Skip to content

Gerçekten Ne Kadar Yakınlaştırmaya İhtiyacınız Var?

21 de Haziran de 2021

Dijital video kameralardaki yakınlaştırmalar, hiç yakınlaştırma kullanmamaya kıyasla videonuzun bir nesneye kaç kat daha yakın görüneceği ile tanımlanır. Örneğin, 10x yakınlaştırma sizi bir nesneye 10 kat yakınlaştırırken, 100x yakınlaştırma sizi 100 kat yakınlaştıracaktır.

Nikon

Dijital ve Optik Yakınlaştırma

Dijital video kameralar hem optik hem de dijital yakınlaştırma kullanır. Dijital videoda, resminiz piksel adı verilen binlerce küçük kareden oluşur. Kameranızdaki optik yakınlaştırma, resme yaklaşmak için kameranızın merceğini kullanırken, kameranızdaki dijital yakınlaştırma yalnızca bu pikselleri alır ve size bir nesneye yaklaştığınız izlenimini vermek için onları büyütür. Çok fazla dijital yakınlaştırma kullanırsanız videonuz pikselleşmeye başlar, bu da videonuzdaki tek tek kareleri (veya pikselleri) görebileceğiniz anlamına gelir. Özellikle bir kişi gibi çok ayrıntılı bir şeyi veya bir tabeladaki kelimeleri yakınlaştırmaya çalıştığınızda tek tek pikselleri fark etmeye başlayacaksınız. Genel olarak, yüksek optik yakınlaştırmaya sahip bir video kamera bulun ve mümkün olduğunda bunu kullanın. Bununla birlikte, dijital yakınlaştırmanın kullanışlı olabileceği bazı durumlar vardır. Aşağıda, kameranızın yakınlaştırmasını kullanabileceğiniz durumlara ve işi tamamlamak için ne kadar yakınlaştırmaya ihtiyaç duyacağınıza ilişkin birkaç örnek verilmiştir.

Örnek Yakınlaştırma Yönergeleri

İhtiyaçlarınıza ince ayar yapmak için birkaç farklı senaryo düşünün.

Doğum Günü Partisinde Bir Çocuğun Yüzünün Yakın Çekimleri

İnsanların yakın çekimleri için, aynı odadasınız ve 5x veya 10x’ten fazla yakınlaştırma kullanmanıza gerek yok.

Bir Oyun Sırasında Bireysel Bir Futbolcu

Futbol oyunları için genellikle tribünlerden video kaydedersiniz. Tipik futbol sahanız için muhtemelen en az 25x yakınlaştırmaya ihtiyacınız olacaktır. Dijital yakınlaştırmanızı hiç kullanmamaya çalışın. Futbol oyunları hızlı hareket etme eğilimindedir ve oyuncu formalarında çok fazla ayrıntı bulunur; dijital yakınlaştırma, oyuncuları tanımayı ve izlemeyi daha da zorlaştıracak.

Bir Oditoryumun Arkasından Sahnede Göstericiler

Bu, dijital yakınlaştırmanızı kullanmak istemediğiniz başka bir durumdur. Ortalama bir lise oditoryumu için ihtiyacınız olan tek şey 25x veya daha fazla yakınlaştırma olmalıdır. Gösteriden önce yakınlaştırmayı deneyin ve uzaktaysanız, sahnenin her iki tarafından yukarıdan kayıt yapıp yapamayacağınızı birine sorun (böylece kimsenin yoluna çıkmamış olursunuz). Videonuz çok daha iyi görünecek.

Uzakta Bir Gökkuşağı

Gökkuşağı gibi bir şey, dijital yakınlaştırmanızın kullanışlı olacağı birkaç örnekten biridir. Gökkuşakları genellikle büyük olduğundan ve çok fazla ayrıntı içermediğinden (renkler hariç), dijital yakınlaştırmanızı (hatta 1000x’e kadar) uzaktan bir tane çekmek için kullanabilirsiniz. Çok fazla dijital zum kullandığınızda el hareketleriniz büyütülecek ve muhtemelen bir noktaya kadar gökkuşağına odaklanamayacaksınız. Bu sorunla karşılaşırsanız, kameranızı sabit tutmak için bir tripod veya arabanızın üst kısmı gibi elinizde bulunan herhangi bir sabit yüzey kullanın.