Skip to content

GIMP Eğrilerini Kullanarak Fotoğraflarınızı Daha İyi Hale Getirin

5 de Haziran de 2021

Dijital kameranızla fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız, ancak bazen umduğunuz sonuçları elde edemiyorsanız, GIMP’deki Eğriler özelliğini nasıl kullanacağınızı bilmek daha iyi görünen görüntüler üretmenize yardımcı olabilir. GIMP’deki Eğriler özelliği oldukça göz korkutucu görünebilir, ancak kullanımı çok sezgiseldir. Aslında, ne yaptığınıza dair bir eğitim olmadan sadece Eğriler ile oynayarak hala iyi sonuçlar alabilirsiniz.

GIMP’de Eğriler İletişim Kutusunu Açın

 1. Zayıf kontrasta sahip olduğunu düşündüğünüz bir fotoğrafı açın.

 2. Gimp’te seçin Renkler > eğriler.

  Renkler menüsü altındaki Eğriler seçeneğinin vurgulandığı bir GIMP ekran görüntüsü

 3. Kullanılabilir bir dizi seçenek olduğunu göreceksiniz, ancak bu alıştırma için aşağıdakileri göz ardı edin. Ön ayarlar, emin olun Kanal açılır menü olarak ayarlandı Değer ve Eğri tipi Pürüzsüz. Ayrıca, kontrol edin Ön izleme kutusu işaretlenir veya yaptığınız ayarlamaların etkisini görmezsiniz. Arkasında bir histogramın görüntülendiğini de görmelisiniz. eğriler ancak basit bir ‘S’ eğrisi uygulayacağımız için bunu anlamak önemli değil. Fotoğraflarınızda ayarlamalar yapmadan önce, orijinalin bir kopyasını almanız veya hatta arka plan katmanını çoğaltmanız ve ayarlanan fotoğrafın bir JPEG’ini kaydetmeden önce bunu düzenlemeniz tavsiye edilebilir.

  Önizleme düğmesinin vurgulandığı GIMP'nin Eğri penceresinin ekran görüntüsü

 4. Ayarlamalardan memnun kaldığınızda, TAMAM MI.

GIMP’de Eğrileri Ayarlayın

Bir ‘S’ eğrisi, bir ayarlama yapmanın çok basit bir yoludur. eğriler GIMP’nin özelliği ve bu muhtemelen en yaygın olarak yapılan eğriler herhangi bir görüntü düzenleyicide ayarlama. Bir fotoğrafın kontrastını artırmanın çok hızlı bir yoludur ve ayrıca renklerin daha doygun görünmesini sağlar. seçerseniz Bölünmüş görünüm, orijinali sağ bölmede görüntülerken sonuçlarınızı sol bölmede görebilirsiniz.

 1. İçinde eğriler penceresinde, çapraz çizgiyi sağ tarafa doğru bir yerde seçip basılı tutun ve yukarı doğru sürükleyin. Bu, fotoğrafınızdaki daha açık pikselleri aydınlatır.

  Eğriler penceresinin vurgulandığı bir GIMP ekran görüntüsü

 2. Şimdi soldaki çizgiyi seçip basılı tutun ve aşağı doğru sürükleyin. Fotoğrafınızdaki koyu piksellerin karardığını görmelisiniz.

  Eğriler penceresinin vurgulandığı bir GIMP ekran görüntüsü

 3. Bu, zevke bağlı olsa da, etkinin çok doğal görünmemesine özen göstermelisiniz. Efektten memnun kaldığınızda, sadece TAMAM MI efekti uygulamak için.

Histogram Nedir?

İdeal olarak, histogram yalnızca pencerenin ortasındaki bir alanı kapsayacaktır. Bu, görüntüde çok koyu veya çok açık değerlere sahip piksellerin olmadığı anlamına gelir. Ayrıca, eğrinin yalnızca histogramın kapsadığı alan içinde olduğunda herhangi bir etkiye sahip olacağı anlamına gelir.