Skip to content

FXB Dosyası Nedir?

25 de Haziran de 2021

FXB dosya uzantısına sahip bir dosya, genellikle yamalar olarak adlandırılan efekt ön ayarlarını depolamak için VST uyumlu (Virtual Studio Technology) yazılımıyla birlikte kullanılan bir FX Bank dosyasıdır. FXB dosyası bir banka, veya bir VST eklentisine yüklenebilen ön ayar grubu. Tek ön ayar dosyaları .FXP (FX Ön Ayarı) dosyaları olarak kaydedilir.

FXB Dosyası Nasıl Açılır

FXB dosyaları eklentiye özeldir, bu nedenle bir eklenti için yapılmış bir FXB dosyası yalnızca o eklentide çalışır ve farklı bir dosya kendi eklentisinde açılır. Nasıl açılacağına karar vermeden önce ön ayarın hangi eklenti için olduğunu bilmelisiniz. Steinberg Cubase, FXB dosyalarını destekleyen bir programdır. Yazılım ücretsiz değil ancak Windows ve Mac için indirebileceğiniz 30 günlük bir deneme sürümü var. HALion adlı başka bir Steinberg programı da FXB dosyalarını açabilir. Cubase v4.0, VST Preset dosyaları (.VSTPRESET) FXB ve FXP formatlarının yerini aldığından beri, ama yine de bunları Önceki VST Eklentileri Klasör. Seç Ses Çerçevesi düğmesini seçin ve ardından FXB/FXP FXB veya FXP dosyasını yüklemek için. Ableton Live, Cantabile Lite, Acoustica Mixcraft ve IrfanView da FXB dosyalarını açabilir. Dosyanız kesinlikle bir FXB dosyasıysa, ancak yukarıda belirtilen uygulamaların hiçbiri dosyayı açmıyorsa, büyük olasılıkla bir FX Bank dosyası değildir. Metin belgesinin başlığını incelemek için dosyayı ücretsiz bir metin düzenleyiciyle açmayı deneyin. Orada format hakkında bazı yararlı bilgiler bulabilirsiniz. Bir tür ters problemde, FXB dosyalarını açan birden fazla programınızın kurulu olduğunu, ancak bunları varsayılan olarak açacak şekilde yapılandırılmış olanın kullanmak istediğiniz program olmadığını görebilirsiniz. Neyse ki, bunu değiştirmek kolaydır; bunu yapmak için yardım için Windows’ta Dosya İlişkilendirmeleri Nasıl Değiştirilir öğreticimize bakın.

FXB Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Çoğu dosya, ücretsiz bir dosya dönüştürücü kullanılarak yeni bir biçime dönüştürülebilir, ancak FXB dosyaları bir istisnadır. En azından, bu dosyaları destekleyen herhangi bir özel dönüştürücü aracı bulamadık. Ancak, deneyebileceğiniz ve hakkında fazla bilgiye sahip olmadığımız bir şey Wusik VM’dir. FXB’yi FXP’ye dönüştürerek, önceden ayarlanmış dosyaları bir FX Bank dosyasından çıkarabilmelidir. Steinberg Cubase’i kullanarak bir FXB dosyasını daha yeni VSTPRESET formatına dönüştürmek için de kullanabilirsiniz. Program Listesini VST Ön Ayarlarına Dönüştür seçenek. Yeni dosya, programın VST 3 Preset klasörüne kaydedilecektir. Yukarıda listelenen diğer programların da FXB dosyasını yeni bir biçime kaydetmenin bir yolu olması muhtemeldir, hatta belki .VSTPRESET’ten farklı bir şey. Dosyayı o programda açın ve destekleniyorsa, istediğinizi seçin. İhracat veya Farklı kaydet umarız mevcut olan seçenek (genellikle Dosya menüsü) FXB dosyasını başka bir dosya biçiminde kaydetmek için.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Yukarıdaki FXB açıcıları denedikten sonra bu noktada bir FXB dosyasını açamamanızın en olası nedeni, gerçekten bir FXB dosyanızın olmamasıdır. Muhtemelen olan şey, dosya uzantısını yanlış okuyup benzer görünen bir uzantıyla karıştırıyor olmanızdır. Örneğin, Autodesk FBX Interchange formatı, .FBX dosya uzantısını kullanır. korkunç FXB’ye çok benziyor ama aslında ilişkili değiller ve aynı programlarla açılmıyorlar. Gerçekten bir FBX dosyanız varsa, açmak veya düzenlemek için bu sayfada bahsedilen programları kullanamazsınız, bunun yerine bir Autodesk programı kullanmalısınız. Bir FXB dosyası için karıştırabileceğiniz diğer bazı dosya uzantıları FXG (Flash XML Grafikleri veya FX Grafiği), EFX, FDX, XBM ve FOB’u içerebilir.