Skip to content

Gevşek Ekran Paylaşımı Nasıl Kullanılır

31 de Mayıs de 2021

Slack, ekiplerin ve bireylerin sohbet ve video görüşmeleri yoluyla iletişim halinde kalmaları için harika bir anlık mesajlaşma ve video konferans hizmetidir, ancak aynı zamanda işbirliği için de iyi bir kaynaktır. Slack’in en harika özelliklerinden biri, diğer katılımcılarla video görüşmeleri sırasında ekran paylaşımıdır. Başlamadan önce bilmeniz gereken birkaç şey var.

Slack Ekran Paylaşımını Kimler Kullanabilir?

Slack, hizmette bulunan tüm özelliklere ihtiyaç duymayan lite kullanıcıları için ücretsiz olarak kullanılabilir. Üç ücretli hizmet katmanı da vardır: Standard, Plus ve Enterprise Grid. Slack ekran paylaşımını kullanma yeteneğine sahip olan bu üç ücretli abonedir. Ücretsiz hizmetin kullanıcıları için mevcut değildir. Gevşek ekran paylaşımı, Android ve iOS cihazlarda veya Chromebook kullanıcıları tarafından kullanılamaz. Windows ve macOS bilgisayarlarla sınırlı bir özelliktir. Windows 7 kullanıyorsanız ve Slack ekran paylaşımını kullanmak istiyorsanız şu adrese gidin: Başlat > Kontrol Paneli > Kişiselleştirme ve etkinleştirin Aero Slack’i başlatmadan önce tema. Slack, diğer Windows 7 temalarında bulunmayan bir şeffaflık düzeyi gerektirir.

Ekranınızı Slack’te Nasıl Paylaşabilirsiniz?

Slack’in desteklenen sürümlerinden birini kullanıyorsanız, ekranınızı paylaşmak kolaydır. Ekranınızı paylaşmayı bırakmak da aynı derecede kolaydır. Aynı anda yalnızca bir kişi ekranını paylaşabilir. Bir video görüşmesi sırasında birden fazla kişi ekranları paylaşmayı planlıyorsa, diğerinin başlayabilmesi için birinin bitirmesi ve paylaşımı durdurması gerekir.

  1. Bir Slack video görüşmesi başlatın (veya katılın).

  2. Hazır olduğunuzda, Ekran paylaşımı Çağrı penceresinin altındaki simgesi.

    Sunucunun (ekranını paylaşan kişi) ekran videosu, ekran paylaşımı sırasında devre dışı bırakılacaktır. Slack mesaj bildirimleri de sessize alınacaktır.

  3. Birden fazla ekranı olan bir bilgisayar kullanıyorsanız, ikili ekranlar için bir seçenek görünecektir. Paylaşmak istediğiniz ekranı seçin.

    Gevşek Ekran Paylaşımı kullanırken birden fazla monitör varsa bir monitör seçin.

    Slack’te bir ekran paylaşımını başlattığınızda, paylaştığınız ekran varsayılan etkin pencere olur. Bu, başkaları konuşurken bile, tüm katılımcılar için odak paylaştığınız ekranda kalacağı anlamına gelir.

  4. Ekranınızı paylaşmayı bitirdiğinizde, Ekran paylaşımı Paylaşımı durdurmak için tekrar seçeneği. Daha sonra Slack aramaları için kullanılan normal video moduna geri döneceksiniz.

Ekran Paylaşımı Sırasında Ekranınıza Çizim Yapma

Gevşek ekran paylaşımı, diğer çağrı katılımcılarına sunum yapmayı kolaylaştırır. Hatta sunum yaparken ekranınızın üzerine çizim yapabilir ve başkalarının daha fazla işbirliği için ekranınıza çizim yapmasına izin verebilirsiniz. Çizimi kendi ekranınızda etkinleştirmek için, Çizmek simgesi (kurşun kalemle gösterilir). Ardından, sunum yaparken ekranınızda çizim yapmak için farenizi, ekran kaleminizi veya parmağınızı dokunmatik ekranlı aygıtlarda kullanabilirsiniz. Ekranda çizim yaparken kalemin rengini değiştirmek isterseniz, Komut Mac’te seçenek veya Kontrol Windows’ta seçenek. Varsayılan olarak, diğer katılımcılar için ekran çizimi etkindir, yani siz paylaşırken siz onu etkinleştirmek için hiçbir şey yapmadan ekranınızda çizim yapabilirler. Bu rahatsız edici olabilir. Bu özelliği devre dışı bırakmak istiyorsanız, Grup Çizim kapatmak için simgesine dokunun.

Slack Screen Share çizim araçları.