Skip to content

Fujitsu Teşhis Aracı İncelemesi

10 de Mayıs de 2021

Fujitsu Diagnostic Tool, yalnızca Fujitsu sabit diskleriyle çalışan bir sabit disk test programıdır. Program iki biçimde mevcuttur: biri Windows’tan normal bir program gibi çalışır ve diğeri disketten çalışır, yani sabit sürücünüzde hangi işletim sistemi çalışıyor olursa olsun onu kullanabilirsiniz.

İndir: Bu inceleme, Windows v1.12 ve DOS v7.0 için Fujitsu Tanı Aracıdır. Lütfen incelememiz gereken daha yeni bir sürüm olup olmadığını bize bildirin. Testlerinizden herhangi birinde başarısız olursa, sabit sürücüyü değiştirmeniz gerekebilir.

Fujitsu Tanı Aracı Hakkında Daha Fazla Bilgi

Windows için Fujitsu Tanı Aracı, Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000’de kullanılabilir. DOS sürümü işletim sisteminden bağımsızdır çünkü işletim sistemi dışında çalışır, bu da onu kullanabileceğiniz anlamına gelir. Fujitsu sabit diskleri olan herhangi bir bilgisayar. Fujitsu Diagnostic Tool’un hem DOS hem de Windows sürümü iki test çalıştırabilir:

  • Hızlı test: Bu Hızlı test test yaklaşık üç dakika sürer ve sabit sürücüde rastgele bir okuma testi yapar.
  • Kapsamlı Test: Bir Kapsamlı Test ayrıca rastgele bir okuma testi gerçekleştirir, ancak bir yüzey testi de içerir. Bu test için gereken süre, sabit sürücünün boyutuna göre değişecektir.

Fujitsu Diagnostic Tool, her sürücünün model adını, seri numarasını, ürün yazılımını ve her testin sonucunu gösterir.

Fujitsu Teşhis Aracı Artıları ve Eksileri

Neyse ki, bu sabit disk test cihazının bazı güzel faydaları var:

Artıları:

  • Tüm işletim sistemleriyle çalışır
  • Kullanımı kolay
  • Windows sürümü kurulum gerektirmez (taşınabilir)
  • Her iki versiyon da küçük boyuttadır

Eksileri:

  • Yalnızca Fujitsu sabit diskleriyle çalışır
  • DOS sürümünün grafik kullanıcı arabirimi yoktur

Fujitsu Tanı Aracı üzerine düşünceler

Windows aracının kullanımı kolaydır, çünkü programda neredeyse hiç düğme yoktur ve hiçbiri kafa karıştırıcı veya bulması zor değildir. Fujitsu Diagnostic Tool’un en belirgin dezavantajı, herhangi bir taramayı çalıştırmak için bir Fujitsu sabit sürücünüzün olması gerekliliğidir. Bunu yapmazsanız, yine de disket programına önyükleme yapabilir ve Windows programını çalıştırabilirsiniz, ancak hiçbiri sürücüyü taramanıza izin vermez.

İndir:

Ya Fujitsu Sabit Diskim Yoksa?

Yukarıda söylediğimiz gibi, bu program yalnızca bir Fujitsu sabit diskini tarayabilir. Bu harika olsa da, sahip olduğunuz sabit disk türü buysa, programı yalnızca hiçbir şey taramayacağını bulmak için açarsanız o kadar da iyi değildir. Neyse ki, diğer üreticilerin sabit disklerini taramak için kullanılabilecek birkaç başka ücretsiz sabit disk test aracı vardır. Seagate SeaTools, HDDScan ve Windows Drive Fitness Testi (WinDFT) sadece birkaç örnektir. Birkaç disk bölümleme aracı, sabit sürücülerinizde de temel yüzey testlerini çalıştırabilir ve genellikle sadece Fujitsu sürücülerini değil, çok çeşitli HDD’leri destekler. MiniTool Partition Wizard Free buna bir örnektir.