Skip to content

Geniş Bant İnternet Hızlarını Anlama

10 de Nisan de 2021

Geniş banda fiziksel erişim, internete erişim sağlamadaki en önemli faktördür. Bununla birlikte, geniş bant farklı teknolojiler kullanılarak sağlanır ve teknoloji türü, bilgisayarınıza sağlanan hız aralığını belirler. Diğer faktörler bir bağlantının hızını belirler ve tümü bilgilere ne kadar hızlı eriştiğinizi, dosya indirdiğinizi veya e-posta mesajlarını ne kadar hızlı aldığınızı etkiler.

Hız Kaliteye Eşittir

Jill Ferry Fotoğrafçılık / Getty Images
Bağlantınızın hızı, izlediğiniz videonun ve dinlediğiniz sesin kalitesini belirler. Yavaş bir internet bağlantısı üzerinden dosya indirirken, film izlerken ve müzik dinlerken gecikmeler yaşarsınız. En kötü senaryoda, bir ara belleğe alma mesajı belirir. Arabelleğe alma, bağlantının videonun veya dosyanın bilgisayar ekranına gönderilme hızını işleyemeyeceği anlamına gelir. Oynatma devam etmeden önce veriler anlık olarak toplanır. Bir yazıcının, yazdırmaya başlamadan önce bilgisayardan gönderilen verileri toplama şekline benzer. Uygulamaya bağlı olarak, bağlantınızın hızı, uygulamayı etkili bir şekilde çalıştırmanın mümkün olup olmadığını belirler. Birkaç dakikada bir oynatmayı bırakan bir film eğlenceli değildir. Belirli görevleri gerçekleştirmek ve belirli programları çalıştırmak için ne kadar hızlı bir bağlantı gerektiğini bilmelisiniz.

Bant Genişliği ve Hız

Hızı ölçerken dikkate alınması gereken iki faktör vardır. Bant genişliği, verilerin içinde hareket ettiği kanalın boyutunu ifade eder. Hız, verilerin hareket ettiği hızı ifade eder. Bu tanımı kullanarak, daha büyük bir bant genişliği daha fazla verinin seyahat etmesine izin verir ve bu da seyahat etme hızını artırır. Ancak bu, geniş bant bağlantınızın hızının bant genişliğinizle aynı olduğu anlamına gelmez. Bant genişliği, verinin içinde hareket ettiği borunun boyutunu ifade eder. Örneğin, 128 Kbps (saniyede kilobit) hızında bir dosya aktardığınızda, ardından aynı anda başka bir dosya aktardığınızda, dosyalar bant genişliği için rekabet eder ve hızı yavaşlatır. İkinci bir 128 Kbps ISDN hattı ekleyerek bant genişliğini artırırsanız, her iki dosya da hızda bir azalma olmaksızın 128 Kbps’de aktarılır.

Geniş Bant Sağlayıcıları ve Tanıtılan Hızlar

Bu nedenlerden ötürü, geniş bant sağlayıcıları hızları garantili sayılarda değil, aralıklarda ilan eder. Bu, bir bağlantının ne kadar hızlı olması beklendiğini tahmin etmeyi zorlaştırır. Sağlayıcılar, belirli miktarda veriyi işlemek için belirli miktarda bant genişliği sağlayabileceklerini bilirler. Bu verilerin ne zaman seyahat edeceğini veya ağa ne zaman talepte bulunulacağını tam olarak bilmiyorlar. Sürekli sürdürülmesi imkansız olan umut verici hızlar yerine, menzil içinde kalan hızlar sunarlar. Örneğin, büyük bir geniş bant sağlayıcısı, indirme ve karşıya yükleme hızları olarak belirtilen aşağıdaki hız aralıklarında geniş bant internet paketleri sunmaktadır. Tipik olarak indirme daha hızlıdır.

 • 15 Mb / sn / 5 Mb / sn
 • 50 Mb / sn / 25 Mb / sn
 • 75 Mb / sn / 35 Mb / sn

Bağlantı hızınız, sunulan paketler için listelenen aralıklar içinde olmalıdır. Bu teklifler için bant genişliği, listelenen maksimum hızdan daha az olmamalıdır. Örneğin, 15 Mbps bant genişliğiyle 15 Mbps’den (saniyede megabit) fazla hıza sahip olamazsınız. Bazı sağlayıcılar belirli bir hız sunar. Bu durumlarda, maksimum hız bant genişliğidir, bu da gerçek hızın daha düşük olabileceği anlamına gelir.

Yükleme ve İndirme Hızı

Veri yükleme ve indirme arasındaki tek fark, veri aktarımının yönüdür. İnternet bağlantı hızı ne kadar yüksekse, yükleme ve indirme yeteneği o kadar hızlıdır. Yükleme ve indirme hızları simetrikken ölçmek için en kolay olanıdır (yani, indirme ve yükleme hızları eşit olduğunda). Geniş bant sağlayıcıları genellikle indirme hızlarını vurgularken, yükleme hızları da önemli bir husustur. Bu, özellikle bulut tabanlı hizmetlere veri yükleyen işletmeler için geçerlidir. İndirme hızları genellikle yükleme hızlarından daha yüksektir, çünkü çoğu internet kullanıcısı verileri ve dosyaları internete iletmek yerine internetten alır. Büyük dosyalar veya başka bilgiler yüklerseniz, daha yüksek yükleme hızları arayın. Birçok sağlayıcı, aynı geniş bant planını korurken indirme hızlarını düşürerek daha yüksek yükleme hızları sunar.

Megabit ve Gigabit

En küçük dijital veri birimi birazdır. Bir bayt 8 bite eşittir ve bin bayt bir kilobayttır. 1990’ların sonunda ve 2000’lerin başında bu, mevcut en yüksek hız seviyesiydi. Tipik çevirmeli bağlantılar 56 Kbps’den fazla değildi. Geniş bant hızı tipik olarak saniyede megabit cinsinden ölçülür. Bir megabit 1.000 kilobite eşittir ve genellikle Mbps olarak ifade edilir. Gigabit hızlarının (Gbps) hızla ekonomik kalkınma ve kurumsal kullanım için yeni standart haline gelmesiyle hız gereksinimleri hızla artmaktadır.

Hangi Teknoloji En İyisidir?

Bir uygulamayı çalıştırmak için gereken hızı belirlemek için teknik özellikleri okuyun veya bir web sitesinde arama yapın. Örneğin, yayın hizmeti Netflix, standart kalite, DVD, HD veya süper HD kalitesi isteyip istemediğinize bağlı olarak 1,5 Mbps’den 12 Mbps’ye kadar hızlar önerir. Bu bilgilerle, bu hızı sağlayan bir geniş bant sağlayıcısı arayın. Geniş bant, her zaman açık olan yüksek hızlı bir internet bağlantısıdır. Diğer yandan çevirmeli erişim, internete 56 Kbps bağlantı başlatmak için bir modem gerektirir. Federal İletişim Komisyonu, minimum geniş bant hızını 4 Mbps aşağı akış ve 1 Mbps yukarı akışa yükseltti. Bu, minimum geniş bant bağlantısı için yeni standarttır. Ancak bu, Netflix gibi video akışı hizmetleri dahil birçok uygulama için yetersizdir. FCC, geniş bant hızları ile ilgili olarak Ulusal Geniş Bant Planı’nda iddialı bir hedef belirledi. Bu planın birincil geniş bant hedeflerinden biri, 2020 yılına kadar 100 milyon kişiyi 100 Mbps hıza bağlamaktır.

Geniş Bant Teknolojisi ve Hızları

Genişbant Teknolojisi Hız Aralığını İndirin Bağ
Çevirmek 56 Kbps’ye kadar Telefon hattı
DSL 768 Kb / sn – 6 Mb / sn Telefon hattı
Uydu 400 Kb / sn – 2 Mb / sn Kablosuz Uydu
3G 50 Kb / sn – 1,5 Mb / sn Kablosuz
Kablolu modem 1 Mb / sn – 1 Gb / sn Koaksiyel kablo
WiMax 128 Mbps’ye kadar Kablosuz
Lif 1 Gbps’ye kadar Fiber optik
4G / LTE 12 Mbps’ye kadar Mobil Kablosuz

Bağlantı Hızınızı Nasıl Test Edersiniz?

Bağlantınızın hızı, sağlayıcınızın reklamı yaptığı hızdan farklıysa, FCC, gerçek bağlantı hızınızı belirlemenize yardımcı olacak ipuçları ve bir test platformu sunar. Diğer bir seçenek de çevrimiçi bir hız testi kullanmaktır ve birkaçı ücretsiz olarak mevcuttur. Daha büyük şirketlerden birini kullanıyorsanız, internet sağlayıcınıza özel bir tane olabilir. Kontrol edilecek bir ISP olmayan site speedof.me’dir. Kullanımı kolaydır ve bir dakika içinde nispeten doğru sonuçlar verir. Bağlantınız yavaş görünüyorsa veya hizmetinizin sağladığını iddia ettiği standartları test etmiyorsa, şirketi arayın ve hız sonuçlarınızı paylaşın. Ekipman da bir faktör oynayabilir. Yavaş bir kablosuz yönlendirici veya bilgisayar, internet bağlantısını yavaşlatabilir. Lifewire’dan daha fazlası

 • İnternet hız testi sitesinde saçları geri dönen kişi

  İnternet Hız Test Siteleri

 • Yüksek hızlı internet tarafından ayakları yerden kesilen kadın

  Yüksek Hızlı İnternet Seçenekleriniz

 • Gerçekten hızlı bir hızın resmi

  5G Hızı: Rakamları Anlama

 • Hızlı koşan çitalar ofiste hızla ilerliyor

  4G LTE Kablosuz Hizmeti Ne Kadar Hızlıdır?

 • Vudu indirme hızı ve yükleme hızı testinin ekran görüntüsü

  Video Akışı için İnternet Hızı Gereksinimleri

 • 1MB küp ve eşdeğeri 8 Mb küp çizimi

  Megabit (Mb) Nedir?

 • Yüksek ve düşük bant genişliği arasındaki farkın bir örneği

  Bant Genişliği Nedir?

 • SpeedOf.Me internet hız testi

  SpeedOf.Me İncelemesi

 • Bir masa üzerinde iki diğer telefonların önünde oturan bir Cisco Systems IP masa telefonu stok fotoğraf.

  VoIP Bant Genişliği: Ne Kadarına İhtiyacınız Var?

 • Görüntülü sohbet için interneti kullanan aile

  2021’in En İyi 9 İnternet Servis Sağlayıcısı

 • Bir kablo modem kuruluyor.

  Geniş Bant İnternet için Kablo Modem Nasıl Satın Alınır

 • Netgear Yönlendirici

  2021’in En İyi 9 Kablo Modem / Yönlendirici Kombinasyonu

 • Video ara belleğe alma nedenlerinin bir örneği.

  Video Akışında Arabelleğe Alma Sorunlarından Nasıl Kaçınılır

 • Dört 5G kullanım durumunun resmi

  5G: İşte Değişecek Her Şey

 • Soyut radyal açık renkli

  802.11g Wi-Fi Ağları Ne Kadar Hızlıdır?

 • Bilgisayar çalışanı ağ kablolarına gömülü, fişi tutuyor

  Ağ Gecikmesine Neden Olan Nedir ve Nasıl Onarılır

Cankurtaran

Bizi takip edin

 • Facebook

 • Hakkımızda
 • Reklam Verin
 • Gizlilik Politikası
 • Çerez politikası
 • Kariyerler
 • Yazım Yönergeleri
 • İletişim
 • Kullanım Şartları
 • AB Gizliliği
 • California Gizlilik BildirimiGizlilik Haklarınız

Lifewire ve üçüncü taraf ortaklarımız tanımlama bilgileri kullanır ve bir cihazda bilgi depolama ve / veya bu bilgilere erişme, kişiselleştirilmiş reklamlar görüntüleme ve içerik ölçümü, hedef kitle anlayışı ve ürün geliştirme izninize bağlı olarak benzersiz tanımlayıcılar gibi kişisel verileri işler. Meşru menfaatin kullanıldığı durumlarda itiraz etme hakkınız da dahil olmak üzere hayateli.com için onay seçeneklerinizi değiştirmek veya geri çekmek için aşağıya tıklayın. İstediğiniz zaman, herhangi bir sayfanın altındaki “AB Gizliliği” bağlantısını kullanarak ayarlarınızı güncelleyebilirsiniz. Bu seçimler global olarak ortaklarımıza bildirilecek ve tarama verilerini etkilemeyecektir. İş Ortakları Listesi (satıcılar)

Biz ve ortaklarımız verileri şu amaçlarla işleriz:

Tanımlama için cihaz özelliklerini aktif olarak tarayın. Kesin coğrafi konum verilerini kullanın. Bir cihazda bilgi depolayın ve / veya bunlara erişin. Kişiselleştirilmiş içeriği seçin. Kişiselleştirilmiş bir içerik profili oluşturun. Reklam performansını ölçün. Temel reklamları seçin. Kişiselleştirilmiş bir reklam profili oluşturun. Kişiselleştirilmiş reklamları seçin. Kitle içgörüleri oluşturmak için pazar araştırması uygulayın. İçerik performansını ölçün. Ürünleri geliştirin ve iyileştirin. İş Ortakları Listesi (satıcılar)