Skip to content

Fotoğrafçılıkta Meta Veriler Nedir?

22 de Mayıs de 2021

Meta veriler, bir görüntünün veya başka bir dosya türünün içine yerleştirilmiş açıklayıcı bilgileri ifade eder. Fotoğrafçılar taşınabilir ve dosyada kalan görüntü bilgilerini eklemenin yollarını aradıkça, bu dijital fotoğraf çağında meta veriler giderek daha önemli hale geliyor. Meta verilerin oluşturulmasının bir yolu, neredeyse tüm dijital fotoğraf makinelerinin fotoğraflarla birlikte depoladığı ekstra bilgilerdir. Bu meta verilere, Exchangeable Image File Format (Değiştirilebilir Görüntü Dosyası Biçimi) anlamına gelen EXIF ​​verileri denir. Çoğu dijital fotoğraf yazılımı EXIF ​​bilgilerini görüntüleyebilir, ancak genellikle bunları düzenleyemezsiniz.

En Yaygın Meta Veri Biçimleri

Dijital bir fotoğraf veya görüntü dosyasına açıklayıcı bilgiler eklemenize izin veren başka meta veri türleri de vardır. Bu meta veriler, fotoğrafın özelliklerini, telif hakkı bilgilerini, bir altyazıyı, jeneriği, anahtar kelimeleri, oluşturulma tarihi ve yerini, kaynak bilgilerini veya özel talimatları içerebilir. Görüntü dosyaları için en sık kullanılan meta veri biçimlerinden ikisi IPTC ve XMP’dir.

  • IPTC Uluslararası Basın Telekomünikasyon Konseyi tarafından 1970’lerde geliştirilen standarttır. Haber kuruluşları arasında bilgi alışverişi için bir standart olarak geliştirilmiştir ve zaman içinde gelişmiştir. 1994 civarında, Adobe Photoshop Dosya Bilgileri formu, kullanıcıların IPTC meta verilerini dijital görüntü dosyalarına eklemelerine ve düzenlemelerine olanak sağladı, bu nedenle bu, stok fotoğraf ajansları ve haber medyası dışındaki diğer yayıncılık işletmeleri tarafından benimsendi.
  • XMP Adobe tarafından 2001 yılında geliştirilen yeni XML tabanlı Genişletilebilir Meta Veri Platformudur. Adobe, eski IPTC başlıklarını yeni XMP çerçevesine dahil etmek için IPTC ile çalıştı ve 2005 yılında XMP spesifikasyonu için IPTC Çekirdek Şeması yayınlandı. XMP, geliştiricilerin üçüncü taraf yazılımlarda spesifikasyonu benimsemesini kolaylaştıran açık kaynaklı, genel bir standarttır. XMP meta verileri birçok dosya türüne eklenebilir, ancak grafik görüntüler için genellikle JPEG ve TIFF dosyalarında saklanır.

Günümüzün fotoğraf düzenleme ve görüntü yönetim yazılımının çoğu, meta verileri dosyalara gömme ve düzenleme yetenekleri sunar ve ayrıca EXIF, IPTC ve XMP dahil olmak üzere her tür meta veri ile çalışan birçok özel yardımcı program vardır. Bazı eski yazılımlar gömülü meta verileri desteklemez ve dosyaları düzenlemek ve kaydetmek için böyle bir program kullanırsanız bu bilgileri kaybetme riskiniz vardır. Bu meta veri standartlarından önce, her görüntü yönetim sistemi, görüntü bilgilerini depolayan özel yöntemlere sahipti, bu da bilgilerin yazılımın dışında mevcut olmadığı anlamına geliyordu. Başka birine bir fotoğraf gönderdiyseniz, açıklayıcı bilgiler onunla birlikte gitmedi. Meta veriler, bilgilerin dosya ile birlikte diğer yazılım, donanım ve son kullanıcılar tarafından anlaşılabilecek bir şekilde taşınmasına izin verir. Dosya formatları arasında da aktarılabilir.

Fotoğraf Paylaşımı ve Meta Veri Korkuları

Son zamanlarda, Facebook gibi sosyal ağlarda fotoğraf paylaşımının artmasıyla birlikte, çevrimiçi olarak paylaşılan fotoğrafların meta verilerine yerleştirilen konum verileri gibi kişisel bilgiler hakkında bazı endişeler ortaya çıktı. Büyük sosyal ağlar konum bilgileri ve GPS koordinatları dahil çoğu meta veriyi kaldırdığından, bu endişeler genellikle temelsizdir.