Skip to content

Galyum Nitrür Sıkıcı Şarj Cihazlarını Yeniden Serinletti

27 de Nisan de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • GaN, namı diğer galyum nitrür, şarj cihazlarının daha serin çalışmasını sağlar.
  • Soğutucu gadget’lar çok daha küçük yapılabilir.
  • GaN, yeni tür şarj cihazlarını mümkün kılıyor.

Galyum nitrür (GaN) şarj cihazları, küçük boyutları sayesinde gadget çantaları ve masaüstlerini devraldı, ancak küçük olmaları sadece bir numara. İlk başta GaN, daha küçük şarj cihazları anlamına geliyordu, ancak şimdi işler ilginçleşiyor – neredeyse tamamen çünkü GaN tabanlı cihazlar silikon bileşenlere sahip olanlardan daha az ısı üretiyor. Örneğin, bir kutu aynı anda birkaç susamış cihazı sulayabilir ve ayrıca, yanınızda taşıması kolay Anker’s pancake şarj cihazı gibi ilginç şekiller elde ediyoruz. GaN neden bu kadar faydalı? Telefon yönetim yazılımı şirketi Mobitrix’in kurucusu Jonathan Tian, ​​Lifewire’a e-posta yoluyla “GaN, çok hızlı bir oranda geçiş yapan ve elektriğin çok yüksek bir oranda iletilmesine izin veren transistörlerden oluşuyor” dedi. “Bu, kaybedilen gücü azaltır [to heat]bu nedenle diğer şarj cihazlarına kıyasla yüksek güç sağlar.”

GaN ve Silikon

Galyum nitrür, örneğin LED’lerde 1990’lardan beri kullanılmaktadır. Son zamanlarda, şarj cihazlarında devrim yarattı. Nedeni basit: Silikon, ısı ve elektrik aktarımı açısından boyut sınırına ulaştı. İşler çok ısınmadan daha fazla küçültemezsiniz. GaN ise daha iyi iletir ve daha soğuk kalır. Bu, daha küçük, daha soğuk çalışan şarj cihazları ve ilgili öğelere izin verir. Farkı görmenin en iyi yolu, GaN dizüstü bilgisayar şarj cihazının yanına bir silikon telefon şarj cihazı koymaktır. GaN şarj cihazı biraz daha büyüktür ve tipik bir telefon şarj cihazı (iPhone kutusunda gelen gibi) yalnızca 5 Watt’ı yönetirken, GaN sürümü (örneğin Anker’in Nano II’si) 35-45 Watt’tan güç verebilir. . Apple’ın MacBook Air’i veya Dell’in XPS’si gibi ince bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, bilgisayarı sevebilir, ancak yanında taşımanız gereken hantal tuğladan nefret edebilirsiniz. GaN’in harikaları ve USB-C ile çalışan dizüstü bilgisayarlar sayesinde, artık bir bilgisayara, geçmiş yılların telefon şarj cihazlarının boyutunda bir şeyden güç sağlayabilirsiniz.

Çift Bağlantı Noktası

Bir şarj cihazını küçülttüğünüzde, diğer kullanımları düşünmeye başlayabilirsiniz. Favorilerimden biri güçlü çoklu şarj cihazı. Bir adet 45W USB bağlantı noktasına ve 20W’ı paylaşan üç adet USB A bağlantı noktasına sahip düz, dört bağlantı noktalı bir şarj cihazı olan Anker’s PowerPort Atom III Slim kullanıyorum. Bir çantanın, dizüstü bilgisayar çantasının veya pantolonunuzun cebine sığabileceği için seyahat için mükemmeldir, ancak bir masanın altına cırt cırt yapıştırmak için de harikadır. 45 Watt, bir MacBook Pro’yu tam eğimde kullanırken şarj etmek için yeterli değildir, ancak film izlerken şarj eder ve USB-C bağlantı noktası yeni USB-C MagSafe kablolarıyla harika çalışır. Ya da silikon bazlı bir şarj cihazı büyüklüğünde bir kasa alarak ve bazı saçma sapan güçlü bağlantı noktalarına yerleştirerek farklı bir yöne gidebilirsiniz. Satechi’nin en son teklifi, dört adet USB-C bağlantı noktasına sahip 165 W’lık bir şarj cihazıdır. Bir bağlantı noktası için maksimum 100 W’tır, ancak dört aygıtı tam hızda, hiç terlemeden mutlu bir şekilde şarj edebilir ve kullanabilirsiniz. 120 $, ancak bu, markalı bir dizüstü bilgisayar şarj cihazından çok daha fazlası değil ve çok daha kullanışlı.

Uzun ömürlü

GaN şarj cihazları daha soğuk çalıştığından, muhtemelen daha uzun süre dayanabilirler. Lifewire’a e-posta yoluyla e-posta yoluyla “GaN şarj cihazları bir çamaşır yıkama faydaları listesi sağlar. Bunlardan biri, gücü verimli bir şekilde aktarmaları ve ısıyı minimumda tutmalarıdır,” dedi. “Bu, GaN şarj cihazlarının, GaN olmayan şarj cihazları durduktan sonra bile uzun süre çalışmaya devam ettiği anlamına gelir – geçmişte bir veya iki yıl önce yapılmış olanlar bile. Bu daha uzun ömür, daha fazla cihazı şarj etmenize ve daha güçlü bir şarj almanıza olanak tanır.”

Bir Anker Galyum Nitrür şarj portu.

Şimdiye kadar, GaN ürünleri USB şarj pazarında büyük ölçüde devrim yarattı, ancak daha fazlası da olabilirdi. Doğrudan duvara takılan cihazlar da fayda sağlayabilir. Bu cihazların (müzik stüdyosu mikserleri, TV’ler, amplifikatörler vb.) 120 veya 240 voltluk gücü çalıştırmak için ihtiyaç duydukları her şeye dönüştürürken ısı üreten dahili güç kaynakları vardır. Bu ısı, diğer bileşenleri erken yaşlandırabilir, bu nedenle bunlar genellikle harici bir güç tuğlası kullanır. GaN, daha az ısı ile dahili güç kaynakları sağlayarak bu sorunları çözebilir. MiniLED ekranlara veya yeni telefon kamerası özelliklerine kıyasla özellikle heyecan verici bir gelişme değil, ancak GaN, deneyiminizi ince ve önemli şekillerde geliştirir; bu da takdir etmek için biraz zaman ayırmaya değer.