Skip to content

Geçici veya Kendi Kendini Yok Eden Mesajlaşma Nasıl Çalışır?

19 de Haziran de 2021

olarak da bilinen kendi kendini imha eden mesajlaşma geçici mesajlaşma, metin ve fotoğraflar için mürekkep kayboluyor. Tüm mesajlar bilerek kısa ömürlüdür. Mesajlaşma sistemi, mesaj tüketildikten dakikalar veya saniyeler sonra içeriği otomatik olarak siler. Bu silme, alıcının cihazında, gönderenin cihazında ve sistem sunucularında gerçekleşir. Görüşmenin kalıcı bir kaydı tutulmaz.

İnsanlar Neden Kendi Kendini Yok Eden Mesajlaşmayı Kullanıyor?

Kullanıcılar genellikle çevrimiçi içerikleri üzerinde çok az kontrole sahip olduklarından, kısa ömürlü mesajlaşma, bir gizlilik gizleme biçimi olarak çekicidir. Bir Facebook beslemesi veya Instagram paylaşımı on yıllardır çevrimiçi olarak yaşarken, size ve alıcıya özel mesajlar gönderebilirsiniz. Snapchat özellikle popüler çünkü kullanıcıların, yaygın kopyaların gelecekte onları utandıracağından korkmadan birbirlerine fotoğraf ve video göndermesini destekliyor.

Dan Burn-Forti / Getty Images
Tweenger’lar, kendi kendini imha eden mesajlaşmanın büyük uygulayıcılarıdır. Doğaları gereği keşfedici ve yüksek teknolojiye sahipler ve kısa ömürlü mesajlar ve fotoğraflar, kendilerini ifade etme ve kişisel keşif biçimi olarak onlara cazip geliyor. Yetişkinler ve yaşlılar, bazen ara doldurucularla aynı nedenlerle geçici mesajları da kullanırlar.

Neden Kendi Kendini Yok Eden Mesajları Kullanmak İstiyorum?

Bunun en büyük nedeni kişisel mahremiyettir. Dünyanın, arkadaşlarınızla ve sevdiklerinizle paylaştıklarınızın yayınlanan kopyalarını almasına gerek yok. Geçici mesajlaşma, içeriğin yaygın dağılımına karşı koruma sağlar. Yetişkinlerin geçici mesajlaşma ve fotoğraf paylaşımını kullanmasının birçok yasal nedeni vardır. Örneğin, eğlence amaçlı esrar veya anabolik steroidler gibi yasa dışı maddeler veya kaçak mal satın almak. Wickr veya Cyber ​​Dust kullanmak, meraklı gözlerin keşfetmesini önlerken bir tedarik kaynağıyla iletişimde kalmanın bir yoludur.

Üzerinde soru işareti olan bir zarf

Fotodisk / Getty Images
Başka bir örnek, istismarcı bir ilişkiden ayrılmaya çalışan hırpalanmış bir eştir. İstismarcı düzenli olarak eşinin cep telefonuna veya dizüstü bilgisayarına göz atarsa, kısa ömürlü mesajlaşma eşin destekçileriyle iletişim kurmasına yardımcı olurken, cihazları tarafından ifşa edilme riskini azaltır. Bir muhbir, çalıştığı yerle ilgili etik suistimalleri bildirmek istiyorsa, ihbarcı çevrimiçi alışkanlıklarının gözlemlendiğinden korkuyorsa, Wickr ve Cyber ​​Dust kullanmak, haber gazetecileri ve kolluk kuvvetleriyle koordinasyon sağlamanın akıllı yollarıdır. Gizli bir komitenin veya özel birliğin üyeleri, uygunsuz davranan bir üyeyi disipline etmek veya bir halkla ilişkiler yasal kriziyle uğraşmak gibi hassas dahili konular hakkında birbirleriyle iletişim kurmak isteyebilir. Kendi kendini imha eden mesajlar, meslektaşlarla koordineli bir şekilde çalışırken grup üyeleri aleyhine suçlayıcı delillerin getirilmesi olasılığını azaltacaktır. Dağınık ayrılıklar ve boşanmalar, kendi kendini imha eden mesajlaşmayı kullanmak için mükemmel bir zamandır. Bu hararetli ve duygusal olarak yüklü zaman boyunca, yasal işlemlerde kullanılabilecek sert bir metin mesajı veya düşmanca sesli mesaj göndermek kolaydır. Bu zamanlarda, mesajları kendi kendini imha etmeyi önceden planlayın, o zaman avukatların size karşı kullanmak için mühimmatı olmayacak. Belki birisi beyaz yakalı suçlar veya diğer iddialar için kolluk kuvvetleri tarafından soruşturuluyor. Metin mesajlarını kendi kendini imha etmek, onlara karşı ne kadar suçlayıcı kanıt istiflenebileceğini azaltmak için akıllıca bir şey olacaktır. Bazen meraklı kız arkadaşlar, meraklı erkek arkadaşlar veya aşırı kontrol eden ebeveynler düzenli olarak bilgisayar cihazlarını gözetler. Metin mesajlarını otomatik olarak yok etmek, bu kişilerin okumamaları gereken mesajları okumalarını engellemek için akıllıca bir hareket olabilir. Son olarak ve en önemlisi, saklayacak hiçbir şeyiniz olmasa da mahremiyet hepimizin hakkıdır ve siz de bu hakkı kullanmak istiyorsunuz.

O nasıl çalışır?

Metin mesajlarını ve multimedya eklerini gönderme, şifreleme, alma ve yok etme ile ilgili birden çok teknoloji vardır.

  • Şifreleme, göndericiden alıcıya iletilen bir mesajın gizlice dinlemesini engeller.
  • Güçlü parola duvarları, alıcılardan geçici iletileri görmeden önce düzenli olarak kimliklerini doğrulamalarını ister.

Ana sunucular da dahil olmak üzere, bir mesajın geçtiği makinelerdeki her kopyanın silinmesini içerdiğinden, silme işlemi karmaşık olabilir. Android’deki bazı kısa ömürlü araçlar, alıcının mesajın ekran görüntülerini almasını engellemek için fazladan bir adım atar.

Bir mektubu parçalayan kadın

Resim Kaynağı / Getty Images
2015’ten önce Snapchat, alıcının bir mesajı görüntülerken parmağını ekranda tutması gibi ilginç bir gerekliliğe de sahipti. Bu, ekran görüntülerinin kullanımını caydırmak içindi. Snapchat o zamandan beri bu özelliği kaldırdı. Bu özellik, her mesajı satır satır görüntülemek için parmağınızı sürüklemenizi gerektiren Confide uygulamasında kullanılabilir.

Mesajlarımın Yok Edildiğine Güvenebilir miyim?

Hiçbir şey asla mükemmel değildir. Metin mesajları ve fotoğraf ekleri durumunda, alıcının kendi kendini imha eden bir mesajı görüntülerken ekranın harici bir kopyasını almaya hazır bir kameraya sahip olmasını hiçbir şey engelleyemez. Ayrıca, servis sağlayıcı tüm metin kopyalarını yok ettiğini iddia ettiğinde, bunu %100 kesin olarak nasıl bilebilirsiniz? Belki de hizmet sağlayıcı, kolluk kuvvetleri tarafından bir soruşturmanın parçası olarak belirli mesajları kaydetmeye mecbur bırakılmıştır.

Kağıt uçakta yangın çıktı

Burton / Getty Resimleri
Geçici mesajlaşma, onsuz sahip olacağınızdan daha fazla gizlilik sağlar. Gelen bir mesajı görüntülemenin geçici doğası, öfkeyle gönderilen bir metnin veya şehvetli bir anda gönderilen bir fotoğrafın daha sonra utanmaya neden olma ihtimalini ortadan kaldırır. Alıcı, kötü sebeplerden dolayı bir mesaj kaydetmeye motive olmadıkça, kendi kendini imha eden bir mesajlaşma aracı kullanmak size %100’e yakın bir mahremiyet sağlayacaktır. Gizliliğin garanti edilemediği bir dünyada, mümkün olduğu kadar çok gizleme katmanı eklemek mantıklıdır ve kendi kendini imha eden mesajlaşma, utanç ve suçlamalara maruz kalmayı azaltır.

Kullanabileceğim Popüler Kendi Kendini Yok Etme Mesajlaşma Araçları Nelerdir?

Tahmini 150 milyon kullanıcı Snapchat aracılığıyla her gün kısa ömürlü videolar ve metinler gönderiyor. Snapchat, kolaylık sağlamak için birçok kaygan özellik ile eğlenceli bir kullanıcı deneyimi sunar. Ayrıca, saldırıya uğramak ve fotoğrafları sunucularından gerçekten silmemekle suçlanmak da dahil olmak üzere, yıllar boyunca tartışmalardan payını aldı.

Yanan kağıt diyor "Bir sırrım var..."

Çalışmalarımı sizinle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum / Getty Images
Confide mükemmel bir kendi kendini imha eden mesajlaşma uygulamasıdır. Ekran görüntülerini engelleyen ilginç bir özelliği var. Mesajı satır satır ortaya çıkarmak için parmağınızı sürüklemelisiniz. Bu, bir video veya ekran kaydını engellemese de, bu özellik, bir mesajın kopyalanmasına karşı bir güvenlik katmanı ekler. Facebook Messenger artık özel şifreleme yoluyla gizliliği koruyan bir Gizli Konuşma özelliği sunuyor. Bu, FB için hala yeni bir teknolojidir, bu nedenle bu özelliği hassas mesajlaşma içeriği için kullanmak istediğinize karar verirseniz dikkatli olun. Wickr, kullanıcılara otomatik yok etme aralıklarının ne kadar uzun olması gerektiğini belirleme gücü veren bir California servis sağlayıcısıdır. Privnote, sizi cihazınıza bir uygulama yüklemek ve yönetmek zorunda kalmadan kurtaran web tabanlı bir araçtır. Digify, Gmail için bir ek silgisidir. Wickr veya Snapchat kadar gizleme değil, ancak ara sıra hassas belgeleri e-posta yoluyla göndermeniz gerektiğinde yardımcı olabilir.

En İyi Kendi Kendini Yok Eden Mesajlaşma Uygulaması Hangisi?

Geçici mesajlaşmayı denemek istiyorsanız, önce Wickr’i deneyin. Wickr, milyonlarca kullanıcının güvenini ve saygısını kazandı ve sistemlerinde güvenlik açıklarını bulabilen bilgisayar korsanları için bir ödül programı yürütüyor. Electronic Frontier Foundation ayrıca Wickr’e Secure Messaging Scorecard’larında mükemmel bir puan verdi.

Wickr web sitesinin ekran görüntüsü

hasır
Confide, gizliliğin genel güvenilirliği için önerdiğimiz ikinci mesajlaşma uygulaması iken, diğer seçeneklerin hepsinin sorunları var ve sürekli gelişiyor.