Skip to content

Gerçekten Dolby Atmos Sesi Alıyor musunuz?

8 de Nisan de 2022

Bu kılavuz, Dolby Atmos’un ev sinema sistemi kurulumunuzda doğru çalışıp çalışmadığını nasıl kontrol edeceğinizi, nesne tabanlı ses teknolojisinin TV’nizde nasıl çalıştırılacağını ve hangi TV’lerin, konsolların ve akış cihazlarının Atmos sesini desteklediğini açıklayacaktır.

Dolby Atmos Sesi Nasıl Test Edilir

Dolby Atmos kurulumu algılanmadığında desteklenen ortam otomatik olarak 7.1 veya 5.1 surround’a yükseltileceğinden Dolby Atmos için test yapmak biraz zor olabilir. Upmix, Atmos’un çalışmadığı zamanlarda çalıştığı izlenimini verebilir, çünkü yine de çeşitli hoparlörler aracılığıyla bir dereceye kadar surround ses çıkışı sağlar.

Dolby Atmos alıp almadığınızı test etmenin en iyi yolları burada.

 • Dolby Atmos filmini veya videosunu oynatın. Dolby Atmos’u desteklediğini bildiğiniz bir video veya film atın ve etrafta uçan birçok nesnenin olduğu bir sahne seçin. Ana kanallardan bağımsız olarak hareket eden tek tek öğeleri algılayabiliyorsanız, Atmos çalışıyor. Dolby, bu tür testler için kullanabileceğiniz birkaç YouTube videosuna sahiptir.
 • TV ekranınızı kontrol edin. Çoğu TV, bir şey çalarken hangi ses çıkışını kullandığını görüntüler. basın Ses, Bilgiveya Menü Bu metni getirmek için TV uzaktan kumandanızdaki düğmesine basın. Bir referans arayın atmosfer veya Dolby atmosfer.
 • AV alıcınızı kontrol edin. Bir AV alıcısı kullanıyorsanız, hangi sesi algıladığını görmek için ekranına bakın.
 • Hoparlörünüzün bir uygulaması var mı? Bazı ses çubukları ve hoparlör sistemleri, seviyeleri ve ayarları yönetmek için bir uygulamaya bağlanabilir. Bu uygulamalar genellikle, Dolby Atmos gibi işledikleri ses türünü görüntüleyebilir.

Dolby Atmos Nedir?

Dolby Atmos, 3 boyutlu bir alanda hareket eden tek tek öğelerin yanılsamasını yaratmak için nesne tabanlı sesi kullanan bir surround ses teknolojisi biçimidir. Örneğin, Dolby Atmos sesli bir aksiyon sahnesi, sesi her zamanki gibi ön, arka ve yan hoparlörlerden yansıtırken aynı zamanda bir konumdan diğerine hareket eden bir füzeyle ilişkili sese odaklanabilir. Dolby Atmos ses teknolojisi, mevcut 5.1 ve 7.1 ev sineması kurulumları, tek bir ses çubuğu kurulumu ve kulaklıklarla çalışmak için ses verilerini otomatik olarak karıştırabilir.

Dolby Atmos’u Televizyonuma Nasıl Alırım?

Dolby Atmos’un evde çalışmasını sağlamak için aşağıdakilerin bir kombinasyonuna ihtiyacınız olacak:

 • Dolby Atmos’u destekleyen bir medya kaynağı. Bir akış uygulaması, bir video oyunu veya Dolby Atmos’u destekleyen fiziksel bir 4K Blu-ray disk olabilir.
 • Dolby Atmos’u işleyebilen bir cihaz. Dolby Atmos içeriğini bir uygulama aracılığıyla izliyorsanız, uygulamayı çalıştıran cihazın Dolby Atmos’u desteklemesi gerekir. Aynı şey bir Blu-ray oynatıcı ve video oyun konsolu için de geçerlidir.
 • Dolby Atmos uyumlu bir ses sistemi. Bir Dolby Atmos ses çubuğu veya Atmos ses verilerini işleyebilen eksiksiz bir Dolby Atmos hoparlör kurulumu olabilir.
 • Uyumlu bir AV alıcısı. Kurulumunuza bağlı olarak, bir AV alıcısına ihtiyacınız olmayabilir, ancak öyleyse Dolby Atmos’u desteklemesi gerekir.

Dolby Atmos’u deneyimlemek için yukarıdakilerin hepsine ihtiyacınız olmadığını vurgulamak önemlidir. Akıllı TV’niz Dolby Atmos’u destekliyorsa ve Dolby Atmos’u destekleyen bir uygulama aracılığıyla doğrudan bu TV’den Dolby Atmos medyası yayınlıyorsanız ve herhangi bir ek hoparlör kullanmıyorsanız, sorun değil. Ancak, birden fazla cihaz kullanmaya başladığınızda, kullandığınız her bir donanım ve yazılım parçasının Atmos uyumlu olduğundan emin olmanız gerekir. Örneğin, hoparlör kurulumunuz, AV alıcınız ve 4K Blu-ray diskiniz Dolby Atmos’u desteklese bile, 4K Blu-ray oynatıcı temel 5.1 ses çıkışıyla sınırlıysa yine de Atmos sesini alamazsınız.

Hangi TV’lerde Dolby Atmos Var?

Giderek artan sayıda üretici, Dolby Atmos sesini destekleyen TV’ler üretiyor. Dolby Atmos işlevselliği ekleyen daha iyi bilinen bazı markalar arasında LG, Samsung, Sony, Toshiba ve Visio bulunmaktadır. Tüm TV modelleri Dolby Atmos’u desteklemez, bu nedenle yeni bir satın alma işlemi yapmadan önce kontrol etmeniz önemlidir. Dolby Atmos’un popüler bir özellik olduğu göz önüne alındığında, teknoloji desteği genellikle bir TV’nin çevrimiçi ürün açıklamasında ve mağazalarda belirgin bir şekilde belirtilir. Dolby Atmos TV modellerinin bir listesi resmi Dolby web sitesinde mevcuttur, ancak bu kapsamlı bir liste değildir.

Hangi Xbox Konsolları Dolby Atmos’u Destekler?

Üçüncü ve dördüncü nesil Xbox video oyun konsolları, aşağıdakileri içeren Dolby Atmos sesini destekler:

 • Xbox Bir
 • Xbox One S
 • Xbox One X
 • Xbox Serisi S
 • Xbox Serisi X

Sony’nin PlayStation 5’i Dolby Atmos’u Destekliyor mu?

PlayStation 5 konsolları Dolby Atmos’u desteklemez, ancak Sony’nin kendi Tempest 3D AudioTech 3D ses teknolojisini kullanır. Tempest 3D AudioTech, ayrı ayrı ses öğelerinin üç boyutlu bir alanda hareket etmesine izin vererek Dolby Atmos ile aynı şekilde çalışır.

Nintendo Switch Dolby Atmos’u Destekliyor mu?

Nintendo Switch, yalnızca TV’nize takıldığında ve bağlandığında sınırlı olan temel bir 5.1 ses çıkışını destekler. Dolby Atmos kurulumunuz varsa ve bu geliştirmelere sahip bir Nintendo Switch oyunu oynamak istiyorsanız, oyunun Xbox’ta mı yoksa PC’de mi olduğunu kontrol etmeniz ve bunun yerine o sürümü oynamanız gerekir.

Dolby Atmos Gerçekten Bir Fark Yaratıyor mu?

Dolby Atmos, bir izleme veya dinleme deneyimini önemli ölçüde iyileştirebilir, ancak iyileştirme düzeyi sinema düzenine ve medyaya bağlı olacaktır. Örneğin, gişe rekorları kıran bir aksiyon filmini oynayan çok hoparlörlü bir kuruluma sahip olanlar, ses öğeleri ve gerçekten üç boyutlu bir ses alanı arasında daha fazla netlikle sinemaya gitmeye bile rakip olabilecek büyük ölçüde geliştirilmiş bir deneyim fark edeceklerdir. Dolby Atmos özellikli bir TV’de ek hoparlör olmadan bir şey izliyorsanız, iyileştirme daha az keskin olacaktır.

Dolby Atmos Müziğin Sesini Daha İyi Hale Getirir mi?

Dolby Atmos, nesne tabanlı teknolojisi aracılığıyla performansların bireysel ses öğelerini netleştirdiği ve 3 boyutlu bir alanda icra edilen müzik yanılsamasını yarattığı için müziği biraz geliştirir.

Dolby Atmos ile 3D sesle şarkı kaydeden bir kadın.

Dinleme deneyiminizin kalitesi, ses kurulumunuza bağlıdır. Geleneksel müzik çalma, birden fazla ses kanalında bile nispeten düz ses çıkarırken, Dolby Atmos’un müziği, canlı performansa sahip bir odada olmak gibi hissettiriyor. Apple Music, 2021’in başlarında Dolby Atmos için destek ekledi ve gelecekte diğer müzik servisleri de muhtemelen aynı şeyi yapacak. Giderek artan sayıda podcast de 3D ses ve Atmos ile denemeler yapıyor.

Dolby Atmos’a Gerçekten İhtiyacınız Var mı?

4K görsel içeriğin daha eski TV’lere ve monitörlere uyacak şekilde otomatik olarak yeniden ölçeklenmesi gibi, tüm Dolby Atmos ses ürünleri, Dolby Atmos desteği algılanmadığında 7.1, 5.1, stereo ve hatta mono ses kurulumlarında çalışmak üzere küçültülür. Örneğin, Disney Plus’taki bir film Dolby Atmos sese sahip olabilir, ancak kurulumunuzun kaldırabileceği tek şey buysa, yine de stereo veya 5.1 surround olarak izleyebilirsiniz. Atmos 3D etkisi olmadan da filmin tüm sesini duymaya devam edeceksiniz. Bir Dolby Atmos donanımı veya kurulumu algılanmadığında, Dolby Atmos ses otomatik olarak başka bir uyumlu ses çıkış formatına dönüşür. Teknik olarak hiç kimsenin Dolby Atmos sesine ihtiyacı yoktur, ancak evdeyken daha sürükleyici bir izleme, dinleme veya oyun deneyiminden sonra olanlar için inkar edilemez bir şekilde harika bir ekstra araçtır.

Dolby Vision ve Dolby Atmos Nasıl Farklı?

Dolby Atmos gelişmiş bir ses teknolojisidir, Dolby Vision ise görüntü işleme için bir HDR formatıdır. Atmos’un bireysel seslere odaklanmasına benzer şekilde, Vision daha nüanslı bir sunum sağlamak için tek tek karelere veya sahnelere odaklanır.

Bir buz mağarasının fotoğrafıyla Dolby Vision görüntü netliği örneği.

Dolby Vision desteği, mutlaka Atmos’un da desteklendiği veya bunun tersi olduğu anlamına gelmez. Bununla birlikte, iki teknoloji genellikle birlikte eşleştirilir. Böyle olduklarında, bir ürünün promosyon malzemelerinde veya kullanım kılavuzunda ayrı özellikler olarak listelenirler.

SSS

 • Dolby Atmos’u Samsung TV’de nasıl etkinleştiririm?

  Basmak Ev uzaktan kumandanıza gidin ve Ayarlar > Ses > Uzman Ayarları. Seçme Dijital Çıkış Ses Formatı > Dolby Dijital+ veya Oto Akış uygulamalarından Dolby Atmos içeriğini oynatmak için. Dolby Atmos ses çubuğunu bir HDMI eARC bağlantı noktası üzerinden bağladıysanız, öğesini seçin ve açın HDMI eARC Modu ve Dolby Atmos Uyumluluğu.

 • Fire TV’mde Dolby Atmos’u nasıl açarım?

  Öncelikle, Dolby Atmos destekli ve uyumlu bir ses sistemine sahip bir Fire Stick veya Fire TV cihazı kullandığınızdan emin olun. git Ayarlar > Ses > Çevresel Ses > Mevcut En İyi. Dolby Atmos içeriğini oynatın ve ardından Seçenekler > Ses > Ses çıkışı > Dolby Atmosfer.