Skip to content

GIMP ile Bir Fotoğrafa Sahte Kar Nasıl Eklenir

23 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Git Katman > Yeni katman > Ön plan rengi > TAMAM MI. Git Filtreler > gürültü, ses > RGB Gürültü. Sürüklemek Değer 0,70’e ve Alfa en sola.
 • Tıklayın TAMAM MI. Git Katmanlar > Mod > Ekran, sonra şuraya git Filtreler > Bulanıklık > Gauss Bulanıklığı. Yatay ve Dikey girişleri şu şekilde ayarlayın: 2.
 • Kullan Silgi görünümü rastgele hale getirmek için büyük, yumuşak bir fırça. Git Katman > Yinelenen katman kar etkisini arttırmak için.

Bu makale, ücretsiz piksel tabanlı görüntü düzenleyici GIMP kullanılarak bir fotoğrafa nasıl kar efekti ekleneceğini açıklamaktadır. Bu teknik, her türlü görüntü ve projeye kışlık bir hava katabilir.

Bir Fotoğraf Açın

Yerde kar olan bir görüntünüz varsa bu iyi bir seçim olabilir, ancak her türlü fotoğrafa sahte kar ekleyerek eğlenceli ve gerçeküstü efektler üretebilirsiniz. Git Dosya > Açık seçin ve seçtiğiniz resme gidin ve onu tıklamadan önce seçmek için tıklayın. Açık buton.

Yeni Bir Katman Ekle

İlk adım, sahte kar efektimizin ilk parçası olacak yeni bir katman eklemektir.
Araç Kutusu’ndaki ön plan rengi siyaha ayarlanmadıysa klavyenizdeki ‘D’ tuşuna basın. Bu, ön plan rengini siyaha ve arka planı beyaza ayarlar. Şimdi gidin Katman > Yeni katman ve iletişim kutusunda Ön plan rengi radyo düğmesi, ardından TAMAM MI.

Yeni Katman komutunun vurgulandığı GIMP'nin ekran görüntüsü

Gürültü ekle

Sahte kar efektinin temeli RGB Noise filtresidir ve bu yeni katmana uygulanır.

 1. Git Filtreler > gürültü, ses > RGB Gürültü ve emin olun Bağımsız RGB onay kutusu işaretlenmemiş.

  GIMP

 2. Şimdi sürükleyin Değer yaklaşık 0,70’e ayarlanana kadar kaydırıcıyı kaydırın.

  Değer kaydırıcısı vurgulanmış olarak GIMP'nin RGB Gürültü penceresinin ekran görüntüsü

 3. Sürükleyin Alfa kaydırıcıyı tamamen sola kaydırın.

  GIMP'nin RGB Gürültü penceresinin Alfa kaydırıcısı vurgulanmış bir ekran görüntüsü

 4. Tıklayın TAMAM MI. Yeni katman şimdi beyaz lekelerle kaplanacak.

  GIMP'nin RGB Gürültü penceresinin Tamam düğmesinin vurgulandığı ekran görüntüsü

Katman Modunu Değiştir

Katman modunu değiştirmek umduğunuz kadar basit, ancak sonuçlar oldukça çarpıcı. Katmanlar paletinin en üstünde, Mod ayarının sağındaki açılır oku seçin ve Ekran ayarı. Sonuç, sahte kar etkisi için olduğu gibi oldukça etkilidir, ancak daha da ince ayar yapabiliriz.

Ekran karıştırma modu vurgulanmış şekilde GIMP'nin bir ekran görüntüsü

Kar Bulanıklaştır

Biraz Gauss Bulanıklığı uygulamak, etkiyi biraz daha doğal hale getirebilir. Git Filtreler > Bulanıklık > Gauss Bulanıklığı ve iletişim kutusunda Yatay ve Dikey girişleri ikiye ayarlayın. Görünümü tercih ediyorsanız farklı bir ayar kullanabilirsiniz ve önemli ölçüde farklı bir çözünürlüğe sahip bir görüntü kullanıyorsanız gerçekten kullanmanız gerekebilir.

GIMP'nin Gauss Bulanıklığı penceresinin Boyut X ve Boyut Y kaydırıcıları vurgulanmış bir ekran görüntüsü

Etkiyi Rastgele Seçin

Sahte kar tabakası, tüm görüntü boyunca yoğunluğu bakımından oldukça eşittir, bu nedenle Silgi Aracı, karın daha düzensiz görünmesi için karın bazı kısımlarını soldurmak için kullanılabilir. Seçin Silgi aracı ve Araç Kutusu’nun altında görünen Araç Seçeneklerinde, oldukça büyük bir yumuşak fırça seçin. Artık bazı alanları diğer alanlardan daha şeffaf hale getirmek için Silgi Aracı ile katmanın üzerini rasgele boyayabilirsiniz.

Silgi aracının vurgulandığı GIMP'nin ekran görüntüsü

Katmanı Çoğaltın

Etki şu anda oldukça hafif kar olduğunu gösteriyor, ancak katmanı kopyalayarak daha ağır görünmesi sağlanabilir. Git Katman > Yinelenen katman ve sahte kar tabakasının bir kopyası orijinalin üzerine yerleştirilecek ve karın artık daha ağır göründüğünü göreceksiniz. Bu yeni katmanın bölümlerini silerek veya Opaklık katmanlar paletindeki kaydırıcı. Sahte bir kar fırtınası istiyorsanız, katmanı tekrar kopyalamanız yeterlidir. GIMP kullanarak bir fotoğrafa sahte yağmur eklemeyi de öğrenebilirsiniz.