Skip to content

GIMP Klavye Kısayol Düzenleyicisi Nasıl Kullanılır

31 de Mayıs de 2021

Sahip olmayan bir özelliğe klavye kısayolu eklemek veya mevcut bir kısayolu size daha sezgisel gelen bir kısayolla değiştirmek istiyorsanız, GIMP bunu Klavye Kısayolu Düzenleyici’yi kullanarak yapmanın kolay bir yolunu sunar. GIMP klavye kısayolları, GIMP ile çalışırken iş akışınızı hızlandırmak için faydalı araçlar olabilir. Birçok araç ve özelliğin varsayılan olarak atanmış klavye kısayolları vardır ve GIMP’deki Klavye Kısayolları’nda Araç Kutusu paletine atanan varsayılan seçeneklerin bir listesini görebilirsiniz. GIMP’yi çalışma şeklinize daha iyi uyacak şekilde özelleştirmeye başlamak için aşağıdaki adımları izleyin.

Tercihler İletişim Kutusunu Açın

seçin Düzenle menü ve seçin Tercihler. GIMP sürümünüz varsa Klavye kısayolları seçeneğinde Düzenle menüsünde bunu seçip bir sonraki adımı atlayabilirsiniz.

Klavye Kısayollarını Yapılandır’ı açın…

İçinde Tercihler iletişim kutusunu seçin Arayüz soldaki listedeki seçenek – ikinci seçenek olmalıdır. Şimdi sunulan çeşitli ayarlardan, Klavye Kısayollarını Yapılandırın buton.

Arayüz başlığı ve Klavye Kısayollarını Yapılandır seçeneğinin vurgulandığı GIMP tercihlerinin ekran görüntüsü

Gerekirse Alt Bölümü Açın

Yeni bir iletişim kutusu açılır ve çeşitli seçenekler gibi alt bölümleri açabilirsiniz. Araçlar, küçük kutuya tıklayarak + her bölüm adının yanında oturum açın.

Yeni Klavye Kısayolu Ata

Şimdi, düzenlemek istediğiniz araca veya komuta gitmeniz ve seçmeniz gerekiyor. Seçildiğinde, o araç için metin Kısayol okunacak sütun değişiklikleri Yeni hızlandırıcı kısayol olarak atamak istediğiniz tuşa veya tuş kombinasyonuna basabilirsiniz.

Yeni Hızlandırıcı alanı vurgulanmış olarak GIMP'de Klavye Kısayollarını Yapılandır ekranının ekran görüntüsü

Kısayolları Kaldır veya Kaydet

değiştirdik Ön Plan Seçim Aracıklavye kısayolu Üst Karakter+Ctrl+F düğmesine basarak Vardiya, Ctrl ve F tuşları aynı anda. Herhangi bir araç veya komuttan bir klavye kısayolunu kaldırmak istiyorsanız, onu seçmek için seçin ve ardından Yeni hızlandırıcı metin görüntülendiğinde, geri al tuşuna basın, metin şu şekilde değişecektir: devre dışı.

GIMP'lerin bir ekran görüntüsü "Klavye Kısayollarını Yapılandırın" Devre Dışı durumunun vurgulandığı ekran

GIMP klavye kısayollarınızın istediğiniz gibi ayarlandığından memnun olduğunuzda, Çıkışta klavye kısayollarını kaydedin onay kutusu işaretli ve seçin Kapat.

GIMP'lerin bir ekran görüntüsü "Klavye Kısayollarını Yapılandırın" ile ekran "Çıkışta Klavye kısayollarını kaydet" seçeneği ve Kapat düğmesi vurgulandı

Mevcut Kısayolları Yeniden Atamaya Dikkat Edin

Eğer bizim seçimimizi düşündüyseniz Üst Karakter+Ctrl+F Garip bir seçimdi, zaten herhangi bir araca veya komuta atanmamış bir klavye kombinasyonu olduğu için seçtik. Halihazırda kullanımda olan bir klavye kısayolu atamaya çalışırsanız, kısayolun o anda ne için kullanıldığını bildiren bir uyarı açılır. Orijinal kısayolu korumak istiyorsanız, sadece İptal etmek düğmesine basın, aksi takdirde seçin Kısayolu yeniden ata Kısayolun yeni seçiminize uygulanmasını sağlamak için

GIMP çakışan klavye kısayolu

Kısayol Çılgınlığı Yapmayın

Her araç veya komutun kendisine atanmış bir klavye kısayolu olması gerektiğini ve hepsini ezberlemeniz gerektiğini düşünmeyin. Hepimiz GIMP gibi uygulamaları farklı şekillerde kullanıyoruz – benzer sonuçlara ulaşmak için genellikle farklı araçlar ve teknikler kullanıyoruz – bu nedenle kullandığınız araçlara odaklanın. GIMP’yi size uygun bir şekilde çalışacak şekilde özelleştirmek için biraz zaman ayırmak, zamanınızın iyi bir yatırımı olabilir. İyi düşünülmüş bir dizi klavye kısayolu, iş akışınız üzerinde çarpıcı bir etkiye sahip olabilir.

Faydalı ipuçları

  • Nasıl çalıştığınızı ve düzenli olarak hangi araçları kullandığınızı analiz etmeye çalışın, ardından kolayca erişilen klavye kombinasyonlarını yalnızca bu araçlara ve komutlara atamaya bakın.
  • Farklı kısayolları denemekten veya varsayılan kısayolları yeni araçlara veya komutlara yeniden atamaktan korkmayın. Orijinal varsayılan klavye kısayollarını her zaman kolayca sıfırlayabilirsiniz. Kullanıcı arayüzü paneli Tercihler herhangi bir zamanda diyalog.
  • Klavyede gruplandırılmış kısayollar atamak, elinizi hareket ettirmeden araçları seçebileceğiniz anlamına gelebilir, ancak daha fazla aralıklı kısayollar kullanmak, yanlış aracı seçme olasılığınızı azaltabilir. Bu kişisel tercihe bağlı olacaktır.