Skip to content

Geleneksel Bisikletler Yüksek Teknoloji Geliştirmelerine Sahiptir

20 de Haziran de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • Pedallı bisikletler, e-bisikletlerden ipuçları alıyor ve yüksek teknoloji ürünü araçları benimsiyor.
  • Cannondale’in en yeni motosikleti, arabaların ne zaman yaklaştığını gösteren bir radara sahip.
  • Bazı yeni bisikletler, bir kolu itme ihtiyacını ortadan kaldıran kablosuz elektronik vites değiştirme sunar.

Geleneksel, pedalla çalışan bisikletçiler, sürüşü daha güvenli ve kolay hale getirmeyi amaçlayan yeni bir alet yelpazesine sahip oldukları için yüksek teknolojiye giden sadece e-bisikletler değil. Cannondale kısa süre önce en yeni Synapse dayanıklılık yol bisikletlerini piyasaya sürdü, arkaya bakan bir radar, bir araba yaklaştıkça artan yoğunlukta yanıp sönebilen ön ve arka ışıklar ve yaklaşan araçları gösteren bir gidon monteli monitör.

Bisiklet üreticisi Blacksmith Cycle’ın genel müdürü Mike Yakubowicz, hayateli’a bir e-posta röportajında ​​”İleri teknoloji bisikletler daha verimli, aerodinamik, konforlu ve hatta üretim açısından daha ucuz olabilir, bu da sürücü için daha az pahalı anlamına gelir” dedi. . “Daha temel bir anlamda, etrafımızdaki her şey son derece teknoloji odaklı: AR, dijital entegrasyon ve hatta daha bağlantılı bir ekosistem ve bu teknolojilerin çoğu sonunda bir sürücünün bisiklet deneyimine fayda sağlayabilir.”

Farkında Olmak

Cannondale’in yeni serisi, bir bisikletten çok lüks bir arabada evdeymiş gibi görünebilecek yüksek teknoloji ürünü ürünlere dayanıyor. Yeni Synapse Carbon, Cannondale’in SmartSense teknolojisi olarak adlandırdığı, sürücü, bisiklet ve çevre ile aktif olarak iletişim kuran ve tek bir pille çalışan bir ışık ve radar sistemi içeriyor.

SmartSense, tek bir sistem olarak birlikte çalışır, ancak dört farklı öğeden oluşur: arkaya bakan radar, akıllı ışıklar, bir pil ve tüm sistemi etkinleştiren bir tekerlek sensörü. Hepsi Cannondale uygulaması tarafından yapılandırılabilir. Radar, arkadan yaklaşan trafiği sürekli olarak tarar ve hem uygulamada hem de bisikletle birlikte gelen Varia LED ekran ünitesinde veya uyumlu bir ana ünitede sesli ve görsel uyarılar aracılığıyla hız, mesafe ve araçların sayısını bildirebilir.

Cannondale Global kıdemli ürün direktörü David Devine bir haber bülteninde, “SmartSense, deneyimli sürücüler için yol sürüşünü daha keyifli, yeni biniciler için daha davetkar ve herkes için daha uygun hale getirmek için tasarlandı.” Dedi. “SmartSense’i tamamlamak için, son derece ünlü Cannondale Synapse’i öncekilerden daha çok yönlü olacak şekilde yeniden tasarladık. Bu iki ürünü eşleştirmenin sonucu, sürücü, bisiklet ve yol arasında kusursuz bir ilişkidir.

Gadget’lar

En son teknolojiye sahip bisikletler, kas gücü kadar teknolojiyle de destekleniyor. Yakubowicz, “Formula 1 ve askeri düzeydeki kullanımlarla karşılaştırıldığında bile bisiklet endüstrisinde çok fazla teknoloji var.” Dedi. Örneğin, Shimano’nun Dual Integrated Intelligence Di2 ve SRAM’ın eTap AXS’i gibi bazı yeni bisikletler kablosuz elektronik vites değiştirme sunar. Bu sistemler, bir bisikletteki vitesleri manuel olarak değiştirmenize izin veren eski kolları ortadan kaldırır. Bunun yerine Di2, bir düğmeye basarak geçiş yapmak için bilgi işlem gücünü ve kablosuz teknolojiyi kullanır. Shimano, web sitesinde “En aşırı koşullarda bile vites değiştirme hassas ve kontrollüdür” diye yazıyor. “Ağır yük altında bile tırmanırken veya hızlanırken vites değiştirebilirsiniz.”

Akıllı pedallı bisiklet üzerinde çalışan bir ekip.

Biniciler ayrıca Garmin’in 3S modeli gibi pedal tabanlı güç ölçerleri kurmak için yarışıyorlar. Sayaçlar, sürücünün pedala bir alet koyarak ve anında geri bildirim veren bir bisiklet bilgisayarı ile kablosuz olarak iletişim kurarak ürettiği güç miktarını ölçer.

Ve bisiklet çerçeveleri, eski kaynaklı çelik veya alüminyum modellerinden bu yana çok yol kat etti. Yakubowicz, üst düzey bisikletlerin havayı daha az rüzgar direnciyle kesen çerçeveler yapmak için 3D Fitting teknolojisini ve aerodinamik analizini kullandığını belirtti. Karbon fiber mühendisliği ve üretimindeki ilerlemeler de karbon fiber bisikletleri her zamankinden daha uygun fiyatlı ve güçlü hale getirdi.

Uzmanlar, gelecekteki teknolojik gelişmelerin otomotiv dünyasından ipuçları alacağını söylüyor. Örneğin, otomobil üreticisi BMW tarafından yakın zamanda piyasaya sürülen türden renk değiştiren boya, sürüşünüzü kişiselleştirmeyi çok daha kolay hale getirebilir. “Üretim tarafında, eklemeli üretim (3D-baskı), sürdürülebilirlik ve karbon nötrlüğüne devam eden vurgu ve yerli üretim açısından off-shoring, yakın gelecekte bisikletlerin nasıl ve nerede yapıldığı konusunda değişen bir manzara görecek. ,” dedi Yakubowicz.