Skip to content

Geniş Bant Modemler için USB – Ethernet Adaptörleri Var mı?

17 de Mayıs de 2021

Bir USB – Ethernet adaptörü, bir USB bağlantısı ile bir Ethernet bağlantısı arasında bir arayüz sağlayabilen bir cihazdır. Bir aygıtın yalnızca bir USB bağlantı noktasına sahip olduğu ve diğerinin yalnızca bir Ethernet bağlantı noktasına sahip olduğu durumlarda kullanışlıdırlar.

Farklı Bağlantı Noktaları

İkisi birbirine bağlanabilirse, USB cihazının Ethernet cihazıyla doğrudan iletişim kurmasına izin verirdi. Bu, ikisi benzer bir bağlantı portunu paylaşmadığında gerekli bir senaryodur. Böyle bir kurulumun yararlı olabileceği bir örnek, bir Ethernet bağlantı noktasına değil, bir ev ağına bağlanmak için yalnızca tek bir USB bağlantı noktası sağlayan bir DSL veya kablo modem ile uğraşırken verilebilir. Eski Ethernet geniş bant yönlendiricisi, anahtarı, bilgisayarı vb. USB’den yoksunsa ve yalnızca bir Ethernet bağlantı noktasına sahipse, çözüm USB’den Ethernet’e adaptör olacaktır.

Onlar Var mı?

Genellikle bu mümkün değildir. Yalnızca USB modemi yalnızca Ethernet özellikli bir ağ cihazına bağlamak işe yaramayacaktır. USB bağlantı noktasını RJ-45 Ethernet bağlantı noktasına birleştiren USB – Ethernet adaptör kabloları mevcuttur. Bu ağ kabloları iki bilgisayarı birbirine bağlamak için tasarlanmıştır, ancak bunların düzgün çalışması için, bağlantının USB ucunu yönetmek için özel ağ sürücüleri kullanılmalıdır. Bir bilgisayarda, bu sürücüler, diğerleri gibi işletim sistemi aracılığıyla yüklenebilir. Ancak, USB modemlerde böyle bir durum mümkün değildir çünkü bu tür cihazlar genel amaçlı hesaplama yeteneklerinden yoksundur. USB modemin bir Ethernet cihazına bağlanabileceği tek senaryo, bağdaştırıcının modemin üreticisi tarafından özel olarak yapılmış olmasıdır, çünkü daha sonra bağlantının kurulması için modeme gerekli yazılım bileşenlerini sağlayacaktır. Bu, bir aygıt yazılımı güncellemesi veya adaptördeki bir tür yerleşik mekanizma aracılığıyla gerçekleştirilmelidir.