Skip to content

Gerileme Perşembe ile Geriye Dönük Cuma Arasındaki Fark Nedir?

16 de Mayıs de 2021

Sosyal medyada zaman geçirirseniz, Perşembe Gerileme ve Cuma Günü Flashback’i duymuşsunuzdur. Twitter kullanıcıları, Instagram kullanıcıları veya blog yazarları geçmişten bir resim, video veya şarkı yayınlayabilir ve haftanın hangi günü olduğuna bağlı olarak gönderiyi #ThrowbackThursday veya #FlashbackFriday olarak etiketleyebilir. Muhtemelen anlamı hashtag’in kendisinden çıkarabilirsin, ama neden ikisi? Gerileme Perşembe ile Geriye Dönük Cuma arasındaki fark nedir?

Cankurtaran

Genel Bulgular

Gerileme Perşembe

  • Sosyal medya kullanıcılarının geçmişten anılar, trendler, ürünler veya popüler kültür parçaları üzerine düşünmesi için Hashtag.
  • Bir hashtag’e ekleyebileceğiniz şeylerle ilgili hiçbir kural yoktur, bu nedenle Gerileme Perşembe dışında Flashback Friday’den hiçbir fark daha popüler değildir.

Flashback Cuma

  • Gerileme Perşembe’den biraz daha az popüler ama aynı genel amaç.
  • Geçmişten hatıralar, trendler, ürünler veya popüler kültür parçaları üzerine düşünmek için başka bir şans – bu sefer Cuma günü.

Google Trendler verilerine bakılırsa, #FlashbackFriday, #ThrowbackThursday’dan daha uzun süredir. Yine de, ikincisi bugün daha popüler görünüyor. Her iki trend de 2013’te başladı. Gerileme Perşembe daha popüler olabilir çünkü genel olarak sosyal medya için daha aktif bir zaman. Gerileme ve geri dönüş tanımları biraz farklı olabilir, ancak asıl mesele aliterasyondur. Her iki etiket de geçmişten anılar, filmler, şarkılar, şovlar, ürünler, etkinlikler veya trendler üzerinde düşünmek için kullanılır. Her hashtag için paylaşılan içerik neredeyse ayırt edilemez.

Kullanıcılar Perşembe Günü Geriye Dönük İçerik ve Cuma Günü Aynı Şekilde Davranıyor

Genel olarak konuşursak, Perşembe günü gönderi paylaşırken #ThrowbackThursday veya #TBT’yi ve Cuma günü gönderi paylaşırken #FlashbackCuma veya #FBF’yi kullanın. Flashback Friday, Perşembe günü bir şey göndermeyi unutan kişiler için yararlı olabilir. Sonra tekrar, bir hashtag ekleyebileceğiniz şey için hiçbir kural yoktur. Yani, Gerileme Perşembe ile Geriye Dönük Cuma arasında hiçbir fark yok. Göndermek için kodlanmış bir zaman dilimi veya konu yoktur, çünkü içerikle ilgilenen kitleler dışında içerik için küratörler yoktur. Perşembe veya Cuma yayınlamak zorunda bile değilsin. Bazen, nostaljik kalitede olmayan fotoğraflar veya videolar yayınlayan veya #ThrowbackThursday gönderilerini Pazar günü yapan kullanıcılar görürsünüz.