Skip to content

GHO Dosyası Nedir?

1 de Aralık de 2022

GHO dosya uzantısına sahip bir dosya, bir Norton Ghost Yedekleme dosyasıdır. Symantec’in artık üretilmeyen Norton Ghost programı kullanılarak oluşturulmuş, normalde bir sabit sürücü olan tüm bir aygıtın tam yedeğidir. Yazılımın 2013’te kullanımdan kaldırılmasının ardından, Ghost Solution Suite kullanılarak GHO dosyaları oluşturulabilir. Bazen bu dosyaya GHS dosyaları eşlik eder; parça dosyaları disk görüntülerini daha küçük depolama aygıtlarında depolamak için kullanılır.

GHO Dosyası Nasıl Açılır

GHO dosyaları Ghost Solution Suite ile açılabilir (bu bağlantı, yazılımın mevcut sahipleri olan Broadcom.com’a gider), ancak bu programın daha yeni bir biçim kullanması ve artık GHO dosyalarını desteklememesi ihtimali yüksektir. Çalışma olasılığı daha yüksek olan ücretsiz bir alternatif Ghost Explorer’dır. Norton Ghost Backup dosyasından belirli dosya ve klasörleri çıkarabilen ve bunları özel bir hedefe kaydedebilen taşınabilir bir programdır. Bazı kullanıcılar Symantec Ghost 11.5’in (2008 sürümünün bir arşivi) de çalıştığını bildirdi. Önyükleme yapmanız gereken bir ISO dosyası olarak mevcuttur.

Symantec Ghost 11.5, GHO dosyasına göz atıyor

Symantec Ghost 11.5, GHO dosyasına göz atıyor.

Bilgisayarınızdaki bir uygulamanın dosyayı açmaya çalıştığını ancak bunun yanlış uygulama olduğunu fark ederseniz veya onu başka bir yüklü programın açmasını tercih ederseniz, Windows’un GHO dosyasını açmak için kullanacağı programı değiştirebilirsiniz.

GHO Dosyası Nasıl Dönüştürülür?

GHO dosyaları, Ghost Solution Suite gibi onu oluşturan yazılım kullanılarak bir bilgisayara geri yüklenebilir. Ancak, dosyaya bir kurulum diski gibi davranamaz ve onu bir işletim sistemi kurmak için kullanamazsınız. Örneğin, bir diske yazılan bir ISO görüntüsü, Windows’u bir sabit sürücüye yüklemek için kullanılabilse de, GHO dosyasını ISO’ya dönüştüremez ve Windows’u (veya macOS vb.) yüklemek için kullanamazsınız. Başka bir deyişle, dosyayı bir işletim sistemi kurarken yaptığınız gibi ISO’ya dönüştürerek ve ardından önyükleme yaparak geri yükleyemezsiniz. Ancak, dosyanın Virtual PC Virtual Hard Disk dosya biçiminde olmasını istiyorsanız, GHO’yu VHD’ye dönüştürebilirsiniz. Bunu yapmak için Simon Rozman’ın eğitimine bakın.

Hala Açamıyor musunuz?

Bazı dosyalar çok benzer bir uzantı kullandığından, dosyanızın .GHO dosya uzantısıyla sona erdiğinden emin olmanız önemlidir. Örneğin, GHB dosyaları, ilk bakışta bir şekilde GHO dosyalarıyla ilişkili gibi görünebilecek Lego Ghost Path dosyalarıdır. Bununla birlikte, bir GHO dosyası gibi bir GHB dosyasını açmayı denerseniz, beklediğinizi yapmaz ve aynısı tersi için de geçerlidir çünkü (GHB dosyalarını kullanan) Lego Racers video oyununun bununla hiçbir ilgisi yoktur. Norton Ghost Yedekleme dosyaları. GLO, RoboHelp Glossary dosyaları tarafından kullanılan başka bir dosyadır, bu nedenle yukarıda belirtilen programlarla bir tane açmak yardımcı olmaz. HGT ve HOG (için oyun verileri iniş 2) benzerdir. Gerçekten bir GHO dosyanız yoksa, dosyanızın sonundaki soneki iki kez kontrol edin ve görüntülemeniz veya dönüştürmeniz gereken program hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu harfleri ve/veya sayıları araştırın.