Skip to content

Gadget’lar Gerçekliği Sanal Gerçekliğe Nasıl Getirir?

22 de Mayıs de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Sanal gerçeklik, gerçek hayata daha çok benziyor, ancak deneyimi bir dizi araçla geliştirebilirsiniz.
  • Gerçek hayattaki makaleyi VR’daki hareketlerinizle senkronize etmenizi sağlayacak klavyeler geliştirme aşamasındadır.
  • Bir VR oyununda deneyimlediğiniz hareketleri çoğaltmayı vaat eden 1.500 doların altındaki bir oyun koltuğu satın alabilirsiniz.
TESLASUIT
Sanal gerçeklik, kullanıcıları yabancı dünyalardan tıbbi simülasyonlara herhangi bir yere taşıyabilir. Ancak, VR gözlükler için artan sayıda donanım aksesuarı eklemek daha da gerçekçi bir deneyim yaratabilir. Yakında bir gün, rahatça sanal gerçeklikte yazıyor olabilirsiniz veya haptik kıyafeti olan bir oyunda mermileri hissedebilirsiniz. Facebook’taki araştırmacılar, yazmak için herhangi bir yüzeye dokunduğunuz sanal bir yüzen klavye üzerinde çalışıyor. Uzmanlar, diğer cihazların kullanıcıları sanal dünyalara daha da yaklaştıracağını söylüyor. VR / AR danışmanlık firması Get Real’in kurucu ortağı Edward Haravon, bir e-posta röportajında ​​”VR tarafından desteklenen daha fazla giriş cihazı, yalnızca VR deneyimlerini daha verimli hale getirecektir,” dedi. “Bu, şu anda 2D masaüstü platformları için ayrılmış görevleri kopyalamak veya oturum açmak kadar basit bir şey için sürtünmeyi azaltmak olsun, bir VR başlığı ne kadar ‘bas ve oynat’ olabilirse, üretkenliklerini artırmak için daha fazla kişi kullanacaktır. ”

Haptic Suit ile Daha Çok Hissedin

VR aksesuar dünyasındaki en sıcak kategorilerden biri, esnek algılama eldivenleri ve hatta tam vücut kıyafetleri gibi giyilebilir ürünleri içerir. Örneğin Teslasuit, scuba wetsuit’e benzeyen ve bir oyunda vurulursanız mermileri “hissetmenize” izin veren bir cihaz üzerinde çalışıyor. El hareketlerini oyunlara ve uygulamalara dönüştürmek için tasarlanmış birçok dokunsal eldiven geliştirilmektedir. “Azınlık Raporu” nda Tom Cruise’u düşünün. VRgluv, VR eğitimi için “force feedback” eldivenlerini piyasaya sürdü. Bu eldivenler oyuncular için pek hazır değil. Yine de şirket, web sitesine göre, kullanıcıların “eğitim senaryolarınızı daha etkili hale getirmek için sanal gerçeklikte doğal olarak ve gerçekçi bir dokunma duygusuyla uygulamalı görevleri gerçekleştirmelerine” izin verdiklerini söylüyor.

Göl kenarındaki bir iskelede oturmuş ayakları suda sanal gerçeklik gözlüğü olan biri.

WestEnd61 / Getty Images
Sanal gerçeklik yazılım şirketi Mursion’un kurucu ortağı ve CTO’su Arjun Nagendran, “Sanal gerçekliğe daldırmayı artırmak için haptik öğeler kullanılabilir (örneğin, sanal bir dünyadaki bir nesnenin ağırlığını veya gerginliğini hissederken onu kavrar),” bir e-posta röportajı. “Üç veya altı derece özgürlük sağlayan el tipi kumandalar kapasitif algılama ekleyebilir ve eller serbest deneyimi için kayışlar da geliştirilmektedir. Bunlar en çok seçim ve etkileşim işlevleri için kullanılır.”

Sizi Daha da Mide Bulandıracak Sandalyeler?

Gerçekten eylemin bir parçası olduğunuzu hissetmek istiyorsanız, bir hareket simülatörü düşünebilirsiniz. 1.490 $ ‘a, Yaw VR’den oynadığınız oyunla senkronize hareket eden bir oyun koltuğu satın alabilirsiniz. Ayrıca, size bir oyun koltuğundan daha fazla hareket aralığı sağladığını iddia eden, VR ile çalışmak üzere tasarlanmış daha çok yumurta şeklindeki bir yatar koltuk olan Feel Three adlı bir Kickstarter projesi de var. Daha pratik bir düzeyde, klavyeler VR deneyiminiz için yararlı bir araç olabilir. Artırılmış gerçeklik firması BUNDLAR’ın kurucu ortağı ve CTO’su Matt Wren, bir e-posta röportajında, “Herhangi bir iyi daktilo size hızlı yazmanın görmekten çok hissetmekle ilgili olduğunu söyleyecektir, ancak bu şu anda sanal klavye ile mümkün değildir,” dedi. . “Avantaj, artık fiziksel bir klavyeye ihtiyaç duyulmamasıdır.”

Dijital sanal klavyeli şeffaf tablet

dolphfyn / Getty Images
Facebook’un sahip olduğu VR şirketi Oculus, geçtiğimiz günlerde kullanıcıların işlerini VR’de yapmalarına olanak tanıyan Infinite Office yazılımını duyurdu. Logitech klavyesi, Oculus ile senkronize edilebilir, böylece kullanıcılar kelimeleri VR’da göründükçe gerçek hayatta yazabilirler. “Nihayetinde, klavyelerin VR alanında izlenen nesneler olması gerekiyor ve bu izleme, klavyenin kendisinde çok az özel bir zeka ile veya hiç özel bir zeka olmadan kulaklıktaki kameralarla gerçekleşebilir – ancak klavyenin LED’lerle görsel olarak sinyal vermesi zarar vermez Jeff Powers, VR şirketi Arcturus Industries’in kurucu ortağı ve CEO’su bir e-posta röportajında ​​söyledi. Powers, şirketinin sanal gerçekliği gerçek dünyayla harmanlamak için çalıştığını söyledi. “Valve ile başlattığımız Room View 3D ile kullanıcının klavyeye ulaşmak gibi şeyleri gerçek dünyayı görmesine nasıl izin verdiğimizi görebilirsiniz” diye ekledi. Elbette, klavyeniz varsa, ayrıca bir kalem de gerekir. Logitech, kalem kullanmanın dokunsal geri bildirimi ile 3 boyutlu çizim yapmanıza olanak tanıyan Ink adlı bir VR kalemi üzerinde çalışıyor. Şimdilik işletmeleri hedefliyor, ancak endüstri gözlemcileri, teknolojinin tüketicilere ulaşmasının sadece bir zaman meselesi olduğunu söylüyor. “VR tarafından desteklenen daha fazla giriş cihazı, yalnızca VR deneyimlerini daha üretken hale getirecektir.”

VR’nin Geleceği Spor Olabilir

Dijital müzik hizmeti Spotify’da erişilebilirlik ürün müdürü Sukriti Chadha, bir e-posta röportajında ​​gelecekte VR aksesuarlarının engelli insanlar için tasarlanmış teknolojiden ipuçları alabileceğini söyledi. Örneğin, iletişim kurmak ve girdi sağlamak için göz izleme, çevredeki kameralar, kalp atış hızı sensörleri, beyin-bilgisayar arayüzleri vb. “Bu sürükleyici deneyimde, bu çeşitli sinyalleri işleyen ortam teknolojisinden ziyade bir fiziksel cihaz kavramı olacak.” Gözlemciler, görme teknolojisi ilerledikçe spor ekipmanına dayalı daha fazla girdi türünün kullanılabilir hale geleceğini söylüyor. Oyun geliştirici ve donanım üreticisi Valo Motion CEO’su Raine Kajastila bir e-posta röportajında ​​”E-Oyunlar ve yarışmalar yeni bir seviyede olacak” dedi. “Hareket yoluyla sağlığı ve zindeliği teşvik ederken, aynı zamanda güvenli bir ortamda, seyahat etmeden dünya çapında rekabet edebileceğiz. Herkesin kendi konumundan herhangi biriyle rekabet edebilmesi için küresel spor yarışmalarımız çok uzun sürmeyecek. . ”

Bir bahçede yerde yatan VR gözlükleri takan bir çocuk.

Westend61 / Getty Images
Yakında VR başlıklarına daha fazla hitap ediyor olabiliriz. Haravon, VR kulaklıkları için en önemli giriş gelişmelerinin, cep telefonlarımızda alıştığımıza benzer şekilde, sesten metne (VTT) geleceğini söyledi. “Birçok yazılım platformu şu anda bazı VTT’yi destekliyor ve teknolojinin yalnızca önümüzdeki aylarda VR kulaklıkları kullanıcı kazandıkça gelişmesini bekliyorum,” diye ekledi. “Çok oyunculu ortamlarda VTT’nin nasıl yönetileceği konusu hala var (yani, metne hangi sesi kaydedeceğimizi nasıl biliyoruz), ancak teknolojiyi ilerletmek için yakın gelecekte bunun bir noktada ele alınmasını bekliyorum. ” Sanal gerçeklik, bu yıl Oculus’tan yeni bir başlık ve birçok yeni oyunla anını yaşıyor. Belki de şimdi sanal maceralarınızı biraz daha gerçek hale getirmek için o hareket simülatörü koltuğunu satın almanın tam zamanı.