Skip to content

Game Center Neydi ve Ne Oldu?

11 de Nisan de 2021

Apple’ın iOS’u, önde gelen bir mobil video oyun platformudur. İPhone ve iOS için sunulan oyunlar eğlenceli, ancak oyuncular ve geliştiriciler, arkadaşlarla internet üzerinden kafa kafaya oynandığında oyunların daha da iyi olduğunu öğrendi. Apple’ın Game Center devreye girdiği yer burası. Game Center uygulaması iOS 4.1’de tanıtıldı. Apple, uygulamayı iOS 10’da durdurdu ve bazı özelliklerini iOS’a taşıdı.

Game Center nedir?

Game Center, karşı oynayacak kişileri bulmak için kullanabileceğiniz, oyuna özgü bir dizi özelliktir. İstatistiklerinizi ve başarılarınızı diğer oyuncularla da karşılaştırabilirsiniz. Game Center’ı edinmek, iOS 10’a kadar ancak dahil olmayan iOS 4.1 veya sonraki bir sürümünü gerektirir. İOS 10’dan daha eski bir şeyi çalıştıran cihazda Game Center olabilir. Ayrıca bir Game Center hesabı oluşturmak için bir Apple Kimliğine de ihtiyacınız var. Game Center, iOS’un bu sürümlerinde yerleşik olduğundan, uyumlu oyunlardan başka bir şey indirmenize gerek yoktur. Game Center, Apple TV’de ve bazı macOS sürümlerinde de çalışır.

İOS 10 ve Üstündeki Game Center’a Ne Oldu?

Game Center, tanıtım sırasında bağımsız bir uygulamaydı. Apple, Game Center uygulamasını durdurduğunda bu yaklaşım iOS 10 ile değişti. Apple, uygulamanın yerine bazı Game Center özelliklerini iOS’un bir parçası yaptı. Kullanıcıların yararlanabileceği Game Center özellikleri şunları içerir:

 • Liderler
 • Diğer oyunculara meydan okumalar
 • Oyun içi başarılar
 • Başarıları paylaşma
 • Oyun kaydı

Artık mevcut olmayan önceki Game Center özellikleri şunları içerir:

 • Durum
 • Profil resmi
 • Arkadaş ekleme yeteneği
 • Arkadaşların oyunlarını ve istatistiklerini görme yeteneği

Game Center’ı desteklemek için uygulama geliştiricilerine güvenmek, bu özelliklerin kullanımını zorlaştırır. Geliştiriciler, tüm Game Center özelliklerini veya bazılarını destekleyebilir veya hiçbirini desteklemeyebilir. Game Center ile tutarlı bir deneyim yoktur ve indirmeden önce bir oyunla birlikte hangi özelliklerin (varsa) geldiğini bilmek zordur.

Game Center Hesabınızı Yönetin

Game Center, iTunes Store veya App Store’dan satın almak için kullandığınız Apple Kimliğini kullanır. İsterseniz yeni bir hesap oluşturun, ancak gerekli değildir. Game Center artık bir uygulama olarak mevcut olmasa da, Game Center hesabınızın bazı yönlerini yönetebilirsiniz:

 1. İPhone Ana ekranında, simgesine dokunun. Ayarlar.

 2. Seçiniz Oyun Merkezi.

 3. Açın Oyun Merkezi geçiş anahtarı.

 4. Açın Yakındaki Oyuncular Yakındaki oyuncularla kafa kafaya oyunlar oynamak için geçiş anahtarı. Başka bir oyuncuyla oynamak için Game Center uyumlu bir oyuna sahip olmanız ve Wi-Fi veya Bluetooth’a bağlı olmanız gerekir.

 5. İçinde Oyun Merkezi Profili bölümünde profilinizi açmak için adınıza dokunun. Bu ad, sizi oyunlara davet eden diğer oyunculara nasıl tanımlandığınızı gösterir.

 6. Profil ekranında, simgesine dokunun. Takma ad alanına yeni bir ad veya takma ad yazın.

 7. Dokunmak Bitti.

İOS 10 ve sonraki sürümlerde Game Center’da yapılan bir değişiklik, bireysel arkadaşların iPhone’daki Game Center ağınıza eklenememesi veya silinememesidir. Tek seçenek, sahip olduğunuz her Game Center arkadaşınızı kaldırmaktır. Arkadaş eklemenin bir yolu olmadığından, yapmadan önce istediğinin bu olduğundan emin ol. Arkadaşları çıkarmak için Game Center ekranına gidin, simgesine dokunun. Arkadaşlar, ardından seçin Hepsini kaldır.

Game Center Uyumlu Oyunlar Nasıl Edinilir

Game Center uyumlu oyunları bulmak eskiden basitti: Bunları Game Center uygulamasında tarayabilir veya arayabilirsiniz. Ayrıca App Store’da bir Game Center simgesiyle açıkça etiketlenmişlerdi. Şimdi, oyunlar bu özellikleri destekledikleri herhangi bir yerde açıkça belirtmiyor. Onları bulmak deneme yanılmadır. App Store’da şunu arayın: oyun Merkezi Bazı Game Center özelliklerini sunan uyumlu oyunları bulmak için.

Bir Uygulamanın Game Center’ı Destekleyip Desteklemediğini Nasıl Anlarsınız?

Game Center’ı destekleyen bir oyun başlattığınızda, Game Center simgesiyle (birbirine kenetlenen dört renkli küre) ekranın üstünden küçük bir mesaj kayar. Mesaj diyor ki Tekrar hoşgeldiniz ve Game Center kullanıcı adınızı gösterir. Bu mesajı görürseniz, uygulama bazı Game Center özelliklerini desteklemektedir.

Çok Oyunculu Oyunlar ve Zorluklar

Game Center’ı destekleyen oyunların tümü, tüm özelliklerini sunmadığından, bu özellikleri kullanma talimatları eksik veya tutarsızdır. Farklı oyunlar özellikleri farklı şekilde uygular, bu nedenle onları bulmanın ve kullanmanın tek bir yolu yoktur. Birçok oyun, çok oyunculu oyunları, bire bir eşleşmeleri ve zorlukları destekler. Mücadelelerde, Game Center arkadaşlarınızı bir oyundaki puanlarınızı veya başarılarınızı geçmeye davet edersiniz. Bu özellikleri bulmak her oyunda farklıdır, ancak göz atmak için iyi yerler, liderlik tablosunda ve bir Zorluklar sekmesi.

İstatistiklerinizi Görüntüleyin

Birçok Game Center uyumlu oyun, başarılarınızı ve ödüllerinizi izler. Bu istatistikleri görüntülemek için uygulamanın skor tablosunu veya başarılar bölümünü bulun. Bir taç, kupa veya etiketli bir düğme gibi kazanma veya istatistiklerle ilişkili bir simge ile gösterilir. Oyun Merkezi seçenekler menüsünde veya istatistikler ve hedefler menülerinde. Bu bölümü oyunda bulduktan sonra, aşağıdakiler dahil başka seçenekler olabilir:

 • Başarılar: Bunlar oyun içi başarılarınızdır. Her oyunun belirli hedefler veya görevler için farklı bir dizi başarıları vardır. Burada izleniyorlar.
 • Liderler: Bu, Game Center arkadaşlarınıza ve oyunun tüm oyuncularına kıyasla çeşitli kriterlere göre sıralamanızı gösterir.

Game Center’da Ekran Kayıtlarını Yapın

IOS 10, Game Center’ı önemli ölçüde değiştirdi, ancak bir fayda sağladı: oyunu başkalarıyla paylaşmak için kaydetme yeteneği. İOS 10 ve sonraki sürümlerde, oyun geliştiricilerinin bu özelliği özellikle uygulaması gerekir. İOS 11 ve sonraki sürümlerde ekran kaydı, iOS’un yerleşik bir özelliğidir. Yerleşik işlevselliğe sahip oyunlar için bile süreç değişir. Ekran kaydı yapmak için:

 1. Simgesine dokunun. kamera simge veya kayıt buton. Özellikler farklı oyunlarda farklı olabilir.

 2. Kamera veya kayıt penceresinde Kayıt Ekranı.

 3. Kaydı bitirdiğinizde, simgesine dokunun. Dur.

Game Center’ı Kısıtlayın veya Devre Dışı Bırakın

Çocuklarının yabancılarla çevrimiçi etkileşim kurmasından endişe duyan ebeveynler, çok oyunculu ve arkadaş özelliklerini kapatmak için Game Center ebeveyn kısıtlamalarını kullanabilir. Bu özellik, çocukların istatistikleri ve başarıları takip etmesine izin verir, ancak onları istenmeyen veya uygun olmayan kişilerden izole eder. Game Center artık bağımsız bir uygulama olmadığı için onu veya özelliklerini silemezsiniz. Bu özelliklerin mevcut olmasını istemiyorsanız, ebeveyn kısıtlamalarını ayarlayın.