorsanız, pili şarj etmeye veya kameraya takmaya çalışmayın. Riske değmez.

Şarj Cihazının Durumunu İnceleyin

Herhangi bir sorun giderme tekniğini denemeden önce, ünitenin fiziksel durumuna yakından bakın. İçerideki metal kabloları görmenizi sağlayacak şekilde kablolarda çatlak veya delik olmadığından emin olun. Metal temas noktalarında kir veya çizik olup olmadığını kontrol edin. Sert plastik parçalardaki derin çizikler de tehlikeli olabilir. Pakete veya güç kablosuna zarar veren bir şarj cihazı veya AC adaptörü kullanmayın. Böyle bir hasar yangına neden olabilir. Kamera pil şarj cihazları tipik olarak belirli bir pil türü veya pil paketi için tasarlanmıştır. Şarj cihazınızda, bu şarj cihazıyla çalışmak için özel olarak onaylanmamış bir pili şarj etmeye çalışmayın, aksi takdirde bir yangın başlatma veya pili kısa devre yapma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Işıkların Ne Anlama Geldiğini Bilin

Çoğu pil şarj cihazı, pilin şarj seviyesinin durumu hakkında size bilgi vermek için bir dizi ışık veya lamba kullanır. Çoğu kamerada kehribar, sarı veya kırmızı ışık, pilin o anda şarj olduğunu gösterir. Mavi veya yeşil ışık genellikle pilin dolu olduğu anlamına gelir. Yanıp sönen bir ışık bazen bir şarj hatasını gösterir; diğer zamanlarda, hala şarj olan bir bataryayı gösterir. Çeşitli ışık kodlarını öğrenmek için kullanım kılavuzuna bakın. Bazı piller, pil tamamen şarj edilmeden önce şarj işlemi yarıda kesilirse hasar görebilir veya yüzde 100 şarj tutma yeteneklerini kaybedebilir, bu nedenle bir ışık kodunu yanlış yorumlamayın ve şarj işlemini erken durdurmayın.

Aşırı Sıcaklıklardan Kaçının

Pil şarj cihazını aşırı sıcaklıklarda, genellikle donma noktasının altında veya 100 Fahrenheit derecenin üzerinde kullanmayın. (Kesin sıcaklık aralıkları için şarj cihazının kullanıcı kılavuzuna bakın.)

Pilin Soğumasına İzin Verin

Kameranızdaki pili kullandıktan hemen sonra pili doğru şekilde şarj edemezseniz, pilin sıcaklığı şarj cihazının çalışamayacak kadar yüksek olabilir. Şarj etmeye çalışmadan önce pili soğumaya bırakın.

Şarj Et, Sonra Çıkar

Kameranızın pil şarj cihazının ve pilin ömrünü uzatmanın bir yolu, şarj cihazını her zaman takılı bırakmamaktır. Sadece kullanırken bir prize takın. Ünite bir pili şarj etmese bile, biraz güç çekiyor ve bu sürekli güç çekişi, pilin ömrünün yanı sıra ömrünü de kısaltabilir. Pil şarj edildikten sonra ünitenin fişini çekin.